Hokejová Síň slávy musí získat prestiž, říká Dominik Hašek

Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Vladimír Růžička (zprava) | foto: Dan MaternaMF DNES

22 2008
Sám má velkou zásluhu na tom, že český hokej prožil slavné časy, na které může být pyšný. Brankář Dominik Hašek se chce nyní podílet i na tom, aby tato slavná minulost nikdy nezapadla. Když bylo při oslavách 100 let českého hokeje uvedeno do Síně slávy 41 osobností, vyvolal jejich seznam kritiku.

Podle Haška právem. Proto sám přišel za šéfem svazu Tomášem Králem s návrhem, že by se chtěl podílet na tom, aby se do budoucna nastavila jasná pravidla fungování Síně slávy a pozvedla její prestiž.

Zda tuto možnost Hašek dostane, se rozhodne ve čtvrtek na zasedání výkonného výboru svazu.

"Jsem připraven hned naplno začít pracovat," tvrdí v rozhovoru pro MF DNES nyní 43letý Hašek, který po zisku Stanley Cupu v létě ukončil kariéru a ze zámoří se vrátil zpátky do Čech.

Proč vás tak zajímá osud Síně slávy?
Proč? Hokej má naprosto výjimečné místo v našem sportu. Kromě toho, že je lidovou zábavou pro miliony diváků, hraje důležitou úlohu v historii národa. Podle toho by mělo vše, co je se Síní slávy spojováno, vypadat. Mělo by to být na naprosto nejvyšší úrovni, na jaké jsou hráči, kteří do ní vstupují.

Kdo vám v prvním výběru do Síně slávy nejvíc chyběl? Co vám na tom vlastně nejvíc vadilo?
Jednotlivci se vůbec nechci zabývat, nepovažuji to v tuto chvíli za vhodné. Především mi vadí to, že neexistovala (a stále neexistují) žádná kritéria, pravidla a systém, podle kterého by jednotliví členové do Síně slávy vstupovali. Proto pořádně ani nevím, proč tam vlastně jsem já nebo Robert Reichel, stejně jako nevím, proč tam není Jarda Holík či Peter Šťastný.

Bylo podle vás správné, že do ní byli zařazeni i dosud aktivní hráči?
Ne. Od začátku to nechápu.

Minulý týden jste se setkal s šéfem svazu Králem. V jakých názorech na Síň slávy jste se nejvíc rozcházeli?
Nedá se říci, že jsme se rozcházeli. Tedy v tom, co od Síně slávy očekáváme. Ale liší se náš pohled na to, jak první výběr probíhal. Považuji to za nedůstojné a neprofesionální, on si myslí opak.

Vaším cílem je vytvořit desetičlennou komisi. Co vše by měla mít na starosti? O čem by měla rozhodovat?
Nemyslím, že bude o něčem rozhodovat. Nebude ani vybírat nové členy do Síně slávy. Zhodnotí proces kolem jejího vzniku a pak vypracuje doporučení, jak se má pokračovat. Považuji to za velmi důležité pro budoucnost Síně slávy. Jinak nezíská prestiž, kterou si zaslouží.

Mohl byste tedy alespoň nastínit představu, jak by měla Síň slávy v budoucnu fungovat?
Zatím ne. To je právě práce pro tu komisi. A odhaduji, že jí to bude trvat přinejmenším několik týdnů.

Už víte, koho si vyberete za své spolupracovníky?
Mám celkem jasno. Bude to deset lidí. S osmi, vlastně s devíti jsem už v kontaktu a skupina je připravena příští týden začít pracovat. Chci využít i zkušeností z jiných sportovních Síní slávy s dlouhou tradicí. Spolupráci s profesionálním historikem považuji za povinnost.

Jak často by měly být do Síně slávy uváděny nové osobnosti? Jaká budou hlavní kritéria?
O tom všem se budeme radit. Ale řeknu to trochu jinak. Ani pět zlatých medailí, tři Stanley Cupy a tři Zlaté hokejky nebudou automatickou vstupenkou do Síně slávy.

Je Síň slávy vaším jediným cílem, jak se angažovat v českém hokeji? Co by vás ještě lákalo?
Teď se chci plně věnovat Síni slávy. Na nic jiného v nejbližší době nepomýšlím.

Hokejová Síň slávy

jména, která v ní jsou, a ta, jež mohou chybět

Období 1946–1969 Kdo se vešel: Stanislav Konopásek, Bohumil Modrý, Václav Roziňák, Vladimír Zábrodský, Augustin Bubník, Vlastimil Bubník, *Karel Gut, Josef Černý (hráči), Mike Buckna, Vladimír Bouzek (trenéři), Miroslav Šubrt (funkcionář) *Gut byl oceněn i jako trenér v období 1970–1992. Na koho se nedostalo: Jaroslav Drobný, František Tikal


Období 1970–1992 Kdo se vešel: Jan Suchý, Jiří Holeček, Jiří Holík, Oldřich Machač, Vladimír Martinec, Václav Nedomanský, Milan Nový, František Pospíšil, Vladimír Růžička, Jaroslav Pitner (trenér), Vladimír Kostka (trenér, funkcionář), Zdeněk Andršt (funkcionář) Na koho se nedostalo: Jaroslav Holík, Jaroslav Pouzar, Vladimír Dzurilla, Jiří Hrdina


Období 1993–2008 Jaromír Jágr, Dominik Hašek, František Kaberle ml., Jiří Dopita, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Martin Straka, David Výborný (hráči), Stanislav Neveselý, Luděk Bukač, *Ivan Hlinka, Josef Augusta (trenéři) *Hlinka byl oceněn i jako hráč v období 1970–1992


Češi v Síni slávy mezinárodní federace IIHF: Quido Adamec (rozhodčí), Vlastimil Bubník, Jaroslav Drobný, Karel Gut, Ivan Hlinka, Jiří Holeček, Jiří Holík, Vladimír Kostka, Oldřich Machač, Josef Maleček, Vladimír Martinec, Václav Nedomanský, František Pospíšil, Miroslav Šubrt, František Tikal, Vladimír Zábrodský


Šéf svazu: Komisi bychom zřídili i bez Haška


Šéf hokejového svazu Tomáš Král zájem Dominika Haška vítá. Současně však upozorňuje, že speciální komise, která dostane na starost budoucí osud Síně slávy, by vznikla i bez jeho iniciativy.


"Jednání probíhají dávno. To, že se o to soukromě nyní začal zajímat i Dominik Hašek, samozřejmě vítám, ale vstoupil do věci, která už byla rozjetá," říká Král. "Bez ohledu na Haška jsem navrhoval, aby na svazu vznikla komise, která bude mít na starosti Síň slávy a vše, co s ní souvisí. Přišlo nám vhod, že se ozval Dominik Hašek."


Hrdina olympijských her v Naganu se s šéfem svazu sešel minulý týden ve středu. "Sdělil mi svoje připomínky a náměty, jak by měla Síň slávy fungovat," popisuje Král. "Řekl jsem, že na výkonném výboru projednáme, zda ho pověříme, aby nám předložil svůj návrh. Ale on už na něm pracuje, budu o tom v podstatě jen členy výboru informovat."


Že by však už od příštího týdne po čtvrtečním jednání výkonného výboru svazu začala pracovat přímo komise pod vedením Dominika Haška, není podle šéfa svazu reálné.


Hašek nebude jediným, kdo dostane možnost nastínit svazu svoje představy. "Pak vznikne finální návrh komise, která to bude dělat. Zatím k tomu nikdo mandát nemá. Mělo by to být hotové tak do měsíce," říká Král. "Jestli to nakonec bude komise pod vedením Dominika Haška nebo kteří lidé v ní budou, zatím není vůbec rozhodnuté."


Král byl šéfem svazu zvolen v červnu. Tvrdí, že už v létě vznikla myšlenka, že při oslavě 100 let českého hokeje bude zřízena Síň slávy. Do ní bylo uvedeno 41 osobností. Kritiku vyvolala chybějící jména, přesto Král nelituje, že se přijal větší počet nových členů najednou.


"Za těch předchozích 100 let Síň slávy nikdo nezřídil. Kdybychom to teď takhle neudělali, tak to budeme dalších 100 let dohánět," tvrdí Král. "Jsme rádi, že Síň slávy vznikla, ale chceme ji dělat v jiných dimenzích."Nejčtenější

Vrána rozhodl nájezdy, v NHL se trefili také Krejčí a Voráček

Český útočník ve službách Washingtonu Jakub Vrána (s číslem 13) přijímá od...

VIDEO Útočník Jakub Vrána rozhodl v pátečním utkání NHL penaltový rozstřel a zařídil Washingtonu výhru na...

Rittich vychytal Calgary další výhru, Vrána dal desátý gól v sezoně

Brankář Calgary David Rittich vytěsňuje střelu, kterou vyslal Luke Kunin z...

David Rittich byl vyhlášen první hvězdou otevíracího zápasu sobotního programu hokejové NHL....

Hokejová dvacítka vyhlíží svou hvězdu. Nečas by na MS neměl chybět

Martin Nečas pózuje v novém reprezentačním dresu.

Hokejový útočník Martin Nečas by podle informací iDNES.cz měl mít povolený start na mistrovství...

Sedlák se dočkal prvního gólu sezony, Šimek asistoval u vítězné trefy

Radim Šimek (vpravo) se San Jose se raduje ze svého prvního gólu v NHL se...

VIDEO Hokejový útočník Lukáš Sedlák se ve svém 23. startu za Columbus dočkal první trefy sezony a přispěl...

Komando na ledě. Který útok je teď v NHL nejnebezpečnější?

Gabriel Landeskog a Nathan MacKinnon slaví gól Colorada.

Objeví-li se na scéně, fanouškům Colorada srdce poskočí vzrušením. Čísla 96, 29 a 92 jim dávají...

Další z rubriky

První gól v reprezentaci. Mrzí mě ale prohra, litoval mladík Zdráhal

Patrik Zdráhal

Hokejový útočník Patrik Zdráhal svou premiérovou brankou v české reprezentaci zvýšil ve 29. minutě...

Kundrátkova cesta. Po čínské „dovolené“ rovnou do reprezentace

Český obránce Tomáš Kundrátek si nebere servítky

Nestává se často, aby si hokejista v sezoně, při níž se ukrutně rychle a stereotypně střídají...

Finští hokejisté napravili kolaps. Proti Švédsku ale museli otáčet

Finští hokejisté slaví gól proti Švédsku na Channel One Cupu.

Finští hokejisté porazili v severském derby na Channel One Cupu v Moskvě Švédsko 3:2 a napravili...

Najdete na iDNES.cz