Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vůjtek o omluvách: Je blbé vůči veřejnosti, když hráč nastoupí v lize

Trenér Vladimír Vůjtek přichází na sraz české hokejové reprezentace | foto: ČTK

14 2015
Ještě na podzim si trenér hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek pochvaloval, že nemusí řešit tolik omluvenek jako při angažmá u Slováků. Jenže teď před vánočním Channel One Cupem v Praze a Moskvě se kouči Vůjtkovi omluvilo několik klíčových hráčů včetně Romana Červenky.

Právě Červenka vzbudil nejvíc emocí. Nejproduktivnější hráč extraligy se totiž z účasti na ruském turnaji Euro Hockey Tour omluvil, ale v neděli odehrál zápas s bilancí 1+3 proti Mladé Boleslavi, strávil na ledě 24 minut.

Pak vysvětloval, že nemůže reprezentovat kvůli dlouhodobým problémům s kolenem. „Vím, že klid potřebuju. A s tím, co si kdo myslí, nic neudělám. Když budu zdravý a bude zájem příště, rád na nároďák pojedu.“

O den později na seznam marodů přibyl ještě plzeňský střelec Dominik Kubalík, který má virózu a nedělní utkání vynechal.

Před zveřejněním nominace poslali omluvenku také Lukáš Krajíček a Vladimír Sobotka. Trenéři chtěli (a nemohou) vyzkoušet i Michala Řepíka z Liberce. Později řekli ne brankář Alexander Salák a Červenka.

Slavomír Lener

generální manažer

„Každý hráč a jeho lékař vědí nejlíp, v jakém stavu se nachází. Osobně jsem hovořil s Romanem Červenkou dvakrát v různém časovém sledu. Už deset dní zpátky měl problémy a potřeboval to doléčit. Zatížení v národním týmu je zas o stupínek výš, to znamená ta náročnost je těžší a hráč má právo se z jakýchkoliv důvodů omluvit. Žádnému hráči nechceme a ani nemůžeme nařizovat, že má přijet.

Širší nominaci děláme i s náhradníky, protože se vždy tři až pět hráčů omluví. To je současný stav hokeje. Hráči v sezoně odehrají až 90 zápasů, to je obrovská porce zápasů. Navíc každý hráč je jinak náchylný k zranění.“ (jat)

„Komplikuje nám to plány, protože se jedná o známější hráče, kteří už mají něco odehrané. Ale zase je tady šance pro ty další,“ řekl Vůjtek v rozhovoru pro iDNES.cz.

Nezdá se vám divné, že Červenka se omluví ze srazu národního mužstva a v chomutovském dresu zazáří? Třeba ve fotbale platí, že zraněný reprezentant nemůže nastoupit za klub. Nepomohlo by takové pravidlo i v hokeji?
Určitě by to pomohlo. Je blbé vůči veřejnosti, když někdo hraje extraligu, zvládne podstatnou část zápasu a pak nemůže reprezentovat. Sám si musí sáhnout do svědomí, samozřejmě je to trochu zvláštní. Je tam však jedno ale - teď jsou prostě hráči placení klubem, od nich dostávají peníze, tak se soustředí na klub. Za mé éry se hráči léčili v době ligy, aby byli na národní mužstvo zdraví. Teď je to opačně.

Je to tedy také špatný vzkaz pro fanoušky, kteří vyprodali O2 arenu a těšili se na největší hvězdy, že?
Samozřejmě. Ale na tuhle otázku si musí odpovědět oni sami. To já neovlivním.

Přesto se nabízí srovnání se zlatou generací, kdy Patera, Procházka a další hvězdy z Evropy na „přípravné“ zápasy většinou poctivě jezdily.
Jak jsem říkal, problém je složitější. V klubech mají hokejisté lukrativní smlouvy, peníze za turnaje v národním mužstvu nejsou nikterak astronomické. Proto dávají přednost doléčení, aby mohli podat zodpovědný výkon. Za to jsou placení.

Jenže oproti předchůdcům z devadesátých let máte pak kvůli omluvenkám těžkou pozici vzhledem k mistrovství světa, když hráči nejsou přes sezonu pohromadě. Souhlasíte?
Souhlasím. Dřív byly dvě tři pětky vybrané před mistrovstvím světa, pak už si jenom hráči dolaďovali formu. Teď jedeme do Ruska na druhý turnaj a nevím, jestli vůbec složíme jednu formaci, kterou jsme měli ve Finsku. Musíme znovu zkoušet hráče vedle sebe. U obránců je situace lepší - tam budou tři dvojice pohromadě.

Fotogalerie

Budete přihlížet k aktuálním omluvenkám Červenky a spol. také při nominaci na světový šampionát?
To je daleko. Každý trenér by chtěl mít ty nejlepší hráče. Jenže domácí soutěž je trochu jiná než mezinárodní hokej, potřebujeme hráče, kteří uspějí v extralize, vyzkoušet, aby tam nezapadli do průměru. Potřebujeme vědět, jestli jsou schopní podávat takové výkony a dělat suverénně body ve větší konkurenci.

Nepřipadá vám současná situace podobná jako na Slovensku?
Je to podobné, ale hodně v menším. Na Slovensku bylo omluvenek třeba až patnáct. Každopádně se ten trend začíná ukazovat i u nás. Navíc pak do toho přijdou jiné věci, že před play-off nebudou chtít ruské kluby uvolňovat hráče.Najdete na iDNES.czmobilní verze