Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kovalčuk hrozí úprkem do NHL. V Rusku se už nelíbí ani Salákovi

UŽ NEMÁ CÉČKO. Ruský hokejista Ilja Kovalčuk možná odejde z Petrohradu zpět do NHL. | foto: ČTK

29 2016
Když Petrohrad ruského hokejistu Ilju Kovalčuka na začátku minulého týdne vyřadil z kádru, myslelo se, že jde pouze o varování. Jenže spor se vyostřuje. Kovalčuk má dál nařízeno trénovat individuálně, nehraje, a navíc byl zbaven kapitánského céčka. Jeho reakce? Vyhrožuje, že se vrátí do NHL.

Petrohrad nezačal play-off KHL dobře a v prvním zápase osmifinále podlehl Jaroslavli 2:3 v prodloužení (vítězný gól dal Čech Jiří Novotný). A Kovalčuk se výrazně podepsal pod druhou branku soupeře - ztratil totiž puk při výjezdu ze třetiny a pak jen velmi liknavě bránil.(více čtěte ZDE)

Kouč Sergej Zubov, dlouholetý tahoun Dallas Stars, se s hvězdou nepáral a vyřadil Kovalčuka z kádru. Výkony a přístup štědře placeného útočníka ho zřejmě iritovaly už delší dobu a další zbytečnou chybu nesnesl. Oznámil, že Kovalčuk bude dál trénovat sám a do příštího utkání nenastoupí.

Odvážné rozhodnutí se vyplatilo. Petrohrad v další zápasech vyhrál 5:3 a 3:0, což jen potvrdilo, že Kovalčukův vliv na výkony týmu nebyl tak zásadní. Ve čtvrtek klub oznámil, že Kovalčuk už není kapitán.

To už ovšem bylo na slavného Rusa příliš. Takovou potupu si nemohl nechat líbit. Podle ruského novináře Aivise Kalninse vedení SKA vzkázal, že pokud ho do dvou dnů nevrátí do sestavy, odejde do Ameriky.

Salák promrzl v letadle a už nechce být v KHL

Alexander Salák v brance Sibiru Novosibirsk
Alexander Salák  na čtvrtečním tréninku české hokejové reprezentace.

Je možné, že Kontinentální hokejová liga přijde po sezoně o další velkou osobnost. Odchodem „pohrozil“ také český brankář Alexander Salák z Novosibirsku.

Vytočil ho návrat z Vladivostoku, kde s celým týmem strávil šest hodin v letadle, než se stroj odlepil od země. Na vině byla údajně technická porucha, jenže naprosto selhali pracovníci letiště. Hokejistům neposkytli žádný servis, Salák a spol. dlouho na palubě mrzli.

„Není žádná šance, že budu hrát příští rok za Astanu. Nikde jsem nic nepodepsal. Po včerejším incidentu nemám chuť pokračovat v KHL. Je to obrovský skandál,“ napsal si reprezentační gólman na Instagram.

Na stejné sociální síti si na dění ve Vladivostoku stěžovala i Salákova žena: „Rusko mám moc ráda, žije se nám tu dobře. Jsme tu spokojení. Než se teda čas od času stane to, že někdo něco udělá na půl.“

Šéfové se však jeho varování nelekli, kouč Zubov Kovalčuka do sestavy nevrátil a Petrohrad i bez něj přidal další vítězství.

Cožpak o to, opustit Rusko by asi nebyl problém.

Podle Kalnise má Kovalčuk údajně ve smlouvě klauzuli, která mu umožňuje kdykoli odejít, respektive vypovědět smlouvu. Pravidla KHL se na něj tedy nevztahují.

Jenže návrat do NHL by byl daleko komplikovanější. Kovalčuk v roce 2010 podepsal s New Jersey Devils smlouvu, která mu zajišťovala 100 milionů dolarů na 15 let.

Už po třech letech však od smlouvy dobrovolně odstoupil a náhle odešel z NHL.

Bill Daly, zástupce komisaře zámořské soutěže, tvrdí, že existuje mnoho variant, jak může 32letý Rus hrát znovu v NHL.

„Ale dokud on nevyjádří touhu tady hrát a nepodepíše smlouvu, nemá cenu teď říkat, jaké pravidlo bychom v jeho případě aplikovali,“ uvedl Daly. „Na druhou stranu bych chtěl říct, že hráčská práva stále vlastní Devils.“

Tady jsou tři možnosti Kovalčukova comebacku, které se objevily na zámořských serverech:

  1. Pokud by všech 30 týmů NHL souhlasilo, bude Kovalčuk zařazen na listinu volných hráčů.
  2. Pokud by rok vypadl z profesionálního hokeje, stačil by pak souhlas bývalého zaměstnavatele z New Jersey.
  3. Pokud by počkal do dubna 2018 (bude mu 35 let), stane se nechráněných volným hráčem a bude si ho moct vybrat jakýkoliv celek z NHL.
HVĚZDY V OBJETÍ. Patrik Eliáš (vlevo) a Ilja Kovalčuk slaví gól New Jersey.

Experti míní, že v této sezoně ještě Kovalčuk z Ruska neodejde. Případná jednání však mohou pokračovat v létě.

Slavný hokejista možná bude chtít napravit svou pověst zběha a zrádce.

Otázka je, jak se teď vyvine situace v Petrohradu. Podle posledních zpráv se vztah mezi hráčem a jeho šéfy trochu uklidnil. Ovšem SKA přidalo třetí výhru znovu bez „nehrajícího kapitána“ Kovalčuka.

Objeví se v sestavě v pondělním pátém duelu? Nebo až po postupu? Nebo už nikdy?

V ruských médiích se spekuluje, že celou věc má na svědomí reprezentační trenér Oleg Znarok, s nímž se údajně dostal do konfliktu. Znarok má dobré vztahy se šéfy bohatého celku, odstaveného Kovalčuka by tak nemusel nominovat na domácí mistrovství světa.

Po sezoně by pak mohl ruský hokejista rozvázat s Petrohradem smlouvu, což by ho stálo milion dolarů. Situace každopádně zůstává složitá...Najdete na iDNES.czmobilní verze