Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj o hokejové MS s Bratislavou byl opravdu těžký, zní z Ostravy

Organizátoři MS 2015 chtějí dopřát fanouškům maximální komfort a překonat divácký rekord. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

28 2014
Viceprezident Českého svazu ledního hokeje Aleš Pavlík je zároveň také šéfem organizačního výboru, který připravuje ostravskou část mistrovství světa 2015. O to, aby se šampionát v Ostravě skutečně konal, musel tvrdě bojovat. Co všechno Ostravu čeká, co se už teď připravuje?

Jak udělat úspěšné mistrovství světa v ledním hokeji? V běloruském Minsku to letos zvládli, a Aleš Pavlík jako šéf organizačního výboru, který připravuje šampionát pro příští rok v Ostravě, nakoukl pořadatelům pod ruce přímo v Minsku.

"Co se týče organizace, fanoušků a atmosféry v halách, bylo mistrovství v Minsku krásné. Sami jsme se však setkali s tím, že ne vždy to, co bylo prezentováno navenek, fungovalo i uvnitř, ale to je u tak velkých akcí normální," hodnotil Aleš Pavlík, který svedl o ostravskou část šampionátu tuhý boj se Slováky.

Mistrovství světa 2015

Příští světový šampionát v ledním hokeji se bude konat od 1. do 17. května 2015 v Praze a Ostravě. Souboje v základních skupinách se budou hrát od pátku 1. května do úterý 12. května, čtvrtfinále bude ve čtvrtek 14. května, semifinále v sobotu 16. května, zápasy o medaile pak v neděli 17. května 2015.

"Na pozici viceprezidenta svazu jsem nastoupil v červnu 2012 a můj největší vnitřní úkol byl, mít v Ostravě šampionát. Z druhé strany se v roce 2012 po úspěšném mistrovství světa v Bratislavě spekulovalo, že si to chce Bratislava odkoupit a přesunout z Ostravy k sobě," líčil Pavlík. "Po zvolení jsem celý půlrok vyjednával. Město i kraj schválily šampionátu podporu, a to mělo obrovský vliv na to, že se dokázal zastavit tlak Bratislavy."

Co tedy nyní Pavlík v Minsku odkoukal? "Líbila se mi celková koncepce fanzóny. Bělorusové měli tu výhodu, že všude měli spoustu prostoru, i kolem arén. Na velkém prostranství se konaly nejrůznější programy," popisoval Pavlík.

"U nás taky budou programy, soutěže, koncerty. A budeme hledat řešení, jak to udělat na co největší ploše. Chtěl bych vyjednat změnu parkovišť a věcí kolem haly, aby prostor a hlavní fan village byly vázány na ČEZ Arénu. To udávalo atmosféru celému mistrovství."

Běloruský šampionát i díky tomu vytvořil nový rekord v divácké návštěvnosti. V Minsku přišlo na hokej 640 044 diváků. Předchozí rekord drželo od roku 2004 Česko. "Vzít si rekord zpátky je reálné, ale víme, že to bude těžké a bude to jen o tom, jak se nám podaří zvednout českého diváka, aby šel na hokej," konstatoval Aleš Pavlík.

Rozdělení do skupin

Skupina A, Praha, O2 Aréna:
Švédsko, Kanada, ČESKO, Švýcarsko, Lotyšsko, Francie, Německo, Rakousko

Skupina B, Ostrava, ČEZ Aréna:
Finsko, Rusko, USA, Slovensko, Norsko, Bělorusko, Slovinsko, Dánsko 

"Oproti roku 2004 bude více zápasů, a to je první předpoklad, že bychom při stejných návštěvnostech mohli skočit výše. Druhá věc je koncept podpory, který cílíme na rodiny s dětmi. Proto chceme velké fanzóny a veškerou kampaň děláme pozitivní formou smajlíků."

Divácký zážitek by měla umocnit i modernizace ČEZ Arény. "Největší vizuální změna bude televizní kostka. Vítkovice by ji měly mít připravenou na sezonu, aby se i odzkoušela. Na kostkách se už dají dělat naprosté divy a na mistrovství světa to bývá na top úrovni. My musíme najít tým, který to zvládne," podotkl Pavlík. O cenách vstupenek na šampionát se teprve rozhoduje, prodávat se začnou v listopadu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze