Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejisté navštívili malé pacienty v Motole

9 2001
Praha - Hokejoví mistři světa Jan Hlaváč a David Výborný zavítali na kliniku dětské onkologie Fakultní nemocnice v Praze - Motole. S malými pacienty sehráli miniturnaj ve stolním hokeji, besedovali o životě hokejistů v zámořské NHL, uspořádali malou autogramiádu a na závěr navštívili čtrnáctiletou dívku, která leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení po pádu ze stromu zcela paralyzovaná. Návštěva hokejistů z NHL je již tradičně součástí dlouhodobého psychoterapeutického programu, který pro hospitalizované děti připravuje Klub interaktivního domu.

V roce 1999 přijal pozvání organizátorů Jaromír Jágr, loni se nemocničního turnaje zúčastnil spolu s Hlaváčem další člen zlaté generace českého hokeje obránce František Kaberle. "Je velmi příjemné, že si hráči najdou čas, už se z toho stává pomalu tradice. Ani se to nezdá, ale dětem přinášejí množství pozitivní energie a při této nemoci jeden nikdy neví, jaký podnět stačí k tomu, aby odstartoval ozdravný program," konstatoval potěšeně hlavní organizátor akce Aleš Kysela.

Hlaváč s Výborným nejprve přivítali, že pořadatelé připravili výrazně menší typ hřiště, než je obvyklé. "To máme výhodu, na to jsme ze zámoří zvyklí," těšili se. Malý obdélník o rozměrech přibližně 45x25 centimetrů se později ukázal být pro jejich prsty dosti titěrným, nicméně i tak v kombinovaném družstvu dokázali nakonec vyzývatele těsně porazit.

"O výsledek vůbec nešlo. Jsme rádi, že dětem můžeme jejich pobyt alespoň trochu zpříjemnit. Člověk si tady uvědomí, jak malicherné jsou často jeho problémy proti tomu, že ony tady bojují o život," prohlásil Hlaváč.

Útočník New York Rangers má doma teprve osmnáctiměsíční dceru Allison, zatímco Výborný, pravé křídlo Columbusu, jen o měsíc mladšího syna Michala.  "Já sám jsem nikdy dlouho v nemocnici nebyl. Měl jsem štěstí, nemoci a zranění se mi vyhýbaly," pravil Výborný.

Léčba zhoubných rakovinových nádorů na renomovaném oddělení v republice trvá v průměru kolem půl roku, ale někteří musejí absolvovat terapii až čtyřikrát déle.

"Když jsem tady po pádu komunismu začínal, měli jsme úmrtnost 97 procent. Dnes jsme ji sice snížili na třicet procent, ale i to je pořád strašně moc," posteskl si nedávno v rozhovoru pro přednosta motolské kliniky dětské onkologie Josef Koutecký.

Jan Hlaváč při utkání ve stolním hokeji s pacienty dětské onkologie Fakultuní nemocnice v Motole.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze