Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejová Síň slávy se při oslavách zaplnila legendami

Hokejová Síň slávy. Jiří Holeček a Dominik Hašek, dva výjimeční brankáři české historie. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

5 2008
Jako kdyby ve škole byli učenlivý žák a zkušený učitel. Vystudovaný pedagog Dominik Hašek, hokejový brankář a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, seděl vedle dlouholetého funkcionáře Miroslava Šubrta a naslouchal výkladu o hokejové historii.

"Kupoval jsem si časopis, kde Bohumil Modrý učil, jak chytat," vzpomínal Šubrt.

Právě v tu chvíli byl slavný brankář Bohumil Modrý uváděn do Síně slávy Českého svazu ledního hokeje. Zlatou pamětní medaili přebíraly jeho dcery, Modrého život zkrátil pobyt v komunistickém lágru.

A Šubrt mohl, nakloněn k Haškovi, vzpomínat mnohokrát. "Jste tu nejlepší synové českého hokeje," říkal Tomáš Král, předseda svazu.

Do Síně vstoupilo u příležitosti 100. výročí českého hokeje prvních 41 osobností – od Zdeňka Andršta po Vladimíra Zábrodského. Některé in memoriam, jiné ve výtečné kondici.

"Vykopni tu nohu," pošťuchovali ostatní brankářského "fakíra" Jiřího Holečka v narážce na známou reklamu.

Brankář Hašek pak zapředl hovor s bývalým vynikajícím centrem Vladimírem Zábrodským, jeho manželka Alena je spolu vyfotila mobilem.

V sále to chvílemi hučelo jako v úlu. Jen další olympijský vítěz Jiří Dopita stranou všech procházel kolem vitrín a prohlížel si hokejové relikvie. Za sklem visí i jeho naganský dres s číslem 30.

Podrobnou prohlídku absolvoval i René Fasel, šéf Mezinárodní hokejové federace. Průvodcem mu byl dávný šampion Augustin Bubník, který tady hokejovou historii běžně vykládá příchozím. Mnoho lidí však do hokejové svatyně přístup nemá. Do nedobytné pevnosti třetího patra O2 Areny nemůžete totiž jen tak přijít a koupit si vstupenku.

A tak by Bubník pokladnici slávy raději viděl jinde, na slavné Štvanici. "Bylo by tam tréninkové středisko a z kavárny by se udělala Síň slávy. Tady to nic není, to Štvanice by byla hrad pro historii."

Kdo je v Síni slávy


Období 1908–1945 Josef Maleček, Jan Peka, Josef Šroubek, Ladislav Troják (hráči), Jiří Tožička (trenér)


Období 1946–1969 Augustin Bubník, Vlastimil Bubník, Stanislav Konopásek, Bohumil Modrý, Václav Roziňák, Josef Černý, Vladimír Zábrodský (hráči), Karel Gut (hráč i trenér), Vladimír Bouzek, Mike Buckna (trenéři), Miroslav Šubrt (funkcionář)


Období 1970–1992 Jiří Holeček, Jiří Holík, Oldřich Machač, Vladimír Martinec, Václav Nedomanský, Milan Nový, František Pospíšil, Vladimír Růžička, Jan Suchý (hráči), Jaroslav Pitner (trenér), Vladimír Kostka (trenér, funkcionář), Zdeněk Andršt (funkcionář) Období 1993–2008 Jiří Dopita, Dominik Hašek, Jaromír Jágr, František Kaberle ml., Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Martin Straka, David Výborný (hráči), Ivan Hlinka (hráč, trenér), Josef Augusta, Luděk Bukač, Stanislav Neveselý (trenéři)Najdete na iDNES.czmobilní verze