Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na juniorském šampionátu se shánějí mřížky. Některé týmy mají potíže

Český tým shání mřížku pro brankáře Vítka Vaněčka. | foto: IIHF

26 2014
Toronto (Od našeho spolupracovníka) - Mistrovství světa hokejistů do dvaceti let v Torontu a Montrealu sice začíná už dnes, ale jednotlivé týmy na poslední chvíli řeší velké starosti. Vedení turnaje totiž přikazuje, aby všichni hráči ve věku osmnácti let a mladší měli na helmě celoobličejový kryt, o čemž mnohé národní výběry nevěděly.

„Řešilo se to asi tři čtvrtě hodiny a resumé je takové, že hráči ročníku 1996 a mladší musí mít juniorský kryt, což se týká i brankářů,“ vysvětloval krátce po návratu ze schůze direktoriátu manažer českého mužstva Petr Komers.

Právě poslední bod dělá národnímu výběru pod vedením trenéra Miroslava Přerosta největší problém. „Momentálně sháníme mřížku do helmy pro Vítka Vaněčka, ta současná normy nesplňuje,“ prozrazuje hlavní kouč Miroslav Přerost. A důvod? „Přes tu větší může projít puk nebo hlavně hůl, což u menší mřížky nehrozí,“ vysvětloval Komers.

Gólman, kterého si už v první kole v letošního draftu vybral Washington, se nejspíš v brankovišti přece jen objeví. České výpravě by se mělo podařit doplnit chybějící kus výstroje včas.

MS dvacítek

Turnaj v Kanadě

Ještě větší potíže však řeší jiné reprezentační týmy. „My už jsme se s tím setkali, konkrétně devatenáctka na turnaji ve Finsku, takže je to hlavně komplikace pro ostatní mužstva, která to nevěděla nebo nebrala vážně,“ připouští manažer Petr Komers.

Problémy navíc nečiní pouze samotné shánění těchto ochranných pomůcek, mladým hokejistům totiž nezbývá nic jiného, než si na ně během jediného dne znovu zvykat.

„Celoobličejový kryt není povinný ani v extralize, ani v naší juniorské soutěži, ale na mistrovství světa to tak je. I když už někteří hrají obvykle pouze se štítkem, najednou musejí přidat celou mřížku, včetně třeba Davida Pastrňáka, který už si zahrál i NHL,“ podotkl Přerost.

Turnaj zahájí česká výprava v pátek od 23.00 hodin středoevropského času, kdy se představí proti úřadujícím vicemistrům, Švédsku. A právě to je jedním z celků, jehož hokejisté v přípravných duelech nastupovali bez požadovaného krytu. I tento detail by mohl svěřencům Miroslava Přerosta pomoci.

„Pro někoho to může být velmi komplikovaná věc, uvidíme, jak se s tím hráči vypořádají,“ podotýká kouč Přerost.

Do prvního utkání jdou čeští reprezentanti se zcela jasným cílem, zvítězit. „Připravujeme se na ně už druhý den, starty do turnajů nám v minulých letech příliš nešly, “ připomíná Přerost, co by letos rád změnil. A uzavírá: „Chceme být úspěšní.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze