Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kanadského kouče McLellana získal Edmonton. Zásnuby proběhly v Praze

Kanadský kouč Todd McLellan během semifinále s Českem | foto:  Michal Šula, MAFRA

21 2015
Deset vítězství, zlato na krku, i smlouva v NHL. Todd McLellan, který na uplynulém šampionátu ze střídačky řídil řádění Kanady, vyždímal z výletu do Prahy, co se dalo. Vedle všeho toho vyhrávání a povinné jarní turistiky si totiž během šampionátu stihl zařídit lukrativní angažmá v zámoří.

Fakt je, že McLellan při hledání zaměstnavatele příliš úsilí vyvinout nemusel. Sám si nikoho nenamlouval. Po jeho dubnovém odchodu ze San Jose, kde strávil sedm (převážně úrodných) let a poslední dvě sezóny cepoval i Tomáše Hertla, bylo jasné, že nabídky se budou jen sypat.

A není divu. Kdo by nestál o úspěšného kliďase, který sice nikdy nedošel až ke Stanley Cupu, ze San Jose však udělal pevnost – tým, ze kterého má leckdo nahnáno. Vždyť letos to bylo vůbec poprvé, co McLellan se Sharks nepostoupil do play-off.

Možná i proto se vypravil do Česka jako hlavní trenér Kanady. Chtěl přijít na jiné myšlenky, zlepšit si náladu po neveselé sezoně. A také nabrat novou motivaci. Tušil, že po návratu se roztočí kolotoč dohadů, schůzek, jednání…

To věděl i Peter Chiarelli, nový generální manažer Edmontonu. McLellana chtěl najmout, předpokládal ale, že o to samé se pokusí i několik kolegů z branže. Proto nemařil čas a vydal se přes půl světa, aby je předběhl.

„Letěl jsem do Prahy, protože jsem chtěl s Toddem jednat jako první. Mluvil jsem s ním během prvního týdne turnaje, kdy program ještě nebyl tak nabitý. Je to člověk, kterého jsme opravdu chtěli,“ popisoval Chiarelli na úterní tiskovce, kde byl „sňatek“ slavnostně oznámen.

Přirovnání ke svatbě vůbec není od věci. Použil ho totiž i samotný McLellan, když vysvětloval, proč po schůzce s manažerem Oilers už s nikým dalším nejednal. „Jakmile najdete tu pravou, nepotřebujete už chodit na rande s jinými,“ zažertoval.

A proč právě Edmonton? Důvodů je víc, svou roli sehrál i pobyt v Praze. Během mistrovství totiž trenér poznal Taylora Halla a Jordana Eberleho, dva klíčové borce Oilers. A spolupráce mezi nimi a McLellanem šlapala výtečně. Oba se umístili v první pětce bodování, Hall pronikl i do All Star Teamu.

Největší lákadlo je ale bezesporu Connor McDavid. O mladíkovi, jenž se má stát jedničkou letošního draftu, se mluví jako o spasiteli, novém Crosbym, budoucí legendě. Wayne Gretzky ho dokonce nazval nejlepším juniorem za posledních 30 let. A právo na první volbu má (už počtvrté za posledních šest let) právě Edmonton.

Vést budoucí superhvězdu je jistě snem každého kouče. A McLellan to nemá jinak. „Už v Praze jsem o tom přemýšlel. O McDavidovi jsem mluvil i s Crosbym. Ptal jsem se ho na to, jaké to je, když je člověku osmnáct a je pod takovým tlakem. Zajímalo mě, čím mu to spoluhráči i celá organizace můžou ulehčit,“ řekl kanadský trenér.

Sympaťák Todd McLellan tedy v májové Praze začal novou etapu kariéry. Čeká ho ale nesmírně náročná mise. Edmonton byl posledních 8-9 let soupeřům pro smích. Zoufalí fanoušci ztráceli víru, někteří si své nářky ventilovali na youtube. Teď se má vše změnit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze