Zatímco v minulých letech se utkaly poslední týmy ze základních skupin každý s každým, nyní je čeká série na dva vítězné duely.
Před bojem o záchranu se tak výpravy nemusejí stěhovat. V Quebeku bude bojovat nejhorší celek z "áčka" s nejhorším z "déčka", v Halifaxu se utká čtvrtý z "béčka" se čtvrtým z "céčka". Dvě porážky v sérii znamenají sestup do divize I, dvě výhry udržení mezi elitou.
Kvůli předpokládaným problémům se stěhováním se změnilo před šampionátem v Kanadě i nasazení do čtvrtfinále, kde budou proti sobě hrát země ze stejné osmifinálové skupiny, nikoli křížem jako dosud.
Například český národní tým tak má zaručenou účast po celý turnaj v Quebeku, kam se budou z Halifaxu stěhovat pouze na závěr turnaje semifinalisté.
V základních skupinách nedošlo podle zveřejněného oficiálního programu na webu Mezinárodní hokejové federace oproti neoficiální verzi ke změnám.
Čeští hokejisté vstoupí do turnaje v pátek 2. května proti Dánsku. Tento duel základní skupiny D v Quebeku bude zároveň zahajovacím utkáním celého 72. světového šampionátu. Zápas začne ve 13.00 východoamerického času, tedy v 19.00 SELČ.
Další duel čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v quebecké hale Colisée Pepsi pro 15 tisíc diváků ve stejném čase proti Rusku o dva dny později.
V závěrečném utkání základní skupiny nastoupí čeští reprezentanti ve středu 7. května v 1:00 SELČ proti Itálii. V Quebeku se hraje také skupina A se Švédskem, Švýcarskem, Běloruskem a Francií.
V Halifaxu, kde hala Metro Centre pojme 10 500 příznivců, se představí v "béčku" domácí Kanada, Spojené státy americké, Lotyšsko a Slovinsko, v "céčku" pak Finsko, Slovensko, Německo a Norsko. Osmifinálové skupiny se hrají od 8. do 13. května.
Čtvrtfinále jsou v Quebeku naplánována na středu 14. května od 19:00 SELČ a na čtvrtek 15. května od 1:15 SELČ. V Halifaxu pak na 14. května od 21:30 SELČ a 15. května od 1:15 SELČ.
Semifinále jsou na programu v pátek 16. května od 19:00 a 23:00 SELČ. Duel o bronz se uskuteční v hale Colisée Pepsi v sobotu 17. května od 23:00 SELČ a finále v neděli 18. května od 19:00 SELČ.
Složení základních skupin:
Skupina A (Quebec): Švédsko, Švýcarsko, Bělorusko, Francie.
Skupina B (Halifax): Kanada, USA, Lotyšsko, Slovinsko.
Skupina C (Halifax): Finsko, Slovensko, Německo, Norsko.
Skupina D (Quebec): Česká republika, Rusko, Dánsko, Itálie.
Program základních skupin na mistrovství světa v Kanadě (2.–18. května 2008) – časy jsou uvedeny v SELČ:
Pátek 2. května:
Skupina D (Quebec):
19:00 Česká republika – Dánsko.
Skupina B (Halifax):
21:30 Kanada – Slovinsko.
Sobota 3. května:
Skupina D (Quebec):
1:00 Rusko – Itálie.
Skupina B (Halifax):
1:15 USA – Lotyšsko.
Skupina A (Quebec):
19:00 Bělorusko – Švédsko.
Skupina C (Halifax):
21:30 Německo – Finsko.
Neděle 4. května:
Skupina A (Quebec):
1:00 Švýcarsko – Francie.
Skupina C (Halifax):
1:15 Slovensko – Norsko.
Skupina D (Quebec):
19:00 Česká republika – Rusko.
Skupina B (Halifax):
21:30 Lotyšsko – Kanada.
Pondělí 5. května:
Skupina D (Quebec):
1:00 Itálie – Dánsko.
Skupina B (Halifax):
1:15 USA – Slovinsko.
Skupina A (Quebec):
19:00 Švýcarsko – Bělorusko.
Skupina C (Halifax):
21:30 Finsko – Norsko.
Úterý 6. května:
Skupina A (Quebec):
1:00 Švédsko – Francie.
Skupina C (Halifax):
1:15 Slovensko – Německo.
Skupina D (Quebec):
19:00 Rusko – Dánsko.
Skupina B (Halifax):
21:30 Kanada – USA.
Středa 7. května:
Skupina D (Quebec):
1:00 Česká republika – Itálie.
Skupina B (Halifax):
1:15 Slovinsko – Lotyšsko.
Skupina A (Quebec):
19:00 Švédsko – Švýcarsko.
Skupina C (Halifax):
21:30 Finsko – Slovensko.
Čtvrtek 8. května:
Skupina A (Quebec):
1:00 Francie – Bělorusko.
Skupina C (Halifax):
1:15 Slovinsko – Lotyšsko.
Osmifinálová skupina E (Quebec):
21:00 2A – 3D.
Osmifinálová skupina F (Halifax):
16:30 1B – 2C.
Pátek 9. května:
Osmifinálová skupina E (Quebec):
1:00 1A – 2D,
19:00 1D – 3A.
Osmifinálová skupina F (Halifax):
1:15 2B – 3C,
17:30 1C – 3B.
O udržení – 1. zápas:
21:30 4B – 4C (Halifax).
Sobota 10. května:
Osmifinálová skupina E (Quebec):
18:30 2D – 3A,
22:30 1D – 2A.
Osmifinálová skupina F (Halifax):
21:30 3C – 1B.
O udržení – 1. zápas:
1:00 4A – 4D (Quebec).
Neděle 11. května:
Osmifinálová skupina E (Quebec):
19:00 3D – 1A.
Osmifinálová skupina F (Halifax):
17:30 2C – 3B,
21:30 1C – 2B.
O udržení – 2. zápasy:
1:15 4C – 4B (Halifax),
2:15 4D – 4A (Quebec).
Pondělí 12. května:
Osmifinálová skupina E (Quebec):
1:00 2A – 2D,
19:00 1A – 1D.
Osmifinálová skupina F (Halifax):
17:30 2B – 2C,
21:30 1B – 1C.
Úterý 13. května:
Osmifinálová skupina E (Quebec):
1:00 3A – 3D.
Osmifinálová skupina F (Halifax):
1:15 3B – 3C.
Středa 14. května:
19:00 čtvrtfinále (Quebec),
21:30 čtvrtfinále (Halifax).
O udržení – případné 3. zápasy:
1:00 4A – 4D (Quebec),
1:15 4B – 4C (Halifax).
Čtvrtek 15. května:
1:15 čtvrtfinále (Quebec),
čtvrtfinále (Halifax).
Pátek 16. května:
19:00 semifinále (Quebec),
23:00 semifinále (Quebec).
Sobota 17. května:
23:00 o 3. místo (Quebec).
Neděle 18. května:
19:00 finále (Quebec).
Pozn.: Čtvrtfinálové zápasy se hrají v Quebeku 1E – 4E a 2E – 3E, v Halifaxu 1F – 4F a 2F – 3F. V případě účasti bude hrát Kanada v Halifaxu 14. května od 22:30. V semifinále na sebe narazí vítěz 1E/4E na vítěze 2F/3F a vítěz 1F/4F na vítěze 2E/3E. Kanada by hrála semifinále od 23:00.