Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovan zase dluží hráčům peníze. Situace není růžová, přiznal jeho šéf

ZASE HRAJE ZADARMO? Michal Vondrka bojoval minulou sezonu s vedením Slovanu Bratislava o peníze, teď slovenský klub hráčům dluží zářijové výplaty. | foto: ČTK

13 2014
Odstartoval to nečekaný krach Lva Praha a smutný konec Spartaku Moskva. Finanční problémy však stíhají kluby ruské KHL dál i během nové sezony. Hokejisté Slovanu Bratislava nedostali včas zářijové výplaty. Maroš Krajči, generální manažer slovenského celku, nedostatek peněz svádí zejména na politické dění na Ukrajině.

Hráči Slovanu vedli v minulé sezoně dvojí boj - jednak na ledě proti soupeřům o body do tabulky, jednak u stolu s vedením klubu o tabulkové odměny.

Na jaře dokonce krátce stávkovali. Nejhlasitějším z kabiny bratislavského týmu byl český útočník Michal Vondrka. Rozhodnutí nelitoval, protože se díky tomu pohnuly věci správným směrem, Vondrka novou smlouvu podepsal až po uhrazení všech dluhů a ještě na začátku října v rozhovoru pro deník Sport tvrdil, že „žádné problémy v tomto ohledu nejsou.“

Jenže o měsíc později se situace vrací o půl roku zpátky. Krajči v rozhovoru pro slovenská média přiznal, že zářijové výplaty ještě hokejisté Slovanu nemají na účtě. „Splatnost byla na konci října, takže pár dní máme zpoždění,“ řekl šéf klubu.

O zpožděných platech se (ne)mluvilo v polovině října také v lotyšské Rize. Vyjádření Slováka Marcela Hossy, že hráči Dinama od začátku sezony hrají zadarmo, sice později popřel generální ředitel Normunds Sejejs: „Kdo říkal, že máme dluhy na výplatách? Hossa? On to neříkal, novináři si jeho slova nesprávně vysvětlili.“

Ale v rozhovoru pro iDNES.cz český brankář Jakub Sedláček nepřímo finanční problémy potvrdil. „Kdyby bylo všechno v pořádku, nedostaneme zákaz mluvit,“ prohlásil exzlínský gólman.

Finanční potíže trápí také majitele ostatních klubů. Hlavní sponzor soutěže Gazprom má totiž i kvůli pohledávkám na Ukrajině omezil dotace na sport a účastníky KHL mimo Rusko zase svazují sankce Evropské unie. „Určitě není ohrožená naše sezona, ale situace není růžová. Náš rozpočet tvoří z velké části také příjmy ze vstupného, ale hlavně z reklamních smluv. Některé z nich jsou vázané na slovensko-ruský byznys, některé vysloveně na ruské partnery,“ vysvětlil Krajči.

Vedení Slovanu tak podává fanouškům další důkaz o tom, že KHL nemusí vydržet dlouho při životě. 

Nebo spíš ruští šéfové budou donuceni trochu slevit ze svých „velkopanských“ myšlenek na rozšíření po světě a možné konkurenci zámořské NHL.

„V KHL se budou muset některé věci překopat. Kluby se budou muset zamyslet nad smlouvami hráčů. Možná by se měl upravit kalendář tak, aby ubylo cestování a víc se hrálo derby,“ myslí si Krajči.

Šéf Slovanu i přes další problémy s výplatami plánuje posílení kádru. Proti Záhřebu už nastoupil 29letý útočník Štefan Ružička a přijít by mohl zkušený obránce Ivan Švarný, který nedostává v Minsku tolik prostoru. Hvězdný Michal Handzuš by po rozehrání v mateřské Bánské Bystrici mohl rovněž nastupovat v Bratislavě.

Jenže aby vůbec na slovenské reprezentanty v klubové pokladnici něco zbylo...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze