Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejistům Landshutu šéfuje exbudějovický obránce Ťoupal

Kamil Ťoupal

25 2008
Mohl být právníkem. Ale už v prvním semestru studia práv si Kamil Ťoupal uvědomoval, že ježdění do školy v Praze a hokej v nejvyšší soutěži v Českých Budějovicích nejdou dohromady. Stal se hokejistou. "Nelituji toho ani dneska," pravil 35letý obránce.

"Hokej jsem chtěl hrát od pěti let. Hodně mi dal a pořád mě baví." Před čtyřmi lety prožil těžké chvíle. Slovák Karabin ho ve vypjatém finále play-off trefil loktem do hlavy.

"Spadla mi přilba a pak jsem padl dozadu hlavou na led," připomněl okamžiky, které tehdy vyděsily spoustu lidí. Byl v bezvědomí, krvácel. Měl prasklou spodinu lebeční a byl ohrožený na životě. Přesto ho ani tak těžké chvíle neodradily. "Nic z toho si nepamatuju."

Nelze se divit. "Jen jsem to viděl na videu. Proto ani nemám strach." Dlouho trvalo, než se uzdravil. Ale dávno hraje dál a stále dobře. V Německu si vytvořil pozici, kvůli které druholigový Landshut neopustil ani po nabídkách z nejvyšší DEL. Dvakrát si zahrál finále play-off o postup a po postupu ze třetí ligy se málem s landshutskými Cannibals probil i do DEL.

. Kapitán z jihu Čech

Kdyby nebyl Kamil Ťoupal v Dukle Tábor na 16 měsíců na vojně, poznal by jen dva kluby. Mateřský českobudějovický a německý EV Landshut. V Českých Budějovicích s hokejem začal a kromě vojny zde hrál do sezony 1998/99. Pak odešel do tehdy třetiligového EV Landshut, který tehdy unikl krachu. Odehrál zde 9 sezon a po nich se dohodl i na desáté, kterou má před sebou. Ve čtvrtém roce v německém týmu se zranil jeho kapitán a Jihočech ho nahradil. Týmu šéfuje dodnes.

"Letos jsme prohráli ve finále poslední zápas až v prodloužení," připomněl. Ve 13. minutě nastaveného času v Kasselu dali domácí rozhodující gól pátého zápasu.

Druhá německá liga se hraje v play-off zvláštním způsobem. Zatímco jinde mají méně zápasů v prvních kolech, v Německu je to naopak. V prvním kole se může hrát až sedm utkání. V semifinále a finále se hraje maximálně na pět. Landshut letos vyřadil 4:1 na zápasy Bietigheim a 3:0 Heilbronn. Ve finále narazil na Kassel.

"To byl velký favorit," podotýká Jihočech. "Kassel měl proti nám dvakrát tak velký rozpočet. Vsadil všechno na jednu kartu. Postup."

Kdyby to bylo na utkání 0:3, řekl by si, že na Kassel tentokrát jeho tým neměl. Za úspěchem Kanibalů byl i trenér Andreas Brockmann, který přišel před sezonou. "Nejdříve jsme si s ním nerozuměli, ale pak jsme se sžili a dařilo se nám." Dokonce tak, že si Brockmanna stáhl Norimberk a Landshut povede Mike Bullard.

Hokej si v minulé sezoně Kamil Ťoupal opravdu zahrál. "Měli jsme produktivní útočníky a beci mohli hlavně dobře bránit," chválí si. "Byl to hokej, jak má být."

Druhá liga se v Německu hraje v jedné skupině. Teď bude mít 13 týmů, Regensburg se odhlásil. Cestování je dost. Fanoušci jsou i v nižší soutěži hodně hluční.

Landshut měl na finále play-off hlediště pro 6 500 diváků vyprodané. I když jich v základní části chodí třetina, umí fandit. Kamil Ťoupal je stále osobností. Stále patří k nejlepším v lize. Je kapitánem.

"Ještě bych rád hrál tři roky," plánuje. Poznal Landshut na dně a rád by mu do té doby pomohl ještě výš.Najdete na iDNES.czmobilní verze