Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejová Liga mistrů? V ní kluby zatím nebohatnou, ví i v Liberci

Michal Bulíř (vpravo) z Liberce a Sven Jung z Davosu si ustali na ledě při osmifinále Ligy mistrů. | foto: ČTK

11 2015
Kdyby hokejisté Liberce vydělali v Lize mistrů pouhou desetinu peněz, na které si jejich fotbaloví kolegové od Nisy přijdou na odměnách v Evropské lize, mohli by si výskat. Bílí Tygři se sice probojovali mezi užší elitu evropských klubů, žádné finanční zisky jim z toho však nekynou. Alespoň zatím.

„Šli jsme do projektu Ligy mistrů s vědomím, že zpočátku budeme muset účast dotovat. Čekáme, že se finanční stránka do budoucna vylepší, protože je strašně důležitá,“ říká liberecký generální manažer Ctibor Jech.

Stáli jste u zrodu nové evropské soutěže jako jeden z akcionářů. Co vás k tomu vedlo?
Dřívější projekty, které organizovala mezinárodní hokejová federace IIHF, ztroskotaly, i když chvílemi vypadaly nadějně. Chyběl nám kontakt se zahraničním hokejem, a proto jsme se přidali k původní iniciativě švédských a finských klubů. S tím, že to prospěje hokeji i klubům a do budoucna se vylepší i finanční stránka, která je také velice důležitá. S touto vírou jsme do toho šli a teď pokračujeme dál. Po hokejové stránce jde kvalita soutěže určitě nahoru, vidíme jiný hokej, než se hraje v naší domácí extralize. Navíc se potkávají trenéři i manažeři a předávají si informace z řízení klubů včetně mládeže. Bylo nám jasné, že v počátku budeme muset účast dotovat, protože je to finančně nevýhodná záležitost. Čekáme, že se to posune k lepšímu.

Liberec, Sparta i Litvínov. České týmy v hokejové Lize mistrů končí ve čtvrtfinále

Celá hokejová Liga mistrů má rozpočet 1,5 milionu eur, což je mnohem méně než kolik jediný fotbalový klub dostane za postup do základní skupiny Evropské ligy, o Lize mistrů nemluvě. Co říkáte takovému obrovskému nepoměru?
Bohužel s fotbalem se absolutně srovnávat nemůžeme. Veškerý špičkový fotbal i finance jsou v Evropě, zatímco špičkový a dobře placený hokej je v Americe. Navíc fotbal hraje celý svět, kdežto hokej na vysoké úrovni jen několik zemí. Pro hokej je to velký handicap. Samozřejmě bychom si přáli dostat to nahoru. I kvůli tomu se dala soutěž dohromady, abychom přesvědčili sponzory, že stojí za to ji podporovat.

Zvyšuje se prestiž Ligy mistrů?
Myslím že ano, ale určitě ne tak rychle, jak bychom si přáli. Změny k lepšímu zatím nejsou zásadní, pořád jsme v očekávání.

Kolik vás účast v soutěži stojí?
Velkou roli hraje především cestování. Když použijete letadlo, okamžitě vám naskočí výdaj zhruba 800 tisíc korun na jeden výjezd. Kompenzace od Ligy mistrů přitom činí jen něco přes deset tisíc eur. Pro nás to znamená ztrátu. Samozřejmě týmy, které postoupí do finále, vydělat mohou.

Jako akcionáři soutěže mají Bílí Tygři právo startu v Lize mistrů bez ohledu na výsledky v extralize. Jak dlouho to potrvá?
V tomto režimu by měl program pokračovat ještě dva roky. Pak zřejmě dojde k úpravám. I když už teď existuje tlak ke změnám. Všichni se nejvíc baví o financích. Třeba náš soupeř Davos nechápe, proč by měl takovou soutěž dělat, když ji musí dotovat ze svého. Na to nejsou na Západě zvyklí. Solidárně se ale Ligy mistrů účastní, protože ji také chtějí posunout někam dál. Dále je tlak na snížení počtu účastníků. A také na to, aby mohly soutěž hrát jen týmy, které se ve svých domácích soutěžích dostanou do play-off. Nás jako akcionářů, kteří vložili vstupní kapitál, by se tyto změny citelně dotkly.

Takže všichni teď čekají, jak se Liga mistrů vyvine?
Ano a snaží se být aktivní a pozitivní, protože po hokejové stránce to je pro každého přínos. U nás není zas tolik cizích hráčů, kteří by přinášeli do soutěže kvalitu, zatímco ve švédské lize je spousta špičkových hráčů z Finska, Dánska a podobně. Ve Švýcarsku totéž. My do extraligy žádného elitního Švéda nebo Fina na úrovni reprezentace nedostaneme, protože je nejsme schopni zaplatit. Potřebujeme kontakt s týmy odjinud, a proto je pro nás účast v evropské soutěži obzvlášť důležitá.

Jak hodnotíte účast Liberce v Evropě?
I s vystoupením v české extralize je to pro nás určitá úleva po třech letech, kdy jsme se trápili. Změny, které se po návratu trenéra Filipa Pešána k týmu udělaly, naší hře významně prospěly. Odráží se to i ve výsledcích, což je strašně důležité. V konfrontaci se silnými švédskými týmy Skellefteou a Linköpingem tým ukázal, že jeho hra snese vysoké evropské parametry. Jen jen potřeba neustrnout a pokračovat dál.Najdete na iDNES.czmobilní verze