| foto: Reuters

Dánové vedli, pak je Bělorusko srazilo pěti góly. Dva dal Kovyršin

• 0
Jeden z konkurentů Slovenska o postup do čtvrtfinále MS má další výhru. Hokejisté Běloruska po nepovedeném úvodu otočili zápas proti Dánsku a vyhráli jasně 5:1. V tabulce skupiny B jsou tak na druhém místě, nejtěžší utkání je však teprve čekají.

Čekání Dánů na první vítězství se natahuje, i když v úvodní části byli na dobré cestě. Seveřané přetavili větší aktivitu ve 14. minutě, když Jakobsen završil pohlednou spolupráci s Madsenem a gólman Laland se proti jeho střele bez přípravy už nestihl přesunout.

„Náš brankář nám v první třetině zachránil zápas. Kdyby nechytal tak dobře, klidně to mohlo být 0:3,“ řekl americký kouč Běloruska Dave Lewis.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Jenomže Bělorusové překvapili soupeře nástupem do druhého dějství a Gavrus už po 44 sekundách poslal za Galbraitha Kosticynův pas zpoza branky.

A s Dány pořádně otřásl. U všeho byli později a nechali hrát soupeře, který během devíti minut vývoj otočil. Kovyršin z brankoviště doklepl do sítě vyražené nahození Kulakova a po druhém gólovém pasu nejproduktivnějšího běloruského hráče Kosticyna zblízka zvyšoval Šinkevič v půli zápasu už na 3:1.

„S první třetinou jsme byli spokojeni. Utkání bylo vyrovnané, ale vedli jsme. Ale deset, patnáct minut druhé třetiny nám vůbec nevyšlo. Musím ale říct, že Bělorusko odehrálo tuto fázi utkání velice dobře. My jsme dostali tři góly a to nás stálo zápas,“ řekl trenér Dánska Jan Karlsson.

Dánsko se z běloruské převahy vymanilo až na začátku poslední dvacetiminutovky a chvíli to vypadalo, že v závěru ještě může kousat. Ale v ofenzivě se nechávalo unést.

Když Kovyršin po rychlém kontru prohodil puk bekhendem mezi Galbraithovými betony, Bělorusové mohli dohrát závěr v pohodě. Jejich úspěch po dalším dánském kiksu přikrášlil pátým gólem Usenko.

Symbolické gesto dánského zmaru po něm přidal bek Lauridsen, který vzteky rozštípal hůl o tyčku.

„Začátek zápasu a celou první třetinu to z naší strany nebylo ono. Ale druhou třetinu jsem začali hrát více agresivně a pohyblivěji. Vrátili jsme se do zápasu a hlavně jsme dali i nějaké góly,“ řekl Lewis.

Dánsko - Bělorusko 1:5

Branky a nahrávky: 14. Jakobsen (Madsen, Hardt) - 21. Gavrus (A. Kosticyn, Kaljužnyj), 28. Kovyršin (Kulakov, Stěpanov), 30. Šinkevič (Kaljužnyj, A. Kosticyn), 46. Kovyršin (Kulakov, Šinkevič), 55. Usenko (Kitarov, Děmkov). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Kubuš (SR) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:4, navíc M. Lauridsen (Dánsko) do konce utkání. Bez využití. Třetiny: 1:0, 0:3, 0:2. Diváci: 4796.

Dánsko: Galbraith - O. Lauridsen, Nielsen, J. B. Jensen, Kristensen, Boedker, M. Lauridsen, od 41. navíc Uldall - Hardt, Jakobsen, Madsen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - Spelling, Green, M. Poulsen - Starkov, A. Poulsen, Hansen. Trenér: Jan Karlsson.

Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Stěpanov, Kovyršin, Kulakov - Děmkov, Volkov, Kitarov - Děmagin. Trenér: Dave Lewis.