Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristé i oslabení koruny. A hokejové MS potřebuje o 60 milionů víc

U POKLADNY. Do ruky hokejového fanouška míří vstupenky na květnové mistrovství světa. Tento divák vsadil na čekání ve frontě u poklady. | foto:  Michal Šula, MAFRA

29 2015
Stačí týden - pár turbulentních dní v ekonomice - a najednou hokejový šampionát, který v květnu hostí Česko, spolkne o 60 milionů víc, než pořadatelé plánovali.

Ještě minulou středu Martin Urban, generální sekretář svazu, pro ČTK tvrdil, že rozpočet mistrovství bude 550 milionů korun. Včera pro MF DNES přiznal, že částka, se kterou se počítá, je 611 milionů.

„To číslo se sice mění a měnit se asi bude, ale už nečekám, že bude vyšší.“ Přitom v listopadu 2013, když svaz předkládal první obrysy šampionátu, říkal hokejový šéf Tomáš Král, že rozpočet se bude pohybovat okolo 470 milionů korun. Jaký to zvrat, když je teď částka o 30 procent vyšší! Urban nárůst (především ten z posledních dní) vysvětluje třemi důvody. Zaprvé: „Oslabení české koruny vůči švýcarskému franku i euru. Příjmy máme v korunách, zatímco nemalé náklady ve francích a eurech,“ popisuje sekretář. Když se koruna propadá, musí Češi platit v cizině víc.

Ještě není vyprodáno

I důvod číslo 2 souvisí se zahraničím, především teroristickými atentáty ve Francii a situací na Ukrajině, neboť Rusové budou velkou skupinou fanoušků, která do Česka dorazí. Byť Urban nechce být příliš konkrétní, přizná, že organizační výbor musel zvýšit bezpečnostní opatření, která potřebují vyšší náklady.

A pak je tu důvod číslo 3, trochu paradoxní. Čím víc vstupenek se prodá, tím se zvyšuje rozpočet, protože každý lístek přináší náklady. Ale i zisk!

„Ten rozdíl 60 milionů je problém, ale částečně ho redukujeme tím, že prodáme víc vstupenek, než jsme plánovali.“ A byť původním záměrem svazu bylo na šampionátu vydělat 60 milionů korun, teď Urban říká: „Otázce zisku bych se vyhnul, protože my se hlavně snažíme, abychom neprodělali.“

K tomu má dopomoci i zhruba 100 milionů z veřejných rozpočtů. Na šampionát přispěje stát, Moravskoslezský kraj, Praha a Ostrava. „Pokud by nebyla veřejná podpora, bylo by organizovat mistrovství velké riziko. Museli bychom jít s cenami lístků mnohem výš a riskovali bychom, že budeme mít prázdné tribuny. Ale existují studie, které říkají, že každá koruna podpory se vrátí státu i městům zhruba třikrát. Šampionát bude mít velký vliv na státní kasu i rozpočty měst.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze