Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejové Kladno v první lize. S dotací města, nebo bez?

Momentka ze zápasu Kladno - Chomutov | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

15 2014
Ta nejistota trvá už čtyři měsíce. Hraje se o to, jestli kladenská radnice ponechá hokejovým Rytířům dotaci 5,6 milionu korun. V rozpočtu klubu jde o velké peníze, které mohou ovlivnit to, jak rychle se týmu podaří po letošním propadu navrátit do extraligy.

„Mezi hráči panuje beznaděj, návratu do extraligy teď věří málokdo už jen proto, že tým bude hrát polovinu sezony na cizím ledě kvůli opravám kladenského stadionu,“ říká zdroj MF DNES.

Rozseknutí tohoto stavu nestavu je teď hlavně na dvou lidech - jednateli společnosti Hokej Kladno a radním pro oblast sportu Otakaru Černém a Jaromíru Jágrovi, většinovém vlastníkovi klubu.

Další jednání se podle informací MF DNES uskuteční právě v pátek.

Syn známého sportovního komentátora je přitom ve zvláštním postavení - je jednatelem společnosti, kterou většinově ovládá Jágr, ale zároveň s ním jedná jako zástupce radnice. „Na poradě města jsme si řekli nějaké představy a já je teď s Jardou řeším. Vedeme konstruktivní debatu, nepředpokládám, že by jednání měla skončit krachem,“ řekl Černý.

Na to, aby svízelnou situaci vyřešili, mají necelý měsíc - první liga startuje 8. září, zastupitelé budou jednat hned o den později. Podle informací zatím vše nasvědčuje tomu, že dohoda padne.

Jaká, to je zatím velmi nejasné. MF DNES přináší možné varianty.

1.Dotace klubu zůstane, město zvýší podíl

Zatím kladenská radnice ovládá 30 procent klubu. Svůj podíl chce zvýšit výměnou za to, že ponechá hokejistům dotaci 5,6 milionu určenou původně na extraligu.

Taková částka podle odhadů MF DNES může pokrýt sezonní náklady na výplaty deseti hráčů. „Tyto prostředky nám mohou výrazně pomoci ke splnění sportovních cílů,“ přiznává mluvčí Rytířů Vít Heral. Pokud dohoda padne, bude důležité sledovat, jak moc bude chtít město ovlivňovat dění v týmu. Vzhledem k tomu, že do této otázky zasáhnou podzimní komunální volby, je odpověď velmi nejasná.

2.Podíl města se nezvýší, klub přijde o dotaci

I kdyby se obě strany na změně majetkových poměrů nedohodly a radnice další čerpání dotace zastavila, nemělo by to na budoucnost kladenského hokeje zásadní vliv. Hlavní sponzoři i po sestupu z extraligy zůstali. Není ale jasné, jak se ke spolufinancování postaví radnice.

3.Klub zcela změní majitele

Není to příliš pravděpodobné. Jágr a kladenský hokej jsou spojené nádoby už dlouhá léta. Že by to tak ale nemuselo být pořád, nevylučuje ani sám Jágr. V rozhovoru pro MF DNES minulý týden naznačil, že by mohl uvažovat o prodeji klubu.

 „Pokud nebudu vědět, jak dál, ta varianta tady je. Nikdo není dokonalý,“ uvedl s tím, že se bude snažit, aby hokej v Kladně zůstal a aby se tým co nejdřív vrátil do extraligy.

To však bez silného finančního zázemí nepůjde.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze