Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejová osmnáctka v pondělí odlétá na MS. Budou u toho i Reichelové

Na MS osmnáctek se v jednom týmu sejde Kristian Reichel (vlevo) a jeho otec a zároveň kouč Robert. | foto: Jeff Gard, Northumberland Today

31 2016
Už brzy bude mít český hokej další šanci ukázat, že na tom není tak bídně, jak se povídá. 14. dubna vypukne v americkém Grand Forks světový šampionát hráčů do osmnácti let. Český výběr povede slavný Robert Reichel, který má mezi reprezentanty syna Kristiana. V týmu naopak chybí talentovaný gólman Jihlavy Jakub Škarek, kterého klub nepustil.

Ve čtvrtek českým juniorům skončilo třídenní soustředění v Kladně. Hokejisté se opět sejdou koncem víkendu a v pondělí brzy ráno odletí do kanadského Winnipegu, kde absolvují tréninkový kemp.

V neděli večer, tedy pár hodin před odletem, se k týmu připojí Kristian Reichel. Nadějného hocha z Litvínova čeká perný den: v neděli odpoledne ještě Vervě pomůže v baráži proti Varům a pak už honem požene na sraz reprezentace.

Bohužel pro národní tým, Reichela nenapodobí Jakub Škarek. Brankářský fantom z Jihlavy na turnaj nejede; nepovolil to klub, který na něj spoléhá v baráži. „Jednání probíhala, ale Jihlava ho neuvolnila. Je to konečné slovo, za žádnou cenu ho nepustí,“ uvedl Reichel na čtvrteční tiskové konferenci.

Nabízí se šťouravá otázka: Proč Reichel mladší může jet, a Škarek ne? To je jihlavský klub tak sobecký? Nebo Litvínov naopak tak benevolentní?

Jak vysvětlil šéftrenér svazu Slavomír Lener, za vším vězí byrokracie. „V extralize je se všemi kluby dohoda. V přihlášce do soutěže se zavazují, že na jakoukoliv reprezentační akci uvolní hráče. Jenže prvoligové týmy se k ničemu takovému neupisují, takže není žádná páka.“

Je tu však i další důvod, proč je jednání Jihlavy pochopitelné. Pokud by totiž Škarka pustila, hrozil by jí průšvih v brankovišti. V baráži totiž nemůže využít Davida Honzíka, kterého si Karlovy Vary stáhly z hostování. Zbyl by jí jen Lukáš Sáblík, který letos kvůli zranění skoro nic neodchytal.

Tolik tedy k tuzemským borcům. Jedná se ovšem i o příjezdu klíčových krajánků ze zámoří. Konkrétně jde o beka Vojtěcha Budíka z Prince Albert (WHL), Ondřeje Válu z Kamloops (WHL) a útočníka Matouše Bělohorského z Rimouski (QMJHL).

Vše záleží na tom, jak daleko se jejich mužstva dostanou v play-off. „Týmy, kde máme Budíka a Bělohorského, jsou zápas od vyřazení. Klub Vály zatím hraje v sérii 2:2. Pokud to půjde, tak chceme, aby se všichni hráči připojili během kempu ve Winnipegu,“ zdůraznil Reichel.

Po tréninkovém kempu ve Winnipegu přijde poslední řez. Trenérský tým se rozhodne, jak zúží nominaci; do konečného výběru můžou trenéři zařadit 23 hráčů.

A pak už se tým konečně vydá do Grand Forks. Na Česko v základní skupině číhá Finsko, Kanada, Dánsko a Slovensko. Jako první jej vyzvou Finové - duel vypukne 14. dubna v 18:00 tamního času. O medaile se bude hrát 23.-24. dubna.

Napodobí Reichelův tým stříbrnou osmnáctku z roku 2014?

Širší nominace české hokejové osmnáctky před MS

Grand Forks (14.-24. dubna)

Brankáři: Dominik Groh (Mladá Boleslav), Josef Kořenář (Jihlava), Tomáš Vomáčka (Hradec Králové)
Obránci: Lukáš Doudera (Třinec), David Kvasnička (Plzeň), Daniel Novák (Chomutov), Jakub Sirota (Zlín), Vojtěch Budík (Prince Albert/WHL), Libor Hájek (Saskatoon/WHL), František Hrdinka (Frölunda/Švéd.), Ondřej Kachyňa (Hamilton/OHL), Ondřej Vála (Kamloops/WHL)
Útočníci: Martin Havelka, Kristian Reichel (oba Litvínov), Pavel Kousal, Ondřej Najman (oba Jihlava), Milan Davídek (Karlovy Vary), Jiří Karafiát (Zlín), Petr Kodýtek (Plzeň), Daniel Kurovský (Havířov), Radovan Pavlík (Hradec Králové), Marek Zachar (Liberec), Filip Zadina (Pardubice), Matouš Bělohorský (Rimouski/QMJHL), Matyáš Kantner (Flint/OHL)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze