Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruský expert: Slovan do KHL nepatří. Chceme zůstat, zní z Bratislavy

VĚRNÍ. Fanoušci hokejového Slovanu Bratislava stále věří, že jejich klub přežije v KHL dál. | foto: Vít ŠimánekČTK

11 2014
Spor mezi ruskými nacionalisty a zastánci expanze v Kontinentální hokejové lize se vyostřuje. Boris Majorov, legendární hráč a trenér ze sovětské éry, vítá myšlenku nového vedení soutěže o obnovení moskevských Křídel Sovětů a Spartaku s tím, že by podle něj ligu měly opustit zahraniční celky. Slovan Bratislava však chce KHL hrát dál i přes finanční problémy.

„Hlavní je dostat z ligy kluby, které začínaly od nuly a v současnosti nedosahují potřebné úrovně,“ prohlásil 76letý Majorov v rozhovoru pro Sovětskij Sport. „Na co jsou nám v soutěži tito zahraniční ‚chudí příbuzní‘? Nikdy jsem nezastával názor účasti zahraničních mužstev v soutěži. Ale když už je přijmeme, tak ať jsou na úrovni Jokeritu a ne jako Slovan nebo Medveščak Záhřeb.“

Je třeba upozornit, že Majorovova slova nejsou stanoviskem žádného z oficiální představitelů ruské soutěže. Jedná se o vyjádření experta s nostalgickým nádechem starých časů. Jenže je to také podpora Dmitriji Černyšenkovi, který ve funkci šéfa KHL vystřídal Alexandra Medveděva.

Nové vedení na přání ruského prezidenta Vladimíra Putina chce změnit dlouhodobou koncepci KHL s větším důrazem na domácí týmy a ruské hokejisty na jejich soupiskách. Proto se hovoří, že od příští sezony ligu opustí chorvatský Medveščak Záhřeb, proto nevypadá reálně návrat Lva Praha. A proto skončí i Slovan?

Říha: Peníze pro mě nebyly hlavní

Ruští novináři kontaktovali také českého trenéra Miloše Říhu, který se vydobil v KHL slušné renomé. Atlant Mytišči, kterému hrozí bankrot, dovedl v roce 2011 ke stříbru. Proto tvrdí: „Byla by to velká škoda, kdyby se tak stalo.“

Říha je zároveň rád, že se uvažuje o vzkříšení Spartaku Moskva a obhajuje účast zahraničních týmů v lize. „Nevidím na tom nic špatného. Myslím, že ruskému hokeji pomohly. Rusové se od nich mohli přiučit a naopak,“ řekl zkušený kouč.

V posledních dnech se o něm spekulovalo jako o kandidátovi na post hlavního trenéra Slavie, jenže Říha by se chtěl vrátit do KHL. I přes finanční problémy a nejasnou vizi soutěže. „Pro mě nikdy peníze nebyly hlavní věc,“ uvedl v rozhovoru pro Sovětskij Sport.

„Máme nějaké informace, jak by se KHL měla vyvíjet do budoucna, ale nebylo naznačené, že by tam neměl figurovat Slovan. Chtějí se přeorientovat na hokejové země a kluby s bohatou tradicí,“ řekl v rozhovoru pro slovenská média generální manažer bratislavského celku Maroš Krajči.

Krajči sice zopakoval, že jeho klub se kvůli politické situaci na východě Ukrajiny, sankcím Evropské unii a klesajícímu kurzu rublu stále potýká s finančními problémy, ale návrat do slovenské extraligy odmítl.

„Bylo by poraženecké takto přemýšlet. Uděláme všechno proto, abychom našli v Rusku nové partnery a přesvědčili i některé slovenské. Uděláme všechno proto, abychom hráli KHL nejen příští rok, ale dlouhodobě,“ řekl šéf Slovanu.

Proti Majorovovi se vymezili také nejvěrnější příznivci „Belasých“. Na webových stránkách vernislovanu.sk upozorňují, že Slovan má dlouholetou tradici, silnou fanouškovskou základnu i pokud má ruská soutěž přívlastek „kontinentální“, měl by tam být bratislavský tým patřit.

Ovšem fanoušci jsou si vědomi, že budoucnost současné dění ohrožuje: „Musíme začít dělat atmosféru a vyhrávat, jinak se nové vedení KHL bude dívat na Bratislavu skrz prsty.“

V této sezoně byla bratislavská hala pětkrát vyprodána, ale v posledních dnech návštěvnost klesá. Ve středu na Astanu dorazilo „jen“ 7 240 diváků, nejméně od začátku ročníku. Slovan se totiž potácí na posledních místech Západní konference. Mimochodem - finský Jokerit je třetí.

Slovan dál usiluje o Handzuše

O tom, že vedení Slovanu hodlá bojovat dál, svědčí i posílení kádru. Kvůli zranění Švéda Backlunda přišel kanadský brankář David LeNeveu a stále je ve hře angažování slavného útočníka Michala Handzuše.

„Když bude hrát týden dva a bude rozehraný, tak se potkáme a uvidíme, jestli se dohodneme. Takového hráče bychom měli v kabině rádi,“ uvedl Krajči.

Handzuš, který nesehnal angažmá v NHL, nastoupil po zranění za rodnou Bánskou Bystrici v úterním extraligovém duelu proti Košicím. Dal gól, ale s výkonem nebyl spokojený. „Nehrálo se mi dobře. Věděl jsem, že to nebude růžové. Prohra mě mrzí i kvůli divákům, kteří dorazili v hojném počtu.“Najdete na iDNES.czmobilní verze