Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejisté v Helsinkách zatím trénují bez maskota

25 2003
Helsinky - (Od našeho zvláštního zpravodaje) Jestliže někdy hokejisté žehrají na to, že se mistrovství světa hraje v leckdy až tropických vedrech, tentokrát si rozhodně nemohou stěžovat. Den před zahájením mistrovství světa v Helsinkách skoro mrzne, české reprezentanty přivítalo na letišti hlášení o třech stupních nad nulou. Hokejisté navlékli na jednotná černá trička lehké bundy a vyrazili do hotelu. "Takovou zimu jsem nečekal," sykl Radek Duda. Od osmi hodin měli první trénink a zítra zahájí působení na šampionátu zápasem proti Slovinsku. "Když budeme bojovat, budeme v utkání dominovat," věří kouč Lener.

Čeští hokejisté museli stihnout trénink v malé hale připomínající ledovou jeskyni  i přesto, že letadlo mělo asi půlhodinové zpoždění. Do sousední Hartwall Areny se podívají až v sobotu. Časy jsou pevně předepsané, před českým týmem se připravovali Němci. Samotný let proběhl trval asi dvě a půl hodiny. Ve slušivém obleku se vpředu v letadle uvelebil asistent Vladimír Růžička, slávisté vytvořili
ostrůvek uprostřed letadla. Hokejový "uličník" Radek Duda třímal v ruce časopis Playboy.

"Promiňte, to je český národní tým?" zajímal se v letadle manželský pár, který se vracel domů do Finska. Starší pán pak vytáhl sparťanský dres Viktora Ujčíka a neváhal s ním obejít všechny hráče se žádostí o podpis. Ten dostal i od vyřazeného Tomáše Kucharčíka, který se vracel za rodinou do Hämeenlinny, i od Františka Musila, jenž zamířil na šampionát jako skaut Edmontonu.

Maséři měli na starost "provozní" vybavení kabiny. Ve stříbrných bednách dovezli kotouče na broušení bruslí, ale i víno z Hlohovce, od příbuzných maséra Pavla Vlašice. "Výtečné, vždyť je to z nejjížnější vísky na Moravě," hlásí hrdě.

S národním týmem přiletěli i náhradníci, kteří nejsou na soupisce. Vedle gólmana Jiřího Trvaje a obránce Pavla Kolaříka to stihnul i narychlo povolaný Milan Michálek. Že si má zabalit na šampionát se přitom dozvěděl až pár hodin před odletem. "Vzbudil jsem ho ráno v Budějovicích, chvíli nevěděl, čí je," popisoval trenér Slavomír Lener.

V sobotu v 15 hodin čeká jeho svěřence úvodní utkání proti Slovinsku. Na něm bude ještě bez nového kapitána Roberta Reichla, který dorazí do Finska
až během odpoledne. "Připravit tým na Slovince je těžší, než na Rusy," tvrdí kouč Lener. "Proti silným soupeřům to je automatické.  I když víme, že Slovinci nejsou tak silný protivník, musíme na ně hrát úplně stejně. Pokud ukážeme bojovnost a nasazení, měli bychom dominovat díky zkušenostem a hokejovému umění."

Dopoledne před prvním zápasem maséři slavnostně odtajní nového maskota. "To bude bomba, hlásí vesele. Ale teď je moc brzo, turnaj ještě nezačal." Trenér Lener nechce podle svého zvyku odtajnit sestavu pro první zápas. "Je to otázka etiky, nejdřív to řeknu hráčům, pak novinářům," vysvětluje. Neprozradil ani, koho postaví do branky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze