Hokejisté Znojma uspěli v dohrávce v Pardubicích a už nejsou poslední

Pardubice - Znojmo: Libor Pivko z Pardubic (vlevo) za brankou znojemského gólmana Jiřího Trvaje. Tomu pomáhá Lubomír Štach - Libor Pivko z Pardubic (vlevo) za brankou znojemského gólmana Jiřího Trvaje. Tomu pomáhá Lubomír Štach. | foto: Alexandra MlejnkováČTK

28 2008
Hokejisté Znojma zvítězili v dohrávce 4. kola extraligy na pardubickém ledě 2:1 a odpoutali se tak z posledního místa. V tabulce jsou nyní třináctí, Pardubice zůstaly čtvrté.
Znojmo vyhrálo teprve druhé z deseti utkání venku v této sezoně, Pardubice naopak doma prohrály poprvé po osmi vítězstvích za sebou a vůbec poprvé v ročníku vyšly v ČEZ Aréně naprázdno.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Znojmo hned v úvodu naznačilo, že by si v Pardubicích chtělo vylepšit
postavení v tabulce. Už v 23. vteřině totiž pomohla po Kucharczykově střele tyč gólmanu Růžičkovi, který dostal v brance tentokrát přednost před jedničkou Lašákem.

Při Štachově vyloučení měli nápor domácí, ale největší šanci nevyužila Koukalova formace. V 5. minutě se snažil překvapit Trvaje objetím branky Pivko, znojemský gólman se však přesunul včas.

Při početní převaze hostů nejdříve neuspěl Svoboda, do úniku se pak ještě v oslabení málem dostal Pucher, ale neměl rychlost a jen tvrdou střelou prověřil Trvaje.

Ten pak kryl ideální šanci Cetkovského a z vedení se radovali v 13. minutě Orli. Růžička vyrazil Mojžíšovu střelu nad sebe a puk zapadl za jeho záda za brankovou čáru. Vyrovnat mohl Kolář, na druhé straně byli blízko druhému znojemskému gólu Dopita a Haman, kterým chyběla lepší koncovka.

V druhé části se dlouho čekalo na šanci. Znojmo se do většího ohrožení Růžičkovy svatyně nedostalo ani při dvou Píšových pobytech na trestné
lavici za sebou. To druhé zkrátil Meidlův faul, ale domácím se krátká
početní výhoda také nepodařila.

Potom šel pykat domácí Havíř, ale paradoxně bylo málem vyrovnáno, jenže Trvaj předvedl skvělý zákrok. Štrbák uvolnil Pivka, ale ten před odkrytou brankou selhal a znojemský gólman jeho pokus chytil lapačkou.

Svůj tým podržel i Růžička, který lapačkou vyrazil Svobodovu dobře mířenou střelu z levého kruhu pro vhazování. Pardubičtí pak promarnili další velké příležitosti. Kolář se řítil sám na Trvaje, ale dohnal jej Svoboda a před střelou mu vypíchl puk.

Potom se dostal do sóla Pivko, který znovu ztroskotal na Trvajovi. Vynutil si alespoň faul od Chvátala, ale v přesilovce v dobré pozici minul bek Čáslava.

Pardubické čekání na gól skončilo v 48. minutě, kdy při přesilovce čtyř
proti třem vyrovnal Píša přesnou ranou od modré čáry do levého horního rohu Trvajovy branky. Jenže domácí udrželi nerozhodný stav jen 88 sekund.

Na trestnou lavici putoval Havíř a Bičánkova ránu rovněž při výhodě čtyř proti třem za přispění stínícího Selingra našla cestu do sítě.

Východočeši už při další snaze podpořené Meidlovým a v závěru Šmachovým vyloučením smazat ztrátu nedokázali. Největší šance promarnili opět Pivko a Kolář. Znojmo tak oplatilo Pardubicím devět dnů starou porážku z jihu Moravy 5:6 v prodloužení ze 17. dějství.

Václav Sýkora (Pardubice): "Věděli jsme už od utkání ve Znojmě, že to bude těžký zápas. My jsme si v úvodu vytvořili několik slibných příležitostí, ale první skóroval soupeř. My jsme se dlouho nemohli dostat do zápasu, měli jsme dneska horší pohyb. Až tak v poslední pětiminutovce druhé třetiny jsme začali tlačit, pokračovalo to i ve třetí třetině, ale brzdili jsme se sami vyloučeními. Vyrovnali jsme v přesilovce, ale v oslabení, které bylo podle mého názoru zbytečné, jsme zase inkasovali a soupeř odskočil do jednobrankového náskoku, který udržel až do konce."
Václav Baďouček (Znojmo): "Přestože nepadlo moc branek, tak diváci viděli hodně šancí na obou stranách. Možná jsme byli trošku šťastnější, ale jsme rádi, že jsme si vzali dneska body, o které jsme přišli před týdnem u nás doma, kde jsme měli zápas dobře rozehraný a dva body si odvezl soupeř. Potřebovali jsme takové vydřené vítězství s troškou štěstí, výborně dneska chytal Jirka Trvaj. Jsme rádi, že jsme se po dlouhé době odpoutali z poslední příčky."

Pardubice - Znojmo 1:2

Branky a nahrávky: 48. Píša (Divíšek, Čáslava) - 13. Mojžíš (Čachotský, Haman), 49. Bičánek (Selingr). Rozhodčí: Jeřábek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:1. Diváci: 9760.
Pardubice: M. Růžička - Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Nakládal, Havíř, M. Šeda - Cetkovský, Pucher, Somík - Tvrdík, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Ondřej - Bláha, Semorád, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Seidl.
Znojmo: Trvaj - Tesařík, Bičánek, Štach, Mojžíš, Chvátal, Mrázek -
Kucharczyk, Dopita, Selingr - Erat, Haman, Čachotský - J. Svoboda, Meidl, Demel. Trenéři: Rulík a Baďouček.