Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi skončí třetí, věští v Kanadě před hokejovým šampionátem do 20 let

Základ týmu na hokejovém MS juniorů budou tvořit hráči z úspěšné reprezentace do 18 let. | foto: IIHF

15 2014
Deset let čekají čeští hokejisté na medaili z mistrovství světa „dvacítek“. Po temných letech svítá reprezentaci naděje na průlom. S hráči, kteří jsou už nyní ve světě uznávaní (Pastrňák, Vrána, Zacha), by to mohli dotáhnout vysoko. Kanadský časopis The Hockey News ve svém zvláštním vydání před šampionátem, který se na přelomu roku bude konat v Montrealu a Torontu, pasoval Čechy na třetí místo za Kanaďany a Američany.

Přestože jsou mnozí rodiče, zahraniční scouti a další pozorovatelé dál zklamaní z poměrů v českém hokeji, mládežnické reprezentace se zvedají. A všimli si toho taky v zámoří. Dvacítka, která se nyní připravuje na soustředění v Rokycanech, by mohla navázat na letošní stříbrné úspěchy „osmnáctky“ na MS a Memoriálu Ivana Hlinky.

„Snad už se klukům podaří prolomit ta pátá šestá místa,“ řekl Jiří Fischer, vedoucí hráčského rozvoje Detroit Red Wings, v rozhovoru pro MF DNES. Bývalý asistent u juniorského nároďáku pozorně sleduje domácí situaci, v létě tu byl dokonce s některými výběry i na ledě.

Jak český vzestup zaujal za Atlantikem, naznačuje komentář v The Hockey News. „Češi prohráli posledních sedm čtvrtfinále s celkovým skóre 8:30,“ píše se v něm. „Právě oni a Slováci svým poklesem zavinili, že se turnaj stal mnohem předvídatelnějším. Ale když už se zdálo, že jsou Češi ztracení, najednou se vrací do špičky.“

Pozornost v zahraničí poutají především tři útočníci, z nichž jeden už prorazil do NHL a další dva by ho mohli zanedlouho následovat.

David Pastrňák v létě natolik zaujal šéfy Boston Bruins, že s ním podepsali smlouvu a nechali ho vyniknout nejprve na farmě a posléze také v NHL. Teď je nesmírně šikovné křídlo zpět v AHL, v neděli dvěma góly pomohlo k vítězství Providence nad Manchesterem 4:2 a celkem posbíralo 23 bodů (7+16) ve 21 zápasech. K reprezentaci se má připojit 21. prosince.

Stejně jako on byl v prvním kole posledního draftu do NHL vybrán Jakub Vrána, jenž za Česko nastoupí už v šestém mládežnickém šampionátu (třikrát hrál na osmnáctkách, poletí potřetí na dvacítky).

Fotogalerie

Drží se skvěle mezi dospělými v elitní švédské lize, kde v Linköpingu nastřádal 16 bodů (9+7) ve 23 utkáních. Trenéři ho posílají na přesilovky, ještě výraznější roli mu Přerost a spol. svěří na sledovaném podniku v Kanadě. V následující sezoně už by rád válel za Washington.

Pastrňáka s Vránou zřