Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žádné slzy, hromový potlesk. Hokejisté Znojma jsou stříbrní a pyšní

Hokejisté Znojma po prohraném finále ligy EBEL. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

14 2016
Rval i se tak srdnatě, že se jich urostlí Kanaďané chvílemi báli a raději uhýbali. „Byli jsme odhodlaní vyhrát a vydat se ve čtvrtek na rozhodující zápas,“ vysvětloval znojemský kouč Jiří Režnar. Kustodi už chystali Orlům věci na cestu za hranice, jenže žádná další hokejová mela nebude.

„Budeme muset holt zase vybalit,“ pousmál se Režnar. Báječná pouť znojemských hokejistů přes nástrahy mezinárodní EBEL totiž skončila v úterý. Leteckou terminologií řečeno - Orli přistáli na stříbrné ranveji přesně ve 22.08. „Jsem pyšný na celý mančaft,“ rozplýval se znojemský útočník Peter Pucher.

Salcburk přetlačil na zaplněném znojemském zimáku legendárního Puchera a spol. 4:3, celou finálovou sérii EBEL movitý rakouský celek, který pohání nápojový gigant Red Bull, ovládl 4:2 na zápasy.

Smutek postupně střídaly úsměvy

„Často se kluby srovnávaly. Říkalo se, že jsme bohatší, ale na ledě finanční rozdíl nehrál vůbec žádnou roli,“ zdůraznil salcburský obránce Zdeněk Kutlák. „Znojmo bylo víc než vyrovnaným soupeřem, celou sezonu i sérii proti nám hráli výborně,“ chválil jihomoravské bojovníky 36letý bek.

Byl to hokejový paradox. Historický ročník českého týmu ukončil právě Čech, kterých je v zahraničních týmech EBEL poskrovnu. Na Kutlákovu bombu ze 47. minuty, díky níž Salcburk obhájil titul, nedokázali Orli odpovědět.

Domácí se nevzdali, pulzující aréna, v níž se tísnily více než čtyři tisíce diváků, je hnala k vyrovnání. Sen se však rozplynul. Po závěrečné siréně se rozburácel hlouček salcburských fandů, který však záhy přehlušili Znojemští: „Pro nás jste mistři!“

Fotogalerie

Mistři se stříbrným puncem.

„Tenhle úspěch možná doceníme až za pár let,“ poznamenal znojemský kouč, jenž zažil třetí neúspěšné finále v kariéře. „Jestli nejsem zakletý? To snad ne, to bych musel skončit s trénováním,“ rozesmál se Režnar, který do finále přivedl prvoligovou Jihlavu i celek z Jastrzebie v nejvyšší polské soutěži.

Jako by slova 56letého stratéga vystihovala znojemskou náladu. Smutek postupně střídaly úsměvy. Orli po konci duelu připomínali spíš zmoklé slepice. Mlčky posedávali na střídačce, další se opírali o hrazení. Frustrovaný útočník Radek Číp si zase hrál na dřevorubce. Jen sekeru a strom zaměnil za hokejku a mantinel.

„Těžko se kouká na to, jak soupeř přebírá pohár. Je nám to líto, převládá vztek,“ sypal ze sebe kouč poražených finalistů Režnar. „S odstupem času budeme ale na sezonu rádi vzpomínat,“ ujistil znojemský zadák Jan Lattner.

Díky od trenéra, díky fandům

Český účastník v dlouhodobé části EBEL obsadil druhé místo, zajistil si účast v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů. Byť ve čtvrtfinále prohrávali s Dornbirnem 0:2 na zápasy, po pěti letech v EBEL překonali Orli prokletí a postoupili do semifinále. Tam si poradili s Lincem, čímž dokonale pobláznili třiatřicetitisícové město.

Ve finálových duelech po 12 letech zaznělo při soutěžním duelu Orlů magické oznámení: „Vyprodáno!“ „Vzpomínalo se, že to tady vyprodal naposledy Jarda Jágr. Škoda, že na tyhle zápasy stadion (s kapacitou 4 800 diváků - pozn. red.) nebyl ještě větší,“ posteskl si Lattner.

On i celá orlí letka vycítili, že trofej je na dosah, Znojmo se po triumfální výhře 7:3 v Salcburku ujalo ve finále vedení 2:1 na duely. „Ve městě byla cítit velká euforie, všichni jsme se s ní setkávali,“ líčil Režnar. „Hráče jsme burcovali, ale asi přišlo trošičku uspokojení.“

Orli doma v pátek schytali debakl 2:6, což byl začátek stříbrného konce. „Byl to asi rozhodující zápas. Prostě den blbec, kdy bylo nejlepší vůbec nevylézat z baráku,“ pokývl impulzivní trenér. Ve finále se Jihomoravané měřili se salcburskými harcovníky, kteří jsou otlučení klíčovými partiemi v play-off. „Poprvé jsem hrál do dubna, bylo to pro mě něco nového,“ přiznal znojemský odchovanec Lattner.

Colton Yellow Horn s trofejí pro nejužitečnějšího hokejistu ligy EBEL.

Colton Yellow Horn s trofejí pro nejužitečnějšího hokejistu ligy EBEL.

S parťáky se po dlouhých ceremoniích na ledové ploše sešel zhruba hodinu před úterní půlnocí naposledy v kabině. „Klukům jsem poděkoval za celý rok. Slezli jsme se 1. května, pracovali jsme v posilovně nebo v lese. A pak jsme přes přípravná utkání až do posledního střídání ukazovali, že chceme vždycky vyhrát,“ vyzdvihl Režnar.

Poté se Orli vydali ještě jednou na led. Poděkovat, pozdravit, rozdat pár úsměvů věrným příznivcům.

Znojemští nebodovali jen u fanoušků, ale i u odborníků a novinářů. Za nejužitečnějšího hráče celé EBEL vyhlásili kanadského útočníka Coltona Yellow Horna. „Okolo něj a Romana Tomase jsme postavili dvě pětky,“ podotkl Režnar. „Pro příští sezonu se kádr trošku obmění, ale připravíme mančaft na to, abychom se dostali zase nahoru.“

Zatímco hráči vyrazí na dovolené, vedení klubu se bude snažit úspěšný tým udržet co nejvíce pohromadě. „Je na čem stavět,“ sdělil Lattner. „Ještě nám zbýval jeden krok. Příště se musíme připravit, abychom ho dokázali udělat.“

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze