Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo nahradí Růžičku? Hokejovou reprezentaci povede Vladimír Vůjtek

K REPREZENTACI. Hokejový tenér Vladimír Vůjtek bude nejspíš trénovat český národní tým. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

18 2015
Nástupcem Vladimíra Růžičky u hokejové reprezentace se velice pravděpodobně stane Vladimír Vůjtek. Na čtvrtečním zasedání členové výkonného výboru pověřili prezidenta Tomáše Krále, aby jednal právě s 68letým koučem. Vůjtek serveru iDNES.cz potvrdil, že nabídku přijme. Do 10. července si vzal čas na složení realizačního týmu.

Když Růžička minulý týden pod tíhou „korupční“ aféry na post reprezentačního trenéra rezignoval, sdělil hokejový šéf veřejnosti, že na výběr jeho nástupce má s kolegy dost času a jasno chce mít do konce července. Nyní přichází trochu překvapivý a rychlý zvrat.

Ačkoliv se členové výkonného výboru, jakési hokejové vlády, shodovali, že ve čtvrtek nemusí padnout žádné konkrétní jméno, všechno je jinak. Konkrétní jméno padlo, většina se v dlouhé diskuzi shodla na nejvhodnějším kandidátovi, kterým je zkušený Vůjtek.

Český kouč přitom po letošním mistrovství světa v Ostravě skončil po dalším neúspěšném šampionátu u národního týmu Slovenska. Vzhledem k jeho pokročilému věku a občas přiznávané únavě z práce se zdálo, že ukončil kariéru.

Ovšem dostal nabídku, která se jen těžko odmítá. „Potěšilo mě to,“ přiznal Vůjtek v rozhovoru pro iDNES.cz. (celý rozhovor čtěte ZDE) Nyní bude Vůjtek promýšlet, které spolupracovníky si k sobě vybere. „Jsem kolektivní člověk,“ řekl bez dalších detailů.

Než se Král a spol. usnesli, že osloví Vůjtka, dohodli se, že nový kouč národního týmu by neměl být zatížen prací v klubu a smlouvu by měl uzavřít na jeden rok. Z původně plánovaného koncepčního řešení tak poněkud sešlo. Podle vyjádření tiskového mluvčího Zdeňka Zikmunda je důvodem červnová konference Českého svazu ledního hokeje, která bude volit nové vedení.

Souhlasíte s jmenováním Vladimíra Vůjtka na post kouče hokejové reprezentace?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. června 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 10846
NE 2279

„Růžička po MS skončí. Nahradí ho Vůjtek?“

Tento titulek se objevil v MF DNES už před deseti lety, po zlatém šampionátu ve Vídni se také spekulovalo o tom, kdo nahradí Růžičku, jenž se chtěl soustředit na Slavii.

Vůjtek se Slováky získal stříbro na MS 2012

Tehdejší vítkovický kouč Vůjtek byl favoritem expertů i fanoušků, svaz se však jednomyslně rozhodl pro Aloise Hadamczika. „Česká reprezentace je obsazená do roku 2015 a to mi už bude 68 let, takže šance na trénování je téměř nulová,“ napsal Vůjtek čtenářům iDNES.cz před třemi lety.

Právě v roce 2012 zažil na slovenské střídačce největší euforii, vždyť podceňované mužstvo na MS v Helsinkách získalo stříbrné medaile. Jinak ovšem angažmá přemýšlivého a klidného trenéra, rodáka z Klimkovic, nebylo příliš slavné.

Slováci totiž na dalších světových šampionátech s Vůjtkem skončili bez čtvrtfinále. Dvakrát byli osmí a jednou devátí, loňská olympiáda v Soči se dá nazvat propadákem - slovenský tým pod vedením Čecha Vůjtka obsadil předposlední 11. místo.

Vladimír Vůjtek ovšem má dlouhodobé renomé a práce u české reprezentace je pro něj krásným uzavřením kariéry. Vůjtek je legendou Vítkovic, kde strávil převážnou část svého pracovního života. Úspěšnější byl jako trenér - s ostravským klubem má dvě (extra)ligová stříbra z let 1993 a 1997 a jeden z bronz starý 17 let. V sezoně 1994/1995 dovedl do finále také Zlín. Český titul tak Vůjtek postrádá.

Ale dvě zlata má z Ruska, kdy v roce 2002 vyhrál tamní ligu s týmem Lokomotiv Jaroslavl a získal ocenění pro trenéra roku, v dalším ročníku triumf zopakoval. Pak byl s Kazaní třetí. Vůjtek byl vůbec prvním zahraničním koučem v ruské soutěži.

Do KHL se vrátil z Vítkovic před sedmi lety na lavičku moskevského Dynama. Před leteckou katastrofou trénoval Vůjtek opět Jaroslavl. V září 2011, kdy hráči Lokomotivu zahynuli při tragické nehodě, už však převzal slovenský „nároďák“.

Teď se konečně dočkal české reprezentace. Definitivně by měl být Vůjtek schválen hokejovým svazem v srpnu.

Ještě na letošním mistrovství světa trénoval Vůjtek Slovensko. V Ostravě mu fandila celá rodina:Najdete na iDNES.czmobilní verze