Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tlačenice v českém brankovišti. Kdo ze čtyř gólmanů nebude na MS?

Ondřej Pavelec by měl být českou brankářskou jedničkou na MS v Praze. Nebo ne? | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2015
Trenér Vladimír Růžička má poslední dobou hodně těžkou hlavu. Jednou z jeho starostí je vybrat prvního brankáře pro nadcházející hokejové mistrovství světa v Praze. Kouč národního týmu má k dispozici čtyři kvalitní gólmany. Páteční večer napoví, kdo bude jednička. A rozhodne, na koho se nedostane.

Do nevelkého modrého půlkruhu se bude soustředit za týden pozornost tisíců fanoušků. Post brankáře je klíčový pro úspěch na domácím světovém šampionátu. Na muže s maskou bude vyvíjen obrovský tlak. Vyvolený hráč se kvůli tomu musí obrnit a snad aby nasadil železnou masku.

Čeští brankáři pro MS v Praze

Gólman Ondřej Pavelec při tréninku české hokejové reprezentace. (13. února 2014)
Gólman Alexander Salák při prvním společném tréninku hokejové reprezentace v...
SOUSTŘEDĚNÍ. Brankář Jakub Kovář se protahuje na úvodním tréninku českých...
Český brankář Pavel Francouz řeší jeden ze závarů v zápase se Švédskem.

Ondřej Pavelec (Winnipeg, 27 let)

Na zlatém MS 2010 kryl záda Vokounovi, o rok později v Bratislavě byl oporou bronzového týmu. Do branky se dostal také loni na olympiádě v Soči, kde ho kouč Hadamczik nepřímo obvinil z vypadnutí ve čtvrtfinále.

Alexander Salák (Novosibirsk, 28 let)

Také on byl účastníkem loňského olympijského kolotoče, na světovém šampionátu v Minsku byl jasnou jedničkou. V roce 2013 ve Švédsku chytal i se zlomeným prstem na ruce.

Jakub Kovář (Jekatěrinburg, 26 let)

Má dva bronzy z MS 2011 a 2012, kde se stal jedním ze tří nejlepších hráčů českého týmu. O další světový turnaj přišel kvůli nemoci. Loni byly jeho role v české brance epizodní a nepříliš vydařené.

Pavel Francouz (Litvínov, 24 let)

Za reprezentaci nastoupil dohromady devětkrát, ale teprve v listopadu 2014 chytal od začátku. Na posledních dvou MS plnil roli brankářské trojky.

„Brankář je rozhodující člověk v mužstvu,“ prohlásil Jiří Holeček. Legendární brankář získal na mistrovství světa tři zlata, v roce 1972 vybojovali Čechoslováci s „Fakírem“ v brance triumf v domácím prostředí. Pětkrát Holečka vyhlásili nejlepším brankářem turnaje.

Takže koho vidí Holeček jako svého nástupce? Ondřeje Pavelce, Alexandera Saláka, Jakuba Kováře či Pavla Francouze?

„Myslím, že by to měl být Pavelec,“ odpoví Holeček, ale diví se, když mu reportér tvrdí o výběru ze čtyř kvalitních gólmanů. „Nikdo není tak dobrý, aby by byl jednička. Všichni jsou dobří, přibližně na stejné úrovni, ale nemáme žádného jasně nadprůměrného brankáře. Mám obavu, jestli budeme mít lepšího gólmana než Rusové, Finové, Švédové, Kanada. Když nebudeme, tak nezískáme medaili.“

Fanouškům mohou tato slova připadat ostrá, na druhou stranu vzhledem k výše zmíněné Holečkově vizitce se dají brát vážně.

Jeho následovník Jiří Králík souhlasí s volbou Pavelce jako jedničky a argumentuje zkušenostmi.

Právě kvůli tomu zřejmě kouč Růžička ukáže na 27letého gólmana z Winnipegu. Ve slavné NHL Pavelec našel ztracenou formu a dotáhl podceňované Jets do play-off. Po brzkém vypadnutí by se měl připojit k české reprezentaci.

V pátek proti Finsku nastoupí Salák, jednička loňského mistrovství. A díky výkonům v přípravě má naději rovněž Kovář.

Podle všeho se tak nedostane na extraligového šampiona Francouze z Litvínova. „Odchytal fantastické finále, ale nevím, zda to stačí na mistrovství světa v Praze,“ vysvětluje Králík.

„Francouz má sebevědomí, byla by škoda, kdyby se do nominace nedostal, ale zase chápu, že nemá zkušenosti s mezinárodním hokejem,“ přidal Marek Černošek, šéf hokejové asociace. „Růžovi to rozhodnutí vůbec nezávidím.“

„Pokud by Ondra neprošel zdravotní prohlídkou, tak s Francíkem počítám,“ řekl Růžička.

Pavelcova absence by nabourala reprezentačnímu trenérovi plány. Pak by z tlačenice v českém brankovišti vyšel vítězné zkušený Salák.

Nebo máte jiný názor?

Koho z této čtveřice brankářů byste nevzali na MS v Praze?

celkem hlasů: 7657

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. dubna 2015. Anketa je uzavřena.

Jakub Kovář 2670
Ondřej Pavelec 2297
Pavel Francouz 1808
Alexander Salák 882

Podle Růžičkových zvyklostí se tým dozví verdikt o tom, kdo bude chytat jako první brankář na domácím šampionátu brzo. A jednička bude jasně určena. „Čím dřív se to gólman dozví, tím je to lepší. Daleko líp se vyrovná s tlakem a případným stresem,“ míní Holeček. 

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze