Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Mafián“ z Omsku Kempný: Kometa mi chybí. Snad se vrátí, kam patří

Michal Kempný (v červeném) v tréninkové potyčce s Tomášem Hertlem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2016
Nejen v Brně a okolí se řeší neblahý osud hokejové Komety v této sezoně. Dění v klubu zajímá také reprezentačního obránce Michala Kempného, kterému se po přesunu z extraligy náramně daří v sibiřském Omsku. Kempný by se tentokrát mohl dočkat „opravdové“ účasti na mistrovství světa.

Loni na domácím šampionátu sice prožíval atmosféru s českým týmem, ale do sestavy se trenérovi Vladimíru Růžičkovi nakonec nevešel, částečně jej zbrzdilo i zranění v extraligovém play-off. Navíc na poslední chvíli dorazil z NHL útočník Tomáš Plekanec, jenž poslední volné místo na soupisce zaplnil.

Kepmný o MS

„Neřeším to. Snažím se v každém zápase hrát co nejlíp, tohle člověk nikdy neovilvní. Žiju přítomností, dopředu se moc nedívám.“

Pod koučem Vladimírem Vůjtkem patří mezi klíčové beky.

Není divu, vždyť v Omsku je s 21 body (5+16) nejproduktivnější obránce (i mezi českými beky), vedení Kontinentální ligy jej dvakrát vyhlásilo obráncem týdne soutěže.

I když má na východě pohodu, Kempný se těšil na dvojzápas s Ruskem v Třinci a Ostravě.

„Vždycky se domů strašně těším. Česko mi hodně chybí. Když se sem dostanu domů, tak navštívím rodinu, těším se i na kluky, že si zase všichni pokecáme v kabině česky,“ říkal 25letý hokejista v útrobách vítkovické arény na úterním srazu národního týmu.

Ale v Avangardu také mluvíte hodně česky, ne? Jste rád, že máte v týmu krajany Furcha, Sobotku a Erata?
Strašně! Vytvořili jsme takovou českou mafii, jak se říká. Zatím vedeme konferenci (se 104 body), zbývají dva zápasy do konce základní části, doufám, že to nějak zvládneme a čelo tabulky pohlídáme a pak záleží, na koho narazíme. Celá sezona se odvíjí od výsledku v play-off. Já doufám, že půjdeme co nejvýš. Zatím máme pohodu.

Fotogalerie

Myslíte, že bez českých spoluhráčů by byl život na Sibiři daleko složitější? Možná by to chvílemi muselo být k zbláznění, ne?
Já myslím, že jo. Člověk si nějakou krizí za tu sezonu vždycky projde a je otázka, jak se s tím dokáže vypořádat. Jak už jsem říkal - jsem rád, že tady je tolik Čechů a pomáhají mi. Chodíme na večeře, byli jsme společně na výletech. Užívám si to.

Je znát, že v Omsku mají Čechy rádi? Velkou stopu tu zanechal Jaromír Jágr a pak i Roman Červenka.
Říkal jsem to už před sezonou, že tam Češi mají renomé. Kluci nám udělali výbornou reklamu, snažili jsme se s tím co nejvíc poprat, abychom neudělali ostudu. Snad se to podařilo.

Vy osobně se cítíte dobře? Zdá se, že se z vás stala opora zadních řad.
Nepřeceňuju to a nevnímám to. Snažím se hrát svůj hokej, který mě dostal tam, kde jsem. Snažím se na sobě pracovat, abych se zlepšovat. Ale samozřejmě jsem rád, že jsem si našel svoji roli v Omsku, že hraju hodně a že můžu pomoct týmu.

Ale váš bývalý tým se souží. V brněnské Kometě skončil trenér Alois Hadamczik, hrozí, že Kometa vypadne z elitní desítky. Cítíte, jak moc jí chybíte? A jak moc Kometa chybí vám?
Byl jsem si shodou okolností v pondělí sednout s klukama, bavili jsme se o tom, situace pro ně není moc příjemná. Ale myslím, že dělají maximum proto, aby se dostali tam, kam Kometa patří. Kometa mi samozřejmě chybí, sleduju a fandím jí.

Dokážete říct, z jakého důvodu se Kometa proměnila z favorita na titul v průměrný tým na hraně postupu do play-off?
Nechtěl bych soudit, co tam bylo špatně. Na to nemám ani právo, na to jsou tam jiní lidé. Ale vím, že Kometa patří mezi nejlepší týmy v republice.

Jak jste na dálku prožíval novoroční zápasy pod širým nebem za Lužánkami?
Měl jsem plnej Facebook videí, všechny jsem je viděl a šel mi z toho mráz po zádech. Vyměnil jsem si s panem Zábranským (majitel Komety) pár zpráv, pobavili jsme se o tom. Byla to skvělá reklama pro hokej, pro celou Moravu a musel to být skvělý zážitek.

Nemrzí vás, že jste o něj přišel?
Takhle nad tím nepřemýšlím, teď hraju v Omsku. Musel to pro kluky být zážitek. Ale že by mě to extra mrzelo, to se říct nedá.

A napadlo vás, že byste se jednou mohl vrátit za Lužánky do nové arény?
Už jsem to říkal předtím - jsem s Brnem spjatý, prožil jsem tam kus života, to se vymazat nedá. Až ukončím tu štaci v zahraničí, tak určitě se chci do Komety vrátit. Kdy to bude, to nevím. Každopádně Brno je pro mě srdcová záležitost.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze