Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejová hala bude zřejmě na Maninách

19 2001
Praha - Pražští radní souhlasili s tím, aby město nabídlo pro výstavbu víceúčelové sportovní haly pozemky na Maninách. Rozhodnutí rady musejí ještě projednat zastupitelé, kteří tak učiní 28. června. Rada se pro tento krok rozhodla na návrh primátora Jana Kasla mimo jiné kvůli tomu, že magistrát nijak nemůže ovlivnit stav přípravy stavby haly na Hagiboru, kde je kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům k jednomu z pozemků přerušeno územní řízení.

První bude oslovena Multiarena
V následujících dnech by měl vládní zmocněnec pro světový šampionát Ladislav Malý jednat se zástupci sdružení finských investorů, společností Multiarena Praha, kteří plánují stavět halu v lokalitě Hagibor. Až v případě, že by odmítli změnit umístění haly, budou podle Malého osloveni další potencionální investoři.

"Určitě jako první oslovíme Multiarenu. Je slušné to udělat, neboť do projektu výstavby haly na Hagiboru už vložili nemalé finanční prostředky. Až poté, kdyby nechtěli, bychom jednali s někým jiným," uvedl Malý. Věří však, že finští investoři změnu lokality uvítají. "Sami už poznali, jaké jsou na Hagiboru komplikace," dodal Malý.

Podle tiskové zprávy z pražského magistrátu se však jako nejvýhodnější jeví nabídka akciové společnosti Sazka realizovat stavbu haly z výnosu sázkových her.

Finský investor se přesunu nebrání
Multiarena se podle slov svého jednatele Rafaela Karpíška přesunu stavby na Maniny nebrání. Nejprve však musí být oficiálně oslovena pražským magistrátem či Malým. "Dozvěděl jsem se, že by zde byla možnost získat právně čisté pozemky, což by vyřešilo spoustu problémů," uvedl Karpíšek. Už dnes odpoledne neformálně jednal se státním zmocněncem.

Nejdůležitější podle Karpíška je, v jakém časovém horizontu by Multiarena mohla získat územní rozhodnutí. "Čekáme na oficiální kontakt. Jsme však připraveni a ochotni jednat o nové lokalitě," řekl Karpíšek.

Změna lokality by pro projektanty údajně nebyla velkým problémem. "Muselo by se pouze upravit osazení haly do terénu. Koncepce by byla stejná," podotkl Karpíšek. Přestože se nad Hagiborem pomalu 'stahují mračna', pokračuje Multiarena i nadále v jednání s majiteli posledního problematického pozemku. "Tento týden bychom měli mít schůzku s jejich právním zástupcem," dodal Karpíšek.

Veřejné investice budou asi hrazeny z malé privatizace
Zatím nebylo rozhodnuto, jakou formou by měly být pozemky na Rohanském ostrově v Karlíně, u stanice metra Invalidovna, na investora převedeny. V úvahu prý přichází mimo jiné darování pozemků, prodej za symbolickou částku, jejich dlouhodobá výpůjčka či dlouhodobý pronájem za symbolickou částku.

Podle informací z magistrátu by vyvolané veřejné investice na Maninách činily 1,035 miliardy korun. Největší část, přibližně 832 miliónů, bude nutné vynaložit na dopravní investice, 161,5 miliónu připadá na technické vybavení a vybudování protipovodňové ochrany území by stálo asi 14 miliónů. Tyto výdaje by měly být uhrazeny z výnosů malé privatizace. Zákon, jenž by to umožnil, ale musí být teprve schválen.

Vybudování nové haly je podmínkou pro pořádání světového hokejového šampionátu v České republice za tři roky. Původně mělo být mistrovství v roce 2003, Česká republika si však musela kvůli problémům s přípravou stavby haly vyměnit pořadatelství s Finskem. Zvýšená aktivita všech zainteresovaných stran souvisí s blížícím se říjnovým termínem, kdy musí předseda českého svazu Karel Gut informovat vedení Mezinárodní hokejové federace o stavu příprav výstavby haly.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze