Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejová Dukla Jihlava hledá kouče. Zn.: i do budoucna

Kometa Brno - Jihlava | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

2 2008
Ta situace se v posledních třech sezonách pravidelně opakuje. Poté, co se prvoligovým hokejistům Jihlavy nepovede start do nového ročníku podle očekávání vedení klubu, dojde ke změně na postu hlavního trenéra. Tuto pozici pak "dočasně" obsadí právě někdo z nejužšího vedení Dukly.

Před dvěma lety, v době, kdy jihlavskému týmu šéfoval jednatel Ivan Padělek, odvolanou dvojici Milan Chalupa - Aleš Polcar střídal tehdejší sportovní manažer Petr Vlk. O rok později, kdy Dukle vládl Jan Zachrla, nahradil neúspěšného kouče Aleše Tomáška znovu sportovní manažer: Petr Kaňkovský.

A před měsícem, poté, co na svou funkci rezignoval Karel Dvořák, horkou pozici obsadil dokonce nejvyšší zástupce klubu, generální manažer Bedřich Ščerban.

"Je to ale jen dočasné řešení. Protože samozřejmě, té práce je pro mě pak veliké množství," nechal se slyšet Ščerban.

Nechtějí "trenéra do dubna"

Současně s jeho nástupem do funkce proto vedení jihlavského klubu začalo hledat nového hlavního trenéra. To se však zatím ani po měsíčním vyjednávání nepodařilo.

"Bohužel. Je půlka sezony a není jednoduché hledat volného kouče, který by vyhovoval našim požadavkům," vysvětluje Ščerban.
"My jsme si představovali, že pokud sem někdo přijde, bude to trenér, se kterým budeme počítat na léta budoucí. Nechceme teď vzít někoho do konce dubna a pak sem dovést trenéra, který bude vyhovovat naší koncepci,"

Jaké požadavky tedy prvoligová Dukla na případného nového kouče má? "Aby se nebál do našeho týmu zařadit mladé hráče z juniorky a pracovat s nimi, aby to nebyl pouze člověk, který řekne ano chci toho, toho a toho a jen takhle budeme hrát," osvětluje situaci Ščerban.

"Ne každý trenér je ale ochoten pracovat takhle. Některý chce mít mužstvo hotové, pracovat se staršími hráči," vysvětluje současný sportovní manažer Dukly Patrik Augusta, který má hledání hlavního trenéra ve své pravomoci.

Dosud se jihlavskému vedení podařilo sestavit devítičlenný seznam možných kandidátů, které Augusta postupně oslovuje. "Ale ta jména, která by se nám líbila nejvíce, a máme je na vrcholu své kandidátky, jsou vázána pod smlouvou jinde," popisuje šéf sportovní sekce, který však do zmiňovaného seznamu odmítá nechat nahlédnout.

"Já bych žádná konkrétní jména zveřejňovat nechtěl, protože, jak říkám, někteří jsou pod smlouvou. A kdybych řekl, že jednali s námi, tak by to asi na ně nevhrlo dobrý stín," objasňuje. "Navíc už za týden může na seznamu být někdo jiný, třeba přibude další jméno."

Současné řešení? Maximálně na měsíce, ne na roky

Nikdo proto nedokáže zodpovědně říct, do kdy bude dosavadní přechodné období s "dočasným trenérem" trvat."Nechtěl bych nějak předjímat, jak se rozhodneme, protože situace se mění ze dne na den," zůstává tajemný Ščerban. "Najednou najedeme jméno, u kterého si řekneme, ano, to nás zajímá a může se tady najednou objevit."

Stejně tak reálná je ale také varianta, že současná trenérská trojice Bedřich Ščerban - Roman Mejzlík Aleš Totter zůstane u týmu několik dalších měsíců.

"Je možné, že to dopadne tak, že to tak zůstane až do konce sezony," prozrazuje Augusta, který by se podobnému řešení nebránil. "Zatím si myslím, že to řešení, co máme teď, není špatné. Pan Ščerban zvládá obě funkce a mužstvo funguje, jak má."

Jak dlouho si nejvyšší muž jihlavské Dukly na dvě rozdílné funkce troufá. "Nejde to takhle dělat třeba léta, když to tak řeknu. Ale pár měsíců se to samozřejmě vydržet dá," popisuje Ščerban. "Je to sice na úkor toho, že jsem si musel prodloužit pracovní den a že jsem tady do pozdních hodin. Ale říkám, zatím to jinak nejde," dodává.

"Dočasní" trenéři


u hokejistů Dukly Jihlava v posledních ročnících

Petr Vlk (září 2006 - duben 2007)
Tehdejší sportovní manažer Dukly a zároveň trenér juniorského týmu nahradil odvolanou dvojici Milan Chalupa - Aleš Polcar. Přes svůj několikrát avizovaný nezájem o post hlavního trenéra A - mužstva musel na jihlavské střídačce osamoceně vydržet až do konce sezony - tzn. 50 zápasů.


Petr Kaňkovský (říjen 2007 - listopad 2007) Další sportovní manažer "na skok" na jihlavské lavičce. Po odvolání hlavního trenéra Aleše Tomáška, a jednozápasovém intermezzu kouče juniorky Karla Dvořáka, převzal A-tým, společně s asistentem a trenérem brankářů Petrem Jarošem. Na přání tehdejší dozorčí rady, které se nelíbila obdobná kumulace funkcí, byl však na konci listopadu, po 9 zápasech, trvale nahrazen Dvořákem.


Bedřich Ščerban (31. října 2008 - ?)
Nejvyšší muž ve vedení Dukly - její generální manažer - "zaskakuje" na postu hlavního kouče poté, co na konci října rezignoval Karel Dvořák. Vedle jeho asistenta Romana Mejzlíka si vzal k ruce hlavního kouče juniorského týmu Aleše Tottera. Jejich spolupráce zatím funguje deset zápasů.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze