Kubina s Vlasákem se radují z gólu

Kubina s Vlasákem se radují z gólu - Pavel Kubina (vlevo) a Tomáš Vlasák se raduji z prvního gólu proti Kanadě | foto: Michal Doležal

Hokejisté zdolali Kanadu, čeká je Slovensko

Hannover - Čeští hokejisté zvítězili i v posledním utkání semifinálové skupiny E, když zdolali Kanadu 4:2. Z prvního místa postupují do čtvrtfinále, kde je ve čtvrtek od 16 hodin čeká slovenský výběr. Hrdinou utkání byl obránce Pavel Kubina, který dva góly vstřelil a na jeden nahrál. Český tým získal rozhodující náskok ve druhé třetině, skóre pak v 51. minutě pečetil další zadák Filip Kuba. Kanada skončila druhá a v boji o postup mezi nejlepší čtyři se utká s USA. Utkání jsme sledovali v on-line reportáži Podle Reichla byl soupeř hodně utahaný

Oba celky hrály od úvodní buly otevřený útočný hokej, takže diváci byli hned na začátku svědky několika velkých šancí. Patera, Dopita, Lecavalier ani Friesen však na Brathwaita respektive Hniličku nevyzráli. Nejblíže k brance měl Dvořák, jehož střelu zastavila levá tyčka. Po další neproměněné příležitosti Patery udeřilo na druhé straně. Hniličkou vyraženou střelu Richardse zpoza branky nahodil zpět Lecavalier a padající Hnilička si puk nešťastně srazil za svá záda.

Náhodný gól však český tým dlouho nemrzel. Již za 41 vteřin napřáhl ke střele Lecavalierův spoluhráč z Tampy Kubina a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. I nadále týmy útočily. Opět se neprosadil Dopita a při samostatném nájezdu Marleaua se vytáhl Hnilička.

Českému týmu stačila k uhájení první pozice ve skupině remíza, ale svěřenci trenéra Josefa Augusty na ni nespoléhali. Po dvou precizně sehraných oslabeních se nadechla k náporu první řada, Reichel podržel puk za brankou a jeho následnou přihrávku poslal mezi Brathwaitovy betony Kubina. Při Martínkově vyloučení byl blízko vyrovnání Friesen, ale neprosadil se. Přesnou mušku v koncovce naopak prokázal Reichel, jenž dorazil do kanadské branky Kubinův pokus. Češi tak využili první nabídnutou přesilovku.

Dvoubrankové vedení úřadující mistry světa uklidnilo a bez problémů se vyrovnali i s absencí Patery, jehož po první třetině nahradil Hlinka. Centra třetí řady trápil bolavý zub, kvůli kterému odpoledne vyhledal ošetření. Vynucenou změnu musel udělat i soupeř. Od druhé třetiny postrádali Kanaďané zraněného Thorntona, který odstoupil po srážce se spoluhráčem s  podezřením na zlomené zápěstí.

Jiskřičku naděje pro zámořský celek vykřesal Draper, jenž překonal Hniličku dokonce ve vlastním oslabení, ale tento výsledek vydržel jen několik vteřin. Bezprostředně po návratu vyloučeného Friesena na led se přesně trefil Kuba a Češi opět vedli o dvě branky. Cenné vítězství poté před zraky Wayna Gretzkyho udrželi i při závěrečné power play Kanady.

Česko - Kanada 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky
: 13. Kubina (Vlasák, Čajánek), 31. Kubina (Reichel, Dvořák), 37. Reichel (Kubina, Špaček), 51. Kuba (Moravec) - 12. Lecavalier (Richards, Smyth), 50. Draper (Brewer). Rozhodčí: Savolainen - Hämäläinen (oba Fin.), Norrman (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4000.

Česko: Hnilička - Kubina, Špaček, Pilař, R. Martínek, Kuba, Kaberle - Dvořák, Reichel, Ručinský - Výborný, Dopita, Tomajko - Moravec, Patera (21. Hlinka), Procházka - Ujčík, Čajánek, Vlasák.
Kanada: Brathwaite - Smith, Brewer, Morris, McLaren, Redden, Stuart, Robidas - Isbister, Walz, Murray - Walker, Thornton, Draper - Richards, Lecavalier, Smyth - Sullivan, Marleau, Friesen.