Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kokain v NHL nechceme! Dopingové kontroly se zpřísní i na MS v Rusku

Hokejista Jarret Stoll, který zvedal v roce 2012 Stanley Cup nad hlavu, měl také problémy s kokainem. | foto: Reuters

24 2015
Z hokejových funkcionářů ve světě se stávají bojovníci proti drogám. V zámořské NHL chtějí zavést už na konci této sezony testy na kokain, v Evropě by měla IIHF spustit ještě více dopingových kontrol, opatření se týká také mistrovství světa 2016 v Rusku.

O drogových problémech se v kanadsko-americké lize v posledních měsících nahlas mluví. Jarret Stoll z Los Angeles, který byl v dubnu Las Vegas přistižen s téměř 3,5 gramu kokainu a několika tabletami extáze, nakonec vyfasoval veřejně prospěšné práce. Ještě o rok dříve chytili s bílým práškem Ryana Maloneho z Tampy dokonce za volantem auta.

V této sezoně švédský obránce Viktor Lööv, který hraje ve farmářském týmu Toronta, prohlásil: „Kokain se v NHL vyskytuje hojně a myslím, že podobně je na tom i AHL.“

Šéfové nejlepší soutěže světa pod tíhou těchto událostí potíže s kokainem a dalšími drogami přiznali. A chtějí „zakázané uvolnění“ na zámořských kluzištích zakázat. Nebo alespoň omezit.

Webové stránky magazínu The Hockey News informovaly o předběžné dohodě mezi NHL a hráčskou asociací NHLPA o zavedení testů ještě v probíhajícím ročníku. Ale domluveno ještě nic není a konkrétní postupy se zveřejní později.

„Počet pozitivních testů na kokain neustále roste,“ uvedl už dříve zástupce komisaře Bill Daly. Jeho nadřízený Gary Bettman pak upozornil, že další kroky mají vést spíš k prevenci. „Mým zájmem není trestat lidi, ale aby si hráči uvědomili, že jejich jednání může ohrozit jejich velký sen a jedinečnou příležitost - hrát v NHL.“

„Kokain je opakující se problém, teď je zase in“

V souladu s těmito slovy je mediální spekulace, že pokud by plánované testy byly skutečně zavedeny a u hokejistů prokázaly užívání kokainu, prvně by šli na odvykací program. Až pokud by nefungoval, čekala by hráče suspendace.

Kdyby byly dopingové kontroly v NHL přísnější a zaměřily se i na drogy, možná by veřejnost nad počtem uživatelů hodně podivila. Možná se schyluje k rozsáhlé kauze, která naruší dobrou pověst kanadsko-americké soutěže.

„Já bych byl šokován, kdyby víc než dvacet hráčů mělo pozitivní testy,“ tvrdí však funkcionář Daly. „Neřekl bych, že teď prožíváme nějakou krizi. Řekněme, že drogy jako třeba kokain jsou opakujícím se problémem. Nyní jsou zase in.“

To je pravda, na bujarých večírcích v 80. letech „fetovali“ také mnozí hokejisté. Kromě kokainu frčely (nebo ještě frčí) různé jiné stimulanty či naopak tišící léky, ovšem často kombinované s alkoholem.

IIHF bude testovat na doping víc hráčů

Na aktuální dění reaguje také mezinárodní federace IIHF, jejíž tiskové oddělení poskytlo ruským médiím vyjádření, že hodlá na světových šampionátech bojovat za čistotu hokeje. Dosud se většinou kontrolovali pouze dva hráči (každý z jiného týmu), a to dopingoví komisaři vybírali zápasy nahodile.

„Teď bude hráčů zcela určitě víc,“ uvádí TASS. Antidopingová opatření se zpřísní už na turnajích osmnáctiletých a dvacetiletých hráčů, nová pravidla by měla platit rovněž na seniorském MS v Moskvě a Petrohradu.

V souvislosti s rozsáhlou dopingovou aférou v ruské atletice může někomu znít tato zpráva trochu paradoxně.Najdete na iDNES.czmobilní verze