Venkovní bída Karlových Varů. Černou sérii chtějí zlomit už v Brně

SOUBOJ. Martin Zaťovič z Karlových Varů rychle odehrává puk, než ho dostihne pardubický Radovan Somík. | foto: ČTK

17 2013
Doma hokejisté Karlových Varů od nástupu Karla Mlejnka do funkce hlavního kouče vyhrávají, jenže venku se z mizérie nedostali a v pěti zápasech získali jediný bod. Teď mají před sebou dva zápasy mimo své území, v pátek v Brně a v neděli v Chomutově.

Dvakrát venku. Energii čeká první venkovní dvojzápas sezony. Při bilanci zápasů mimo svůj stadion nic příjemného. Vždyť hokejové Vary v předešlých pěti zápasech získaly jediný bod. Všechny zápasy venku prohrály.

Žádný z týmů extraligy nemá horší bilanci. Bod mužstvo bralo při porážce 3:4 po nájezdech v Plzni. Další čtyři utkání - porážky bez zisku bodu. Rozdíl mezi výsledky domácích a venkovních zápasů je až příliš veliký. "To jednoznačně, zápasy venku a jediný bod jsou velkým mínusem probíhající sezony," souhlasí hlavní kouč Karel Mlejnek.

Duely Karlových Varů venku

Pět zápasů, jediný bod. Poslední místo v tabulce venkovních zápasů. Energie mimo svou arénu prohrává, bilanci potřebuje ihned vylepšit.

Pardubice - Karlovy Vary 4:2
Poslední zápas venku Vary začaly bídně, manko 0:3 dotahovaly marně. Za stavu 3:2 nedal Tomeček do prázdné branky a tým padl.

Třinec - Karlovy Vary 3:1
Po dvou třetinách stav 2:1, pak si Oceláři výhru pojistili trefou v závěru utkání.

Plzeň - Karlovy Vary 4:3SN
Přetahovaná v derby. Energie srovnala na 3:3 v poslední minutě, v nájezdech neuspěla ani jednou.

Zlín - Karlovy Vary 3:1
Ve Zlíně tým zásadně prohrává. Tentokrát šel do vedení, ale neudržel ho dlouho. O body přišel deset minut před koncem.

Vítkovice - Karlovy Vary 4:2
Dvakrát Vary vedly, neměly ani bod. Gól na 3:2 dali domácí v přesilovce na začátku třetí třetiny.

Teď svou družinu vyveze do Brna, zítra tam Energie hraje s domácí Kometou. Hokejisté do místa zápasu vyráží s denním předstihem, aby náročná cesta neovlivnila výkon na ledě. "Nečeká nás vůbec lehký víkend. Dva zápasy venku, my už potřebujeme bodovat. Uděláme maximum pro to, aby se nám konečně podařilo venku vyhrát," slibuje.

Nedělní duel v Chomutově otevře druhou čtvrtinu soutěže. Energie má patnáct bodů a je desátá, jenže prostor pro juchání není. "Jsme rádi za ten bodový zisk, ale bez bodů přivezených z venkovních zápasů se nám bude posouvat tabulkou těžko," ví Mlejnek.

Jeho hráči už možná vnímají mizernou bilanci. Protahuje se čekání na první výhru, přestože tým nebyl v zápasech o tolik horší. "Bohužel nám domácí týmy odskakují především v třetích třetinách. Po 40 minutách je stav třeba o gól, pak ale soupeř odskočí na dvě branky a už nedokážeme se stavem nic udělat," všímá si kouč.

Po nástupu Karla Mlejnka na pozici hlavního trenéra Energie vsadila na pevnou defenzívu. Také v domácích zápasech vychází z neprostupné obrany, avšak venku jakoby hlavní zbraň otupila. "Nedá se říct, že by nás venku všechny týmy vyloženě přejely. Většinou jsou zápasy vcelku vyrovnané." Výjimkou byla poslední bitva v Pardubicích, kde domácí začali velmi zostra a po dvaceti minutách vedli 3:0.

