Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejisté se bavili nákupy

20 2003
Moskva - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Usměvaví mladíci v modrých bundách kráčejí po Rudém náměstí, v taškách se jim o sebe tlučou matrjošky a cédéčka. Ne, není to školní výlet, česká hokejová reprezentace odchází z procházky centrem Moskvy. Před utkáním s Finy měli hráči volný den. Hlavní cíl akce? Nákup vánočních dárků.

Jsou tři hodiny odpoledne, mráz minus deset stupňů. Kolem pestrobarevné kupole chrámu Vasila Blaženého a rudý Kreml. Pojďme se podívat, co bylo dál. Mazáci právě zkoušejí nováčky, kdo z nich naletí na oprášený vtip.

„Koupíš si taky myší olej?“ ptají se mladíků, kteří jsou v Rusku poprvé. Někteří udiveně zvedají oči, než jim škodolibí spoluhráči ukážou nápis: Mauzoleum. Tak to je jedna z atrakcí Moskvy. V mramorové kobce leží sám Lenin.

Dovnitř se však hráči nedostanou. Na dva měsíce je zavřeno, mumie vůdce se zrovna upravuje. „Že neuvidím Lenina? To nevadí. Stejně jsem byl zvědavější na bývalého spoluhráče Novotného, který tu v Moskvě hledá angažmá,“ říká s úsměvem pardubický útočník Michal Mikeska, hvězda loňského turnaje. Ani tehdy prohlídka Lenina nevyšla.

Hokejisté se před mauzoleem alespoň fotí. Zamračený policista v zelené uniformě odchází raději mimo záběr. Na společné fotce být nechce.

To prodejce s čepicemi je úslužnější. Přes pletenou čapku nasazuje rychlým chvatem slávistickému mladíkovi Radku Dlouhému beranici. „Za děsjať dolarov, málčik, vazmi,“ hučí do něj.

„Za pět!“ navrhují za Dlouhého spoluhráči z útoku. Smlouvání nezabralo. „Nět. V magazíně za dvádcať pjať. Daváj rublóv,“ je obchodník vytrvalý. Přesto neprodá.

„Měl sis ji vzít. Mně je zima na uši,“ říkají Dlouhému. „To nešlo, byl hrozně dotěrnej.“
Trhovce střídá jiná zvláštní postava. „Všichni jste čerti a máte rohy! Nenávidím vás, nenávidím tenhle svět,“ řve bláznivá stařenka. Pobíhá po Rudém náměstí a věty opakuje jako čarodějnice nějaké zaklínadlo.

„Jestli má bombu, měli bychom se klidit, vypadá hodně naštvaně,“ ozývá se z českého zástupu, který se záhy trochu rozchází do stran. Černým humorem bojují hokejisté s nepříjemným pocitem. Moskvu nedávno znovu zasáhl úder terorismu. Členky oddílu Černých vdov, mstitelek padlých Čečenců, minulý týden zabily sebevražedným atentátem několik lidí. I proto tu postává o několik členů milice víc než obvykle.

Hráči raději mizí v komplexu obchodů. Ochótnyj rjad a GUM, to je cíl jejich výpravy. Co koupit příbuzným k Vánocům? Gólman Adam Svoboda shání pro manželku čepici a dárek pro synka, který má narozeniny. Útočník Michal Mikeska vybírá dárek pro dcerku. Trenéři se zdrží v obchodu s kožichy. „Jenže GUM je nejdražší obchod na světě,“ prohlásil manažer týmu Zbyněk Kusý.

Co koupit dál kromě matrjošek, tradičního ruského suvenýru, do sebe naskládaných dřevěných panenek? Třeba levná cédéčka, zaručeně s originálním obalem. Nebo kaviár. „Ten už jsem koupil v Chabarovsku, v sibiřském přístavu je o hodně levnější než tady nebo na letišti,“ vypráví obránce Martin Čech, kterého zaměstnává ruský Magnitogorsk.

Vyhlédnutou kameru si koupí až po turnaji. „Teď tu ani nemám tolik peněz.“


Co sháněli hokejisté
Adam Svoboda (brankář Pardubic) - čepici pro manželku „Beranici? To by mě hnala. Ale můžu to zkusit a napíšu jí tam tužkou nějakou značku, třeba Diesel."
Martin Čech (obránce Magnltogorsku) - videokameru. „Tady je o polovinu levnější než v Česku. Už Jsem si vyhlédl přesně I typ, ale koupím ji někdy jindy, teď u sebe nemám ani tolik peněz."
Michal Mikeska (útočník Pardubic) - dárek pro dítě „Dcerka dostane oblečení, ale neřeknu co. Manželce kupuji dárky dopředu. Tradičně jí je ukážu už v listopadu, protože to nikdy nevydržím. Překvapení z Moskvy ale povezu i pro ni."

Jak trávili volný den
8.15 - budíček
8.30 - snídaně
10.00 - trénink
11.30 - odjezd z Lužnik
12.00 - oběd
14.15 - odjezd autobusem na Rudé náměstí
18.00 - odjezd k hotelu Ukrajina
19.00 - večeře
22.00 - 23.00 - večerka


Najdete na iDNES.czmobilní verze