Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Janecký o hokejové exhibici v Hradci: Mladým stále máme co ukázat

Hokejista Otakar Janecký. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

28 2015
Svoji kariéru profesionálního hokejisty Otakar Janecký zakončil až ve čtyřiačtyřiceti letech. Ale i ve čtyřiapadesáti se pardubický rodák cítí na to, že ještě na ledě leccos předvede. V sobotním exhibičním utkání veteránů v Hradci Králové (od 19 hodin) to čeká též od svých spoluhráčů z finského Jokeritu Helsinky i od soků z Hradce.

„Myslím si, že takové zápasy jsou užitečné zvlášť ve chvíli, kdy se v Hradci sjelo tolik mladých nadějných hokejistů,“ poukazuje Janecký na turnaj mistrovství republiky mladšího dorostu a 8. tříd.

Jak jste potrénoval na tenhle zápas?
Úměrně věku. Ale na ledě jsem každý týden, s veterány hrajeme v Pardubicích pravidelně, za to jsem klubu vděčný. Je fajn, že se scházíme můžeme se pravidelně protáhnout.

Jména hráčů, kteří do Čech z Finska dorazili (např. Esa Tikkanen, Raimo Helminen, Ari Sulander), budí velký respekt, i když už dávno profesionálně nehrají. Kdo bude Hradec nejvíc zlobit?
To se moc ptáte, i když s nimi v kontaktu jsem, tak tohle opravdu nevím. Ale je pravda, že oni hrají mnohem víc než my. Ve Finsku to pro bývalé hráče dobře funguje, takže se asi máme na co těšit.

Takže nevíte, kdo bude z vašeho týmu nejnebezpečnější?
Tak to vím přesně, přece já (smích). Znám mentalitu Hradeckých a Pardubických a využiju toho. Ale vážně, tohle není zase až tak podstatné, i když vyhrát určitě budou chtít všichni.

Ke komu z kádru veteránů Jokeritu máte nejblíž?
Z těch, co přijeli, určitě k Juhovi Lindovi. Hráli jsme spolu v Jokeritu v jednom útoku, měl jsem ho jako mladého na levém křídle a hrálo se mi s ním výborně. Na to, co uměl, to podle mě byl nedoceněný hráč.

Tipnete si výsledek?
Tohle neřeším. Pro mě je důležité, že se všichni sejdeme a můžeme si zahrát. Myslím si, že mladým máme stále co ukázat. Taková utkání by se mohla hrát častěji.

Hokejová exhibice v Hradci Králové

Stadion Hradec Králové vs. Jokerit Helsinky

● V sobotu v 19 hodin ve Fortuna aréně v Hradci Králové, jednotné vstupné 75 korun

● V sestavě Stadionu by se měli objevit: Jan Hrdina, Martin Hosták, Pavel Mareček, Martin Filip, Richard Král, Martin Koudelka, Josef Marha, Tomáš Martinec či Marek Zadina a další hráči, kteří během své kariéry v Hradci alespoň na čas působili.

● Jokerit Helsinky patří k nejpopulárnějším finským klubům, který ve své historii získal šest titulů mistrů Finska. Před touto sezonou klub vstoupil do KHL, ve které se dostal do play-off, prošel přes Dynamo Minsk do čtvrtfinále, tam nestačil na CSKA Moskva, prohrál s ním 1:4 na zápasy.

● Tým Jokeritu, v jehož dresu se představí hlavní organizátor celé akce Otakar Janecký, bude několik hráčů, kteří dosáhli v hokeji až na nejvyšší mety.

● Další hvězdy

Esa Tikkanen - pětinásobný vítěz Stanleyova pohár (čtyřikrát s Edmontonem, jednou s New York Rangers

Raimo Helminen - světový šampion z let 1995 a 2000, k tomu získal ještě tři stříbrné medaile, držitel stříbra z olympijských her (1988) a dvou bronzů (1994 a 1998)

 Mika Strömberg - bronzová medaile z olympijských her v roce 1994, mistr světa z roku 1995 a stříbrný z roku 1994

Ari Sulander - brankář, chytal až do svých dvaačtyřiceti let, za tu dobu se stihl stát v roce 1995 mistrem světa, z olympiády v Naganu roku 1998 si přivezl bronzovou medaili, v letech 1998 a 1999 se podílel na stříbrných medailích Finska na mistrovství světa.Najdete na iDNES.czmobilní verze