Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejová reprezentace ladí formu před Karjala Cupem

8 1999
P r a h a - Osmnáct českých hokejistů, základ kádru národního týmu, který čeká od čtvrtka do neděle druhý turnaj série Euro Hockey Tour ve Finsku, absolvovalo po srazu v pražské Sportovní hale první společný trénink. Po další přípravě v úterý a ve středu odletí mužstvo na Karjala Cup ve středu krátce po poledni a ještě týž den večer se k němu připojí pětice krajánků z finské ligy. Reprezentanti, kteří se po úvodním turnaji ve Zlíně ujali vedení v průběžném hodnocení Euro Hockey Tour, se v zemi tisíce jezer postupně utkají s domácími vicemistry světa, s týmem Švédska a s Ruskem.
"Všichni nominovaní jsou v pořádku, alespoň nikdo žádné zdravotní potíže nehlásil," informoval manažer české reprezentace Vladimír Martinec, který byl spolu s asistentem trenéra Josefem Augustou v polovině října ve Finsku sledovat výkony českých legionářů. "Čaloun dokonce ještě v úterý hraje zápas Evropské ligy, ale ve středu by se měl spolu s Vykoukalem, Štěpánkem, Tenkrátem a Vlasákem v Espoo hlásit. Trénovat už ale po příletu nebudeme, protože led nám nabídli až od devíti hodin večer."

Mezi prvními se dnes ve Sportovní hale objevil českobudějovický obránce Radek Martínek, trojlístek domácích hráčů pražské Sparty a také vítkovický útočník Luděk Krayzel. "Nominace mě hrozně překvapila, spíše bych čekal, že pozvánku dostane David Moravec," divil se vítkovický hokejista, jenž se v národním výběru objevil naposledy v závěru roku 1997 v přípravných zápasech proti Kanadě. Na skutečnost, že se jeho klubu v poslední době v extralize nedaří, musí podle svých slov zapomenout: "V reprezentaci je to o něčem jiném, nejde přemýšlet o tom, co mě čeká po návratu. Musím se soustředit jen a jen na hru."

Mezi třemi nováčky, které trenér Ivan Hlinka povolal, je vedle třineckého útočníka Václava Pletky a plzeňského obránce Jiřího Hanzlíka také zlínský bek Martin Hamrlík. Šestadvacetiletý starší bratr olympijského vítěze a hokejisty Edmontonu Romana Hamrlíka rád za reprezentační dres zaplatil v klubu zápisné dva tisíce korun. "Původně jsem sice chtěl uhradit výměnu sprchy v šatně, ale když jsem to řekl do novin, přiběhl na mě náš generální manažer, že to prý vypadá blbě. Teď musím přiznat, že ta sprcha snad není tak špatná," kroutil se.

Slavnější bratr mu popřál při premiéře v národním týmu hodně štěstí, sám reprezentační novic si už přeje, aby byl ve Finsku. "Dali jsme si se spoluhráčem Petrem Čajánkem v jednom pražském baru džus a každý jsme tam nechali po sto dvaceti korunách. Tady je teda draho," vydechl překvapeně.

Po šesti a půl letech se do reprezentace vrátil plzeňský útočník Petr Kořínek. V únoru roku 1993 na Švédských hokejových hrách ve Stockholmu sehrál v jedné řadě s Martinem Procházkou a Davidem Brukem tři zápasy a vstřelil v nich dva góly. "Nebylo by špatné v takové produktivitě pokračovat," pokýval hlavou. Skutečnost, že je ve 33 letech nejstarším hráčem v Hlinkově výběru, tahouna plzeňského mužstva neznepokojuje. "Dnes se dá hrát hokej i ve vyšším věku. Pozvánku beru jako ocenění hry celého plzeňského týmu."

Na led Sportovní haly nastoupili čeští hokejisté v improvizované sestavě, která však už dávala tušit složení jednotlivých formací. O tom, kdo z dvojice gólmanů zasáhne do úvodního čtvrtečního duelu s Finy, rozhodnou trenéři pravděpodobně až v dějišti turnaje.

Čeští hokejoví reprezentanti dnes trénovali v tomto složení: brankáři Orct a Salfický; Martínek, Kučera - Špaňhel, Dopita, Výborný (modří); Sýkora, Hanzlík - Kucharčík, Reichel, Prorok (černí); M. Hamrlík, Srdínko - Pletka, Čajánek, Krayzel (červení).
Zelený dres, určený většinou pro třináctého nehrajícího útočníka, připadl tentokrát na Kořínka.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze