Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejová galerie: sedm výjimečných

12 2003
Praha - Mnoho hvězd, ale i zajímavých hráčů svou činností mimo led nebo trenérů na střídačce vstupuje prvním extraligovým kolem do hokejového cirkusu. Bude to soutěž střelců, brankářů a , ale i liga výjimečných. Kdo je nejlepší bitkař? Nejrozpustilejší vtipálek? Bouřlivák? Srdcař? A kdo největší svalovec?

MANEKÝN
Žemlička: módní poradce


Když si hokejisté Sparty před rokem prohlíželi časopis Playboy, měl u nich jeden muž možná větší úspěch než odvážné modelky. Richard Žemlička, jejich tehdejší kapitán, v něm propagoval sportovní oblečení firmy Carlo Colucci.

Mušketýrská bradka, sportovní postava, krátké tmavé vlasy a smyslný úsměv. I proto se z hokejisty stal model. "Šel jsem do toho s kapitánem fotbalové Sparty Jirkou Novotným. Byla to strašná práce. Jednu fotku jsme dělali několik hodin. Není to jako focení na hokejový kalendář," říká s úsměvem.

"Od kluků z kabiny jsem pak několik měsíců poslouchal poznámky. Měli jsme z toho legraci." Nemá rád nepořádek. "Ale na komínky složených triček si nepotrpím. Kluci by mi to stejně schválně rozházeli."

Už jako malý kluk jsem si vybíral, co budu nosit.
Richard Žemlička

K holiči zajde jednou za tři týdny. Do solária chodí méně, ale častěji než na travnatá hřiště ve Štiříně, kde je členem místního golfového klubu. "Když si chci udělat radost, vyrazím do města nakupovat oblečení. Hlavně trička."

Kožená bunda, společenské kalhoty a naleštěné boty. Takhle obvykle chodívá na stadion. "Klidně bych měl na sobě i oblek jako v NHL. Módní výstřelky si ve svém věku už nemůžu dovolit. Nosím hlavně to, v čem se cítím dobře, třeba i tepláky. Už nemají jako za totality tři pruhy, takže v nich člověk vypadal podivně. Teď už můžou být elegantní stejně jako kalhoty."

Manekýn podle MF DNES

1. Richard Žemlička (Litvínov)
2. Michal Sýkora (Pardubice)

3. Boris Žabka (Třinec)

Ty si dokáže zkoušet hodiny. "Kalhoty, to je problém všech hokejistů. Máme větší stehna a zadek..."

Když na Spartu přišly módní katalogy od sponzorských firem, hádejte, kdo vybíral oblečení pro celou kabinu? Žemlička. "Občas byly nějaké připomínky, všem se nezavděčíte." Úřad módního poradce si přestěhoval i do Litvínova. Jako kapitán vzal spoluhráče do pražského obchodu, kde už má slevu...

BITKAŘ
Ivan: neporažený bijec


Drsný výraz ve tváři. V kovbojkách by mohl hrát zloduchy. Fantom hokejového ringu, neporazitelný rváč Marek Ivan. Tvrdý muž z Třince. Pod dresem skrývá tetování - památku na titul v nižší zámořské lize. Na břiše má jizvu.

"To jsem se popral v hospodě. Pomohl jsem barmance, které nechtěli Cikáni zaplatit. Počkali si na mě a zezadu mě bodli do zad. Kdyby to bylo o centimetr dál, tak jsem teď na vozíku. Měl jsem štěstí."

Na farmě St. Louis nasbíral během dvou sezon sedm set trestných minut. V extralize je o poznání ukázněnější. "V Americe mě za začátku podceňovali. Neznali mě. Takže jsem měl bitku minimálně desetkrát za rok. Pak mě teprve považovali za zlého muže. V naší lize se budu rvát, jen když to pomůže týmu."

Za poslední dvě sezony se utkal jen párkrát. Nejslavnější bitvy? S Liborem Procházkou v Tipsport Cupu a nedávno v extralize s litvínovským Františkem Bombicem. V ringu by rozhodčí zvedli v obou případech jeho ruku. Za pět let mu v lize nikdo nenamlátil, všechny bitky vyhrál. "Je mi jedno, kdo se mi postaví. Klidně bych šel i do Tysona, kdyby stál na bruslích."

Bitkař podle MF DNES

1. Marek Ivan (Třinec)
2. František Bombic (Litvínov)
3. Jan Výtisk (Sparta)
Troufalost? Chvástání? "Věřte mi. Hokejové bitky nejsou ani tak o svalech na rukou, ale o silných nohách, musíte to ustát. To mě naučili na farmě St. Louis. Měl jsem tam trenéra kickboxu, do pytle jsem boxoval na kolečkových bruslích."

Chce dohnat kamaráda Aleše Flašara, bývalého spoluhráče, který ve Vítkovicích držel šňůru sedm let bez prohry. "Věřím si, že ho překonám. A jestli mě někdo porazí? Až mi jednou bude třicet a vystartuje na mě nějaký juniorský urpuťák, jakým jsem kdysi býval..."

Málokdo si na mě dovolí, to je výhoda mého jména.
Marek Ivan

Brzy mu bude pětadvacet. Odmalička byl nezvladatelný, divoká povaha. Jaké měl dětství? "Ve škole jsme měli partu třiceti kluků. Bitky byly běžné, ale potrestali nás za něco jiného. Jednou jsme schovali třídní knihu a nešli na výtvarku. Dvacet z nás pak dostalo dvojku z chování. Byla to Leninova škola v Gottwaldově, jinak to dopadnout nemohlo."

Před rokem se stal otcem. Narození syna Ivánka ho trochu změnilo. "Jsem zodpovědnější. Dřív mě rozčilovaly banální věci. Třeba čekání na poště, neochota úředníků nebo naši politici. Teď už to neřeším."

Syn mu v hledišti drží palce. Jednou z něj možná taky bude hokejista. A soupeři si budou říkat: To je syn toho bitkaře. "Mladýho hokej baví, ale do ničeho ho nutit nebudu. Budu se snažit o to, aby se dokázal bránit a aby se o sebe uměl postarat. Já jsem to dokázal ve čtrnácti. Když jsem odešel do Vítkovic hrát hokej, byl jsem tam úplně sám. Tvrdá výchova je potřeba."

VTIPÁLEK
Lubina: na vtipy balil holky


Zvláštní povaha. Vtipálek i morous. Nadává rozhodčím, sparťanského maséra kdysi udeřil pěstí do obličeje. Ale většinou je s ním legrace. Pardubický útočník Ladislav Lubina.

"Jako vtipálek jsem se narodil. Jako kluk jsem na to balil holky," říká. Jeho nejlepší fór? "Dovolená v kabině."

Vtipálek podle MF DNES

1. Ladislav Lubina (Pardubice)
2. Otakar Janecký (Pardubice)
3. Martin Altrichter (Zlín)
Před deseti lety vedení klubu hráčům slíbilo za postup do semifinále dovolenou. Jenže na to zapomnělo. Lubina s Davidem Pospíšilem vstali před tréninkem v šest ráno, navozili do kabiny několik koleček písku, na zeď pověsili tapetu s mořem a palmami, na "pláž" položili deku, namazali se olejem, vzali sluneční brýle a míč. Pak fotografie hráčů i s poděkováním šéfům klubu vyšly v novinách.

Mám rád každý humor, i ten drsný.
Ladislav Lubina

"Ty kyselé obličeje mě bavily," říká Lubina. Fotografové už vědí, že se před ním musí mít na pozoru. Rád na ně při tréninku stříká sníh nebo je měkce obstřeluje pukem.

 Překvapení připravil i pro novináře. Donesl do kabiny stojan od mikrofonu, do kterého zasunul zlomenou hůl. Do bambule na jejím konci museli žurnalisté pokládat dotazy. Lubina s kšiltovkou moderoval podivnou tiskovou konferenci.

Občas vystupuje jako mluvčí spoluhráče Tomáše Blažka. Takhle jednou novinářům vyprávěl: "Být tu s vámi Blažek, řekl by, že je hrozně rád, že může hrát s takovým hokejistou, jako je pan Lubina. Jaká to je pro něj čest smět mu přihrávat..."

BOUŘLIVÁK
Říha: hokejový čert


Když se na lavičce rozčílí, vypadá trochu jako čert. Mračí se, křičí, nadává, nazlobeně rozhazuje rukama. Pardubický trenér Miloš Říha, přezdívaný Pytlák největší pruďas extraligy.

Bouřlivák podle MF DNES

1. Miloš Říha (Pardubice)
2. Vladimír Ružička (Slavia)
3. Jan Neliba (České Budějovice)
"Říkám o sobě, že od pasu dolu vypadám jak čert, od pasu nahoru jako Mikuláš a v duši jsem anděl," říká s úsměvem. Čerta v něm vidí kdekdo, ale anděl v těle cholerika? "No v životě se chovám úplně normálně, ale pak si stoupnu na střídačku a je ze mě jiný člověk."

Přísný šéf. V loňské sezoně zkrotil neukázněné mužstvo. Pro své kritiky asi navždy zůstane namyšleným hulvátem, s nímž se těžko vychází. Ostatně sám říká: "Mám vždy svoji pravdu. S autoritami se srovnávám těžko. Už ve škole jsem s tím měl problémy."

Proč křičím? Hráči musí vidět, že jejich trenér ještě žije.
Miloš Říha

Co ho při hokeji provokuje nejvíc? "Nesnáším bezpráví," říká Říha. A nenávidí porážky. Na sporné okamžiky reaguje podrážděně, uráží rozhodčí. Při semifinále v Třinci natruc odvelel mužstvo do kabiny.

"Už mě zkoušela umravnit manželka. I já si dopředu zakazuju křičet. Od rána se učím, jak budu v zápasu na různé situace reagovat. Ale pak mě zase něco dostane." Jaký má tep při zápase? "Vím jedno. Po zápase jsem vždycky strašně unavený. Jsou to nervy. Křik není pro zdraví, ale měl jsem spoustu přátel, kteří to v sobě dusili, a už tu nejsou..."

Sedm výjimečných na obrázcích - prohlédněte si fotogalerii

SVALOVEC
Posmyk: hodný obr


Musí chodit do obchodů s nadměrnými velikostmi. Na svůj hrudník s obvodem bezmála 120 centimetrů a mohutná stehna obleče máloco. "Saka i kalhoty si nechávám šít na míru," říká největší svalovec v české hokejové extralize Marek Posmyk. "S tím má se mnou přítelkyně potíž, ale jinak mi fandí."

Svalovec podle MF DNES

1. Marek Posmyk (Plzeň)
2. Daniel Zápotočný (Vítkovice)
3. Libor Zábranský (Pardubice)

Postava a modré oči - po tom šílely fanynky na Slavii. Na mladého obránce čekaly téměř po každém tréninku. Ty odvážnější si na něj sáhly. Posmyk se rozpačitě usmíval. Nemá v povaze podrážděné reakce. Hraje tvrdě, ale nepatří mezi bitkaře.

"Nemám rád násilí. V Americe jsem se pral víc, tady by se to nevyplatilo. Mým vyloučením by za to pykal celý tým."

V posilovně zapomínám na problémy
Marek Posmyk

Radši tvrdě pálí od modré čáry. Nedávno pomohl Slavii v play-off čtyřmi trefami k titulu. Když se v létě připravuje poblíž svého rodiště v Jihlavě, stráví v posilovně i tři hodiny denně. Několik strojů má doma. Ročně přibíral pět kilo váhy, ale už se zastavil na čísle 103.

Jeho nejoblíbenější cviky? "Bench a biceps. Na to můžu být docela pyšný." Vleže zvládne 150 kilogramů. Jednou rukou zvedne třicet kilo! "Rád bych jednou pracoval ve fitku a pomáhal třeba mladým klukům. Když jsem v šestnácti začínal v Dukle, byl jsem vysoký a hubený. Potřeboval jsem nabrat sílu."

KAMIKAZE
Mikeska: nezničitelný bojovník

Na ledě splní každý úkol. Při soubojích neuhne, padá do střel, do všeho jde po hlavě. Hokejový kamikaze a rozbíječ Michal Mikeska, hokejista s potlačeným pudem sebezáchovy.

Vzpomenete si na hrůzný moment, kdy ho v loňském finále sestřelil slávista Hejda? Pardubický útočník se cukal v křeči. Skočil proti střelci a puk ho zasáhl centimetr od ohryzku. Udělal by to prý znovu! "Měl jsem štěstí, že to neviděla manželka. Občas mi řekne, že jsem magor. Ale je to můj styl."

Kamikaze podle MF DNES

1. Michal Mikeska (Pardubice)
2. Jan Výtisk (Sparta)
3. Michal Sup (Slavia)

Nezměnil ho ani poté, co se nedávno stal otcem. "Vím o tom, že mám rodinu, ale na to při hokeji nemůžu myslet." Do konfliktů se řítí i tím, jak je upřímný. Do novin třeba prohlásil o třineckém kapitánovi: "Král je prase."

"Nemám rád přetvářku. Píchal do mě holí, tak jsem řekl, co si o něm myslím," prohlásil Mikeska. Mnohokrát už za odvahu na ledě platil. Tak třeba jednou zabránil střele, a přitom přišel o účast na mistrovství světa. Puk mu zlomil nohu. Nebo přechodil chřipku a kvůli špatným jaterním testům nestihl přípravu na tuto sezonu. Ale už se zase chystá trénovat. Po úderu se vždy obdivuhodně zvedne. Vypadá to, že je nezničitelný.

Bolest mi nevadí.
Michal Mikeska

Brzy se oklepal i po té Hejdově ráně ve finále. Několik střídání proseděl na lavičce, ale pak se vrátil na led! "Když sotva lezu z ledu pomůže mi jedna hláška od spoluhráčů. Ale je dost sprostá, tak to zjemním. Ptají se: Souložil bys? A já řeknu: Jo! A hned je mi líp."

Do čeho by nešel? "Bál bych se, kdyby mě trenéři poslali na rozhodující trestný nájezd. Ale splním každý úkol." Riskuje i v životě. Sází na sportovní zápasy, má rád rychlou jízdu. "Rekord? Sto sedmdesát kilometrů v hodině."

A čeho se Mikeska bojí? Zubař to není. "Mám strach z kolotočů a houpaček. Vždycky jsem se jako malý poblinkal. A teď nedávno, když mě manželka vzala na centrifugu, jsem si zavzpomínal na dětství. Dlouho jsem jí ten nápad vyčítal."

AKROBAT
Málek: ohebný kouzelník


Útočník se raduje. Teď už musí dát gól. Slávistický gólman Roman Málek se válí na ledě. Jenže pak vykouzlí akrobatický zákrok. Tělo roztáhne napříč brankovištěm, betony zapřené o tyčky branky. Neskutečná ohebnost, mrštnost a rychlý rozklek. To jsou jeho největší zbraně.

Nikdo mně tělo nelámal, jsem samouk.
Roman Málek

Díky nim vyhrál se Slavií ligu a může se pyšnit titulem "Mistr nula" - v loňské sezoně nedostal v 11 ligových zápasech ani gól. Každý den se protahuje jako gymnasta. Na tréninku je první, v tělocvičně má schovaný polštářek. Před důležitými zápasy tu po obědě spí. Ale hlavně cvičí!

Několik desítek minut sedí v provazu a hlavu tlačí k zemi. "Kluci si ze mě dělají srandu, že jsem jako rozjetá žába." Když předvádí akrobatické zákroky, mnozí nechápou, že se neroztrhne.

Akrobat podle MF DNES

1. Roman Málek (Slavia)
2. Jiří Trvaj (Vítkovice)
3. Adam Svoboda (Pardubice)
Co manželka? Nebojí se o něj? "Už si zvykla," říká s úsměvem otec dvouletého syna Romana. Je jedním z mála brankářů, kteří umějí provaz nebo si dát nohu za hlavu. Tuhle výjimečnost si pěstuje od dětství. "Když jsem byl nedávno u doktorky, říkala mi, že musím zpevnit svaly u kloubů, že mám povolené šlachy. Vysvětlil jsem jí, že to potřebuju."

Provaz udělal poprvé v šesté třídě. "Koukal jsem na hráče, jak se rozcvičují, a doma jsem je napodoboval. Naučil jsem se to sám."

Gymnastika mu ve škole nikdy moc nešla. "Neměl jsem ji rád. Výmyk? Ten jsem v životě neudělal," tvrdí pětadvacetiletý Málek. Je ohebný hlavně v kolenou a kyčlích. Díky nebývalému kloubnímu rozsahu je odolnější i proti natažení svalů. "Ale po zápase mě tělo bolí asi jako každého hráče. Hlavně nohy a záda."

Hokejová extraliga startuje prvním kolem - v pátek od 17 hodin ho sledujte ON-LINE ZDE.

BOJOVNÍK. Pardubický útočník Mikeska se pere o puk se slávistickou obranou. Tenhle hráč schytá snad nejvíc ran: rukama, hokejkou i pukem, jako v posledním finále, kdy dostal ránu do krku. Za pár střídání už se znovu dral před branku soupeře.

MANEKÝN ŽEMLIČKA. Potrpí si na značkové oblečení, chodí do solária, dlouhé hodiny nakupuje. Pompřestupu do Litvínova vzal nové spoluhráče do butiku v Praze, kde má slevu.

BOUŘLIVÁK ŘÍHA. Typické gesto Miloše Říhy. Říkám si, že budu v klidu, ale pak vlezu na střídačku a je ze mě jiný člověk, tvrdí kouč Parudbic.

VTIPÁLEK LUBINA. Ani na rozbruslení před rozhodujícím finále Ladislav Lubina nezvážněl. Po ledě proháněl ve vestě s nápisem "dřevák".

NEPORAŽENÝ. Bitkař Marek Ivan z Třince chce dohnat kamaráda Aleše Flašara, bývalého spoluhráče, který ve Vítkovicích držel šňůru sedm let bez prohry.

AKROBAT MÁLEK. Brankář Slavie se před zápasem protahuje desítky minut, spoustu času prosedí v provazu.

SVALOVEC POSMYK. Obr mezi hokejisty přestoupil z Pardubic do Plzně.Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze