Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šumperk není za trest. Hokejisté Pardubic jej ale zatím nepozvedli

NA DVOU FRONTÁCH. 24letý bek Jan Zdráhal (vpravo) odehrál za mateřské Pardubice v sezoně tři zápasy, dvanáct za Šumperk. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

15 2015
Před sezonou si draci pořídili většího a silnějšího bráchu. Šumperský prvoligový klub uzavřel na tento ročník smlouvu o partnerství s Pardubicemi. Jak je prospěšné? Na startu tápou obě organizace. Na závěry je však ještě brzy.

Na sever Olomouckého kraje přicházejí hokejisté, kteří si za extraligové Dynamo moc nezahrají. „Je to zásadní podpora. Hráč Pardubic by se neměl bez vědomí nás hnout do třetího klubu. Nejdřív se Pardubice ptají nás,“ těší ředitele Salithu Vladimíra Velčovského.

Spolupráce musí být výhodná pro obě strany. V Pardubicích si od ní slibují dostatečný prostor pro mladé hráče, kteří by v extralize sbírali herní praxi po minutách. „Je dobře, že se nám podařilo sehnat takového partnera na spolupráci. Sportovní manažeři by měli komunikovat a někdy i malý ústupek může pomoci klubu. Pro nás je podstatné, aby hráči hráli. Do Šumperka nebudou chodit za trest, ale aby se vyhráli, zlepšili a vybojovali si místo v nejvyšší soutěži,“ řekl šéftrenér Pardubic Vladimír Martinec.

Šumperk není za trest! To si museli opakovat také pardubičtí odpadlíci Roupec s Moučkou, když je vedení Dynama po mizerném startu do extraligy poslalo k drakům. „Nejprve to vyznělo tak, že já a Jarda Moučka jsme v Pardubicích hlavní viníci všeho, moc mě to mrzelo,“ přiznal pro klubový web ofenzivní bek Roupec.

„V dalších prohlášeních už bylo řečeno, že naše vina to není, že jen tým potřeboval impulz. Já to jako degradaci, že jsem v Šumperku, neberu. Teď chci pomoci klubu tady a tím i sobě, abych se svými výkony zase dokázal vrátit do Pardubic.“

Potíž je v tom, že hráči Dynama často nedorazí do Šumperku v nejlepší herní pohodě, neboť klub v extralize tápe. A dole jsou v první lize také draci. „Je strašně těžké dostat hráče do Šumperka. Hráči, kteří z Pardubic přijdou, musí být lepší než hráči v Šumperku, jenže mají dost svých problémů a těžko dostanou z hlavy, že odcházejí do Šumperka, protože se jim v Pardubicích nedaří,“ přemítá šumperský asistent trenéra Libor Pivko, jenž v minulé sezoně působil v Pardubicích ještě jako hráč. „Nechci to ale házet na ně, jde o to, že musejí ukázat, že jsou pro Šumperk pomocí, a nespadnout do šedi.“

Kromě Moučky s Roupcem naskakují za Šumperk také Jiří Půhoný, devatenáctiletý Daniel Voženílek, slovenský útočník Eduard Šimun či urostlý obránce Zdráhal. „Půjčíte nám i brankáře Brandona Maxwella?“ obrátil se Pivko před sezonou s přímou otázkou na Martince. „Nechme to na domluvě sportovního úseku, ale přimluvím se,“ reagoval pardubický funkcionář. 24letý Američan je na soupisce draků pro letošní sezonu napsaný také.

Šéfové Šumperka nicméně počítají s tím, že ne každý hráč bude mít zájem hrát za jejich tým. Smlouva by jim však měla zaručit, že budou první na řadě v momentě, kdy se začne řešit hostování kmenových pardubických hráčů. Pro nevyhrané východočeské mladíky by měla být lákavá šance, že si pořádně zahrají první ligu. „Hráči sem budou chodit hlavně proto, aby zůstali v tempu, měli prostor na ledě, a musí si uvědomit, že hrají hlavně pro sebe,“ zdůraznil Martinec.

Kabinou draků se po uplynulé sezoně prohnalo tornádo. Odešla řada zkušených hráčů, z veteránů zůstal jen 41letý Karel Plášek, který je letos kapitán, asistenta mu dělá jediný třicátník v týmu, Tomáš Sedlák. Šumperk je předposlední, když překvapivě tápe hlavně doma, kde prohrál všech sedm dosavadních zápasů, přitom na svém ledě býval pro soupeře obzvlášť nepříjemný. „Byla tu vždy skvělá kulisa, občas po vás hodili diváci i klobásu,“ vzpomínal Roupec na souboje z minulé sezony, kdy hrál v Prostějově.

Teď se on i Šumperk potřebují odrazit. „Prohrávat doma je hodně špatné. Nemůžeme si říkat, že jsme v minulých sezonách doma pořád vyhrávali. Mančaft je složený nově, je poměrně mladý a prostě tak to je. Musíme pracovat s tím, co máme, a nemůžeme se na něco vymlouvat,“ burcuje trenér a manažer Salithu Radek Kučera. „Přijde mi, že venku jsme uvolněnější, doma se nám něco nepovede a hned začneme panikařit a odhazovat kotouče. Pracujeme na tom, abychom se zvedli. Všichni tady z toho máme velkou hlavu.“

Nově tvořený tým má jediný a skromný cíl - záchranu. „Nebudu říkat, že chceme play-off. My chceme tým konsolidovat, vyhnout se posledním dvěma místům a hrát konkurenceschopnou roli v lize,“ vysvětlil Velčovský.

Pardubičtí mladíci tomu mají výrazně pomoct.Najdete na iDNES.czmobilní verze