Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejisté smutní. Mysleli na zlato

ROZHODNUTO. Švédsko právě vstřelilo gól a pro Čechy to znamená konec na turnaji | foto: Reuters

15 2008
Q u e b e c - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V prodloužení ustáli oslabení čtyři na tři, ale inkasovali krátce nato. A sen o zlatých medailích se rázem rozplynul. Trenér Alois Hadamczik nevěřícně koukal před sebe, jeho asistent František Musil se držel za hlavu. A hráči je klopili k zemi.

. známkujte

hokejisty za výkony na MS 2008

Čeští hokejisté podruhé za sebou nezvládli čtvrtfinále, klíčový duel mistrovství světa.

Přitom na turnaji předváděli výborné výkony a věřili, že mohou dosáhnout hodně vysoko.

"Mysleli jsme si na zlato. V týmu panovalo sebevědomí a pohoda. Před zápasem se Švédskem jsme si vůbec nepřipouštěli, že bychom mohli prohrát," soukal ze sebe obránce Zbyněk Michálek.

smutný hrdina

Za stavu 1:1 proměnil trestné střílení a mohl se stát národním hrdinou. "Ale v tu chvíli jsem ještě nevěřil, že vyhrajeme. Spíš jsem doufal, že dáme z protiútoku třetí gól a pojistíme si vedení," přiznal útočník Radim Vrbata.

Předtím, než rozhodčí zkřížil ruce nad hlavou na znamení toho, že má český tým penaltu, byl faul právě na něj. A když už se rozjížděl k exekuci, přerušil ho kvůli komerční přestávce a čištění ledu sudí.

Svůj blafák proti Henriku Lundqvistovi však dotáhl. I díky tomu, že proti němu v NHL moc často nenastupuje.

"Je totiž z druhé konference. Ale i tak jsem trochu strach měl. Ve švédském týmu je třetí brankář Mikael Tellqvist, se kterým hraju ve Phoenixu, takže zná moje zakončení. Viděl jsem, jak k Lundqvistovi někdo jede a něco mu říká. Když se ale všechno provede správně, nemá brankář většinou stejně šanci."

Mluvil pevným hlasem, ale po každé odpovědi sklopil zrak, měl slzy na krajíčku.

"Prožívám obrovské zklamání, tenhle tým byl hodně silný. Zápas jsme měli dobře rozehraný, takhle ho ztratit... Hrozně nás to mrzí."

Hokejisté podobně jako v neděli prohrávali, tentokrát však dokázali utkání otočit. Nejprve vyrovnal Tomáš Rolinek a po něm proměnil trestné střílení Radim Vrbata. "Teď už je to bohužel jedno," povzdechl si střelec.

Když Švédové vyrovnali, do konce třetí třetiny chybělo tři a půl minuty. "Takový kousek nás dělil od semifinále a my dostaneme takové dva náhodné góly. Kdyby nás soupeř vyšachoval nebo jsme něco udělali špatně... Je to prostě zklamání."

"Jsme rádi, že nám lidi v Česku fandili, a hrozně nás mrzí, že jsme nesplnili jejich očekávání. Ale věřte, že nás to mrzí dvojnásob," dodal Michálek.

"V nároďáku se vyměnila generace a my se teď musíme naučit hrát tyhle těžké zápasy a vyhrávat mistrovství. Třeba to bude chvíli trvat. Teď ale nechci o hokeji hodně dlouho slyšet," uzavřel smutný Vrbata.Najdete na iDNES.czmobilní verze