"Ano, u nich to bylo zřejmé. Tam na nás doslova vlétli, ale ve zbylých zápasech jsme drželi krok." I v pátek v Brně Mlejnek čeká hbitý nástup Komety. Před zaplněnou arénou budou chtít hokejisté Brna co nejdřív odskočit do rozhodujícího náskoku. "Co jiného můžeme čekat," usmívá se. Svůj tým připravil na venkovní bitvy pečlivě. Do Brna i Chomutova jedou s cílem utnout černou sérii. "Víme o síle Komety, stejně tak o situaci, v jaké je Chomutov."

Konkurence je nejlepší trenér

Jedním z problémů startu extraligy v podání hokejistů Karlových Varů bylo složité hledání sestavy. Posily do útoku, Stanislav Balán s Martinem Látalem, část přípravy chyběly, trenéři jim nemohli najít ideální místo v útočných řadách. Exkladenský Látal se navíc zranil znovu. Mezi Mlejnkovými vyvolenými momentálně chybí, i když už trénuje.

"Jedním z hlavních cílů při mém nástupu bylo stabilizovat sestavu. Jsme rádi, že se nám to podařilo," říká Karel Mlejnek. Při současných výsledcích doma by se málokterému trenérovi chtělo míchat sestavou. Dvojice Mlejnek, Kverka postupuje velmi uvážlivě a opatrně. "Musíme to řešit velmi citlivě. Vzhledem k hráčům mimo sestavu, ale hlavně vůči hráčům v sestavě. Oni od nás musí cítit důvěru," říká.

Plzeňský kapitán Martin Straka (vlevo) se snaží obejít Martina Látala z

Plzeňský kapitán Martin Straka (vlevo) se snaží obejít Martina Látala z Karlových Varů.

Vedle uzdraveného Látala s mužstvem trénuje i slovenský obránce Michal Grman. Také jemu vystavilo stopku zranění, teď bude muset nasednout do rozjetého vlaku. "Oba hráči jsou připraveni naskočit. Rozhodujeme se vždy zhruba den před zápasem podle aktuálního zdravotního stavu ostatních kluků." Oba trenéři tak mají z čeho vybírat. A situaci si chválí, konkurence je nutná v každém týmu. "Já říkám, že konkurence je nejlepší trenér," usmívá se Karel Mlejnek.

Na příležitost naskočit do soutěžního zápasu čeká i Petr Pohl. S vedením se domluvil na snížení platu a připojil se k týmu. Na ledě s Energií trénuje, jenže musí dohnat manko. Letní přípravu ve Varech neměl, dlouho čekal na jinou nabídku. Teď se má v krátké době připravit na vytížení v nejvyšší domácí soutěži.

"S Petrem jsme se o tom bavili. Chceme po něm, aby byl maximálně připraven kdykoliv naskočit. On s tím nemá žádný problém. Povahově je to bezproblémový kluk," pochvaluje si trenér hráčův přístup. "Zkrátka je to tak, že Petr čeká na svou šanci." Společně s ním Martin Látal a Michal Grman. Po úvodních pěti kolech by podobnou situaci, že si Energie bude vybírat hráče do zajeté sestavy, čekal málokdo. "Určitě je to jedině dobře, v týmu je konkurence a každý musí makat naplno."

Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v Pchjongčchangu vyvrcholí v neděli 25. února.

Předkolo play-off, úterý 20. února - 4.10: USA - Slovensko, 8.40: Slovinsko - Norsko, 13.10: Švýcarsko - Německo a Finsko - KoreaČtvrtfinále, středa 21. února - 4.10: Česko - vítěz USA/Slovensko... celý program

Josef Jandač, Martin Erat, Pavel Francouz, Roman ČervenkaOndřej Němec, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Jan Kovář, Dominik Kubalík