Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejisty čeká generálka se Švýcarskem

2 2001
N y m b u r k - Jedenadvacet hráčů včetně osmi nováčků mají k dispozici trenéři české hokejové reprezentace Josef Augusta a Vladimír Martinec na soustředění, které zahájili v pondělí na zimním stadiónu v Nymburku. Ve středu se k týmu připojí devátý debutant, vítkovický obránce Radek Philipp, a první prověrky připravenosti absolvuje mužstvo v pátek v Mladé Boleslavi a v sobotu v Příbrami proti Švýcarsku. "Se švédským a finským hokejem máme dostatek zkušeností, ale nesmíme zapomínat ani na další soupeře. A právě se Švýcarskem to pro nás bude jistě užitečná konfrontace," prohlásil Augusta na adresu nejbližšího soupeře, s nímž se jeho svěřenci potkají i v základní skupině na světovém šampionátu v Německu. Tam budou čeští reprezentanti obhajovat zlaté medaile z loňského šampionátu v Petrohradu.

Hokejisty čeká v úterý a středu dvoufázový trénink, ve čtvrtek mají na programu už jen jednu fázi. Útočníci Kubinčák, Piroš a Plekanec, kteří dosud vypomáhali Mostu respektive Mladé Boleslavi v utkáních prolínací soutěže o první ligu, dostali na vybranou - buď reprezentace, nebo baráž. "Nikoho nebudeme přemlouvat ani prosit. V úvahu připadají jen ti, kteří mají zájem za národní mužstvo hrát," prohlásil rezolutně Augusta.

Po dvou přátelských soubojích s vyslanci země helvétského kříže se tým pravděpodobně už i s kapitánem z Petrohradu Robertem Reichelem, kterého prozatím limituje natržený trojhlavý sval pažní, přesune do Olomouce, kde si 10. dubna zopakuje loňské finále z MS proti Slovensku. O den později v Martině budou mít výhodu domácího prostředí bývalí federální partneři.

Před Velikonocemi dostanou hráči volno a 16. dubna se sejdou k závěrečné přípravě ve Zlíně. "Tam už budou k dispozici i hráči z NHL včetně brankáře Hniličky, který nám v sobotu telefonicky svoji účast potvrdil," informoval trenér národního týmu.

Pro zápasy se Slovenskem počítá i s vítkovickými útočníky Moravcem a Martinem Procházkou. "O dalších ale ještě nechci mluvit, dokud nebude semifinálová série mezi Slavií a Vsetínem dohraná," odmítl kouč prozradit další část tajenky.

Soustředění ve Zlíně vyvrcholí dvěma duely proti Rusku, už i s finalisty extraligy v sestavě. Po druhém z nich oznámí Augusta nominaci pro světový šampionát. "Bylo to pro mě překvapení, vůbec jsem to nečekal," svěřil se obránce Martin Richter, který reprezentační dres naposledy oblékl před rokem a půl ve Zlíně.

"Angažmá ve Finsku bylo poučné. Jejich soutěž je rychlejší, hodně se bruslí, ale zase chybí česká chytrost a šikovnost." Richter mluvil o svém účinkování v zemi tisíce jezer už v minulém čase, neboť jeho smlouva se SaiPou vypršela a nekompromisní bek se v létě chystá na kemp New Yorku Rangers.

Druhým legionářem z finské ligy je Tomáš Vlasák z Hämeenlinny, zkušený dvojnásobný mistr světa a otec měsíční dcery Kristýny.

Český tým absolvoval první trénink v tomto složení: Salfický, Hudáček - Richter, Martínek, Pilař, Nikolov, Holík, Havíř, Nosek - Vostřák, Čajánek, Vlasák - Rolínek, Piroš, Kubinčák - Kotalík, V. Nedorost, Pivko - Jenáček, Plekanec, Milan Procházka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze