Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejová osmnáctka šlape i bez hvězd. Že by se blýskalo na lepší časy?

Hokejová osmnáctka chce potvrdit výsledky z minulého ročníku. Všichni doufají, že nejhorší časy jsou už pryč | foto: Jiří Salík SlámaMF DNES

12 2014
Na jaře přivezli z mistrovství světa po dlouhých letech medaili. Silný ročník 1996 jako by nastartoval uvadající mládežnický hokej v Česku. Nově se rodící tým osmnáctky totiž dosáhl na další výrazný úspěch: konečně zdolal silné Američany.

"Chtěli jsme je konečně porazit, protože výsledky s tímto soupeřem z předchozích sezon byly už delší dobu noční můrou," nezastírá kouč Jakub Petr.

Povedlo se až nyní na Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi, na kterém se trenér musí obejít bez svých bývalých hvězd ze světového šampionátu.

Nechybí jen střelec Jakub Vrána či další lídři David Pastrňák nebo Václav Karabáček, ale třeba i o rok mladší Michael Špaček (zranění) nebo Pavel Zacha. Velký talent českého hokeje totiž před pár dny zamířil do zámoří, kde se připravuje na svou první sezonu v juniorské OHL.

I bez nich však mužstvo ukazuje sílu a odhodlání. A také to, že nesází na individuality, ale především na týmový výkon, se kterým může uspět proti komukoli. Nic na tom nemění fakt, že Američané nedorazili do Břeclavi s nejsilnějším výběrem.

Tým Dereka Planta je ui tak kvalitní, Američané mají neporovnatelně větší hráčskou základnu, takže mají z čeho vybírat. "Je to samozřejmě cenné vítězství," souhlasí český trenér Petr, jenž týmu vštípil obětavost, nadšení a velkou vůli po úspěchu.

I s pomocí těchto atributů pomýšlí osmnáctka minimálně na semifinálovou účast. Není to nereálné, když se mužstvo dokázalo poučit z chyb ze sobotní přípravy s Kanadou. Trenér se po prohře 5:7 detailně zabýval rozborem defenzivní hry a výsledek se dostavil.

I díky této zkušenosti všichni optimisticky doufají, že to v nové sezoně půjde stejně dobře jako v té minulé. Tedy že Česko může i na mistrovství opět dosáhnout na medaili.

Jestli jde o oprávněnou euforii, to se ukáže v dalších zápasech na Hlinkově memoriálu v Břeclavi. Osmnáctku už dnes čeká souboj s Finskem, které si na úvod turnaje snadno poradilo s Ruskem, jež porazilo 5:2.Najdete na iDNES.czmobilní verze