Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejisté se perou s časovým posunem

10 2004
Toronto - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Namáhavá cesta, "zpestřená" o hodinovou zastávku v Grónsku, předčasné usínání, buzení brzo ráno. Aklimatizace českých hokejistů po přesunu do zámoří nepřipomíná zrovna příjemnou procházku. "Toho cestování už mám dost, budím se ve čtyři ráno," postěžoval si obránce Marek Malík. Kouč Růžička tak věnuje hráčům hodně času na odpočinek.

Zatímco vy obědváte, lidé v Torontu se teprve probouzí. Čeští hokejisté tu mají dva dny na to, aby si zvykli na šestihodinový časový posun. "Zatím je to v klidu, ze zámoří do Česka je to horší," tvrdí elitní křídlo Jaromír Jágr.

Jenže sportovec zvyklý podávat vrcholné výkony v odpoledních nebo večerních hodinách, nemá jednoduché nastavit organismus na velkou zátěž vlastně po půlnoci.

"Abych tam neusnul," žertoval trpce obránce Marek Malík, jenž patřil k těm hráčům, co se s časovým posunem nevyrovnávají lehce.

"Já chtěl ve středu vydržet aspoň do deseti večer, aby se organismus s novým časem srovnal, ale nepovedlo se. U večeře mi padaly oči a ráno se budím ve čtyři," přiznal obránce Marek Malík, který má na aklimatizaci lidový recept.

"Nejlepší je jít na pivo, opít se a ve dvanáct jít spát," pousmál se, když si připomněl, jak se s časovým posunem srovnává po letním návratu z NHL do Česka. Tohle si ale v době probíhajícího prestižního turnaje může těžko dovolit a tak vyhání únavu procházkami po nákupech a tréninkem.

"Zatím máme pořád volnější program, nechci kluky zatěžovat. Ať hlavně odpočívají," řekl kouč Vladimír Růžička. Ten s týmem absolvoval středeční přesun speciálem ze Švédska, který se o hodinu zdržel kvůli dotankování paliva do leteckého speciálu.

Hokejisté mohli mít jedinečnou šanci protáhnout se v ledově exotickém Grónsku, jenomže je tam nepustili z letadla.

"Směli jsme jen na schůdky," divil se Malík. "Nevím, jestli se báli, že jim tam zůstaneme nebo co."

Ve středu po příletu nechal kouč své svěřence jen lehce vybruslit únavu, ve čtvrtek tým absolvoval zkrácený, ale intenzivní trénink. Večer vyrazily skupinky hráčů na jídlo, Jágr, Straka, Sýkora, Špaček, Malík a Ručinský si zašli do jedné z četných japonských restaurací na suši.

Snad se jim po něm v noci na pátek, v době, kdy už v Česku svítalo, usínalo už líp.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze