Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejisté nastoupí v dresech z roku 1947

Historický dres, v němž čeští hokejisté nastoupí proti Itálii. Pozorují ho mladí čeští reprezentanti, kteří se v Kanadě účastní turnaje žáků. | foto: Michal KamarytČTK

6 2008
Q u e b e c - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Hokejoví reprezentanti nastoupí v úterním zápase mistrovství světa proti Itálii v retro dresech z roku 1947. Mezinárodní federace totiž letos slaví sto let od svého založení. "A každý tým si proto měl několik měsíců před začátkem šampionátu zvolit, v jakém dresu chce hrát," říká generální sekretář českého svazu Martin Urban.

O tom, že zvítězil dres z roku 1947, kdy se tehdejší Československo stalo poprvé mistrem světa, navíc na šampionátu, jenž se konal v Praze na Štvanici, rozhodl výkonný výbor hokejového svazu.

"Zvažovali jsme několik možností a důležité pro nás bylo, abychom ten dres spojili s nějakým úspěchem českého hokeje," vysvětluje Urban.

V úvahu připadaly repliky dresů z Nagana či z úspěšných sedmdesátých let.

"Ale nakonec vyhrál návrh, který je rozumný. Jestliže má země stoletou historii, měli bychom hledat dres ze starší doby, který není spojený s komunistickou érou."

. Sestava národního týmu z roku 1947

Brankáři: Bohumil Modrý, Zdeněk Jarkovský.
Obránci: František Pácalt, Miroslav Sláma - žije, Josef Trousílek, Miloslav Pokorný, Vilibald Šťovík.
Útočníci: Ladislav Troják, Vladimír Zábrodský - žije, Stanislav Konopásek, Václav Roziňák, Vladimír Bouzek, Karel Stibor, Josef Kus, Jaroslav Drobný.

Právě jedenáct hráčů z mužstva, které v roce 1947 na šampionátu poprvé triumfovalo, se stalo obětí vykonstruovaného procesu. V březnu 1950 byli spolu s dalšími hokejisty z let 48 a 49 zatčeni a tajně odsouzeni za špionáž a velezradu.

Například brankář Bohumil Modrý, jenž měl nabídky z NHL, dostal patnáct let. V roce 1955 byl sice propuštěn, ale po krutém věznění v Praze, Plzni a v uranových dolech v Jáchymově, kde byl vystaven radioaktivnímu záření, předčasně zemřel ve věku 47 let.

Jak dresy vypadají?

"Jsou pěkné a jednoduché. Od těch současných se liší třeba i gramáží. Nejde jenom o design, barvu a státní znak, ale také o to, že slovo dres se do angličtiny překládá jako sweater. Byl to vlastně svetr, který měl hokejisty chránit před zimou, protože dřív se hrálo na otevřeném stadionu," vykládá Urban.

Tým historicky prvních mistrů světa z roku 1947.Při výrobě replik se vycházelo z dobových fotografií. "Existuje jich několik, ale my vycházeli z té, kde je mužstvo na ledě na Štvanici. Myslím, že je to věrná kopie. Když si tohle všechno dáme dohromady, zvolili jsme důstojnou variantu."

"Je nádherný," prohlásil o dresu útočník Tomáš Fleischmann. "Viděl jsem ho a líbí se mi. Osobně bych byl nejradši, kdybychom v něm mohli odehrát celý turnaj. A také mě mrzí, že jsme ho nemohli mít proti Rusům," dodal.

"Určitě se budu zajímat o to, kdo v nich hrával. Český hokej patří dlouhodobě k nejlepším a každý mladý hokejista by měl být vděčný za ta jména a slavné roky, protože jsme se mezi světovou elitu nedostali jen tak. Je to dlouhodobý proces," poznamenal Patrik Eliáš.

Dresy, ve kterých budou hokejisté hrát, půjdou do aukce a na charitu. Ale reprezentanti se bát nemusí. "Na památku dostanou záložní," tvrdí Urban.Najdete na iDNES.czmobilní verze