Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší nováček NHL? Favoritem je Rus, který vyrostl v „týmu idiotů“

Ruský hokejový útočník Artěmij Panarin z Chicago Blackhawks patří mezi největší favority na zisk Calder Trophy v NHL. | foto: AP

25 2015
Nedávno usilovali o Calder Trophy, cenu pro nejlepšího nováčka zámořské NHL, čeští útočníci Tomáš Hertl a Ondřej Palát. V této sezoně se počítalo s kanadským supertalentem Connorem McDavidem z Edmontonu či Američanem Jackem Eichelem z Buffala. Ovšem nad všemi zatím ční Artěmij Panarin. No ční... Chicagský hokejista totiž měří jen 180 centimetrů a váží 77 kilogramů.

Osmnáctiletý McDavid se zranil, tím pádem (podobně jako v předminulé sezoně Hertl) zřejmě o šanci na Calderovu trofej přišel. O rok staršímu Eichelovi se tolik nedaří.

A tak ligovým nováčkům vládne Panarin, který na konci října oslavil 24. narozeniny a jenž do nejlepší soutěže světa zavítal z Kontinentální ligy. Podle webu nhl.com je právě on zatím nejvážnějším kandidátem na zisk Calder Trophy.

Jaký je příběh nevelkého Rusa, který by jednou mohl dokázat velké věci?

Panarin se narodil v Korkinu v Čeljabinské oblasti, v tamním Traktoru začínal s hokejem. Ale KHL si zahrál až v dresu Viťazu Čechov (dnešní Viťaz Moskevská oblast).

Jeremy Yablonski

Jeremy Yablonski

Šikovný hokejista si v „klubu rváčů“ musel připadat poněkud nepatřičně. V Čechově se učili bitky i malé děti. Vedení angažovalo kanadské bitkaře, třeba urostlého raubíře Jeremyho Yablonského. Když se ti dva postavili vedle sebe, vypadal kontrast jejich postav až komicky.

Panarin se v lednu 2010 účastnil památné hromadné rvačky v utkání proti Omsku, za který se pral i Jaromír Jágr.

Rozhodčí rozdali celkem 600 trestných minut a zápas předčasně ukončili. „Čechov je tým idiotů,“ nechal se tehdy slyšet švédský útočník Andreas Johansson.

Hráči údajně dostávali „death list“, tedy seznam hráčů, kteří mají být vyřazeni ze hry. „Rytíř se ničeho nebojí, nikdy neustoupí,“ znělo z Čechova.

Avšak „viťaz“ Panarin chtěl svou rytířskou čest hájit nikoliv v pěstních soubojích, ale v hokejových dovednostech.

„Peníze pro mě nehrají roli“

Kdo ví, nakolik mu uškodila pověst Čechova při draftu 2010, kdy si ho žádný klub nevšiml. Ale ani podle fyzických parametrů neměl moc šancí při výběru talentů do NHL prorazit. „Tehdy byl dobrým hokejistou, ale nijak nevyčníval,“ všiml si Goran Stubb, šéf Evropského skautingu.

Statistiky

Artěmij Panarin

Ruský hokejista v 21 zápasech NHL nasbíral v dresu Blackhawks 21 bodů, což je nejvíc ze všech nováčků. Těm vévodí i ve statistice asistencí (14) či v pobytu na ledě (průměrně 19:11). Panarin je s pěti zápisy nejelpší rovněž v přesilovkých bodech.

Jenže za tu dobu Panarin zesílil, v roce 2011 pomohl vítězným gólem ve finále proti Kanadě ke zlatu na juniorském mistrovství světa. Po přestupu do Petrohadu postupně zastínil i hvězdného Kovalčuka a v minulé sezoně se radoval z Gagarinova poháru.

To už začala být ruskému útočníkovi Evropa malá, zájem klubů vzrostl.

Bývalý slavný hokejista a nyní senátor Vječeslav Fetisov dokonce - částečně také kvůli Panarinovi - chtěl zákonem zakázat odchod Rusů mladších 28 let za oceán.

Panarin si mohl vybírat z nabídek, nakonec podepsal kontrakt na 3,5 milionu dolarů ročně s šampiony z Chicaga. Kdyby zůstal v Petrohradu, vydělá si víc. „Peníze pro mě nehrají roli,“ povídal po podpisu smlouvy ruským médiím. „Chtěl jsem další výzvu a vyzkoušet své dovednosti v nejlepší lize na světě.“

Panarin bojuje s angličtinou, s Kanem komunikuje „hokejově“

Kanadský brankář Mark Visentin a jeho spoluhráč Simon Despres zklamaně sledují puk, který do branky poslal ruský útočník Arťomi Panarin a přispěl k výhře ruského týmu ve finále MS dvacetiletých.
MĚ NECHYTÍŠ. Mladíka Setha Jonese marně stíhá ruský forvard Artemi Panarin....
Artěmij Panarin (72) slaví se spoluhráči z Chicaga svůj gól.

Ruský mladík zatím bojuje s angličtinou, na rozhovory potřebuje předkladatele, ale hokejový jazyk ovládá dokonale. „Patrick Kane už mi řekl, že nejdůležitější je, abych přihrával jenom jemu. A to zatím dělám.“ smál se Panarin. „Oba jsme naladění na stejnou vlnu. Patrick vždycky hledá ta správná slova, kterým budu rozumět.“

S hvězdným Američanem si opravdu hokejový rozumí, navíc v útoku nastupuje s krajanem Anisimovem, jež může vykonávat roli tlumočníka.

Panarin o srovnání s hvězdnm Kanem

„Není to správné. Jsem od něho tak daleko, jako kdybych šel do Ruska pěšky. Je to špičkový hráč, od kterého se chci učit.“

„Má skvělé ruce, perfektní střelu. Dokáže se obrátit na pětníku a snadno se odpoutat od svého strážce,“ chválí Kane ruského spoluhráče.

„Neuvěřitelně mu pomohlo letošní mistrovství světa v Česku, kde hrál opravdu skvěle,“ myslí si skaut Stubb. „Také si myslím, že se některé týmy bály ‚ruského faktoru‘.“

Ale Panarin, stříbrný z pražského šampionátu, nepůsobí jako primadona, nemá rozpínavé ruské manýry, snad nehrozí jeho únik zpět do mocné vlasti.

Naopak by mohl následovat Alexandra Ovečkina či Jevgenije Malkina, kteří jsou posledními ruskými vítězi Calder Trophy (2006 a 2007). A kteří vyrostli v superstar celé NHL. Mimochodem - žádnému Čechovi se to dosud nepovedlo.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze