Liberec - Karlovy Vary: Petr Nedvěd (v bílém) střílí gól Lukáši Mensatorovi | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Hokejisté Liberce konečně zvítězili. V bitvě o play-off přehráli mistrovské Vary

• 18
Po sedmi porážkách v řadě hokejisté Liberce vyhráli. Připsali si cenné vítězství, když v předehrávce 45. kola extraligy porazili přímého konkurenta v boji o play-off. Obhájce titulu z Karlových Varů zdolali především díky povedenému začátku.

Další zápasy 45. kola se hrají v pátek. Sledujte je on-line ZDE.

Liberec tak ve vyrovnané tabulce poskočil z dvanáctého místa na sedmou příčku a dostal se před Karlovy Vary, které jsou momentálně deváté.

V soubojích s posledním mistrem drží Severočeši stoprocentní bilanci. Poslední měření sil v základní části rozhodli bleskovým nástupem do utkání: v čase 5:13 vedli po gólech Andreje Podkonického a Petra Nedvěda už 2:0.

Oba týmy do důležitého souboje okamžitě nasadily své čerstvé posily obranných řad. V libereckém dresu se poprvé představil z Třince získaný Jan Výtisk, dres Západočechů zase oblékl David Nosek, který přišel do Karlových Varů ze Zlína výměnou za útočníka Kristka.

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Liberec si už ve třetí minutě vynutil faul a hostujícího Skladaného vrátil předčasně do hry. Nahozený puk se odrazil před osamoceného Podkonického a ten s přehledem prostřelil Mensatora.

Obdobnou situaci nabídl i začátek šesté minuty, tentokrát však byl úspěšným střelcem kapitán Nedvěd a zvýšil na 2:0. Karlovarská lavička okamžitě sáhla k oddechovému času. Otřesený tým se však zvedal jen velmi pomalu a mohl být rád, že mu ještě do přestávky neuštědřili třetí ránu Matějovský nebo rychlík Bartovič.

Druhé dějství se ovšem odehrávalo jasně pod taktovkou hostů. Domácí pozorně hlídali náskok, ale směrem dopředu moc nebezpeční nebyli. Ve 24. minutě těsně minul ze slibné pozice Kumstát, v polovině základní hrací doby Skuhravého bomba v přesilovce vystrašila Pince, od jehož výstroje se však kotouč vykutálel vedle levé tyče.

Liberec - Karlovy Vary: protest fanoušků domácích

Chvilku nato se ale už hostující kapitán prosadil. Přišla další početní výhoda, při níž vypálil od modré čáry Loginov a Skuhravý dokázal puk tečoval mimo Pincův dosah. Po kontaktním gólu Západočeši svůj tlak ještě vystupňovali, velkou převahu ovšem nedokázali promítnout do skóre.

V třetí části se na ledě urputně bojovalo o každý metr a hrálo se dlouho bez šancí. Vše změnila 49. minuta, kdy nejprve neuspěl ve velké šanci Nedvěd, vzápětí se však znovu zmocnil kotouče a mezi kruhy z otočky vystřelil bekhendem. Puk Mensatorovi v brankovišti vypadl a nejrychleji u něj byl Podkonický, který tak vrátil Liberci dvoubrankový náskok.

Bílí Tygři museli na začátku 54. minuty do čtyř po podražení Kašpaříka, oslabení však s přehledem zvládli a nepřipustili žádné komplikace. Hosté zkusili necelou minutu před závěrem ještě hru bez brankáře, ale bez úspěchu.

Filip Pešán (Liberec): "Karlovy Vary tady odehrály velmi dobré utkání. My jsme do utkání vstoupili velice dobře, první třetina byla z naší strany parádní. Ve druhé třetině si myslím, že na nás trochu dolehl tlak důležitosti utkání a přestaly nám jít nohy. Karlovarští převzali iniciativu, byli rychlejší a snížili. Třetí třetina byla z obou stran velmi ubojovaná a jsem rád, že jsme to konečně dotáhli do úspěšného konce."

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "My jsme do utkání vstoupili velice špatně, za pět minut jsme prohrávali 2:0 a dá se říct, že tam se utkání rozhodlo. Bylo tam malé nasazení, téměř celou první třetinu nás soupeř přehrával, v osobních soubojích byl důraznější, využil jednu přesilovku. Góly dali Liberečtí po tom, na co jsme hráče upozorňovali. Jestli to byla nekoncentrovanost, nevím. Zbytek zápasu mužstvo odbojovalo, ale bohužel naše střelecká nemohoucnost a nedůraz před bránou nás stály další zápas."

lIBEREC - kARLOVY vARY 3:1

Branky a nahrávky: 4. Podkonický (Víšek, Čakajík), 6. P. Nedvěd (Matějovský, Podkonický), 49. Podkonický (P. Nedvěd) - 34. Skuhravý (Loginov). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Prchal, Kis. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 4456. Třetiny: 2:0, 0:1, 1:0.

Liberec: Pinc - Jareš, Výtisk, Moravec, Derner, Rýgl, Čakajík, Holub, Malkamäki - Podkonický, P. Nedvěd, Matějovský - Bartovič, Kašpařík, Vantuch - Špaček, Plodek, Víšek - Ondřej, Blatný, Dušek. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Karlovy Vary: Mensator - Němec, Loginov, Nosek, Mucha, Dobroň, Čutta, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Dej, Melenovský, Hřebejk - Zjuzin, Pech, Skladaný - Zucker, Kuběna, Hluchý - od 31. navíc Zaťovič. Trenéři: Hynek, Baďouček a Kněžický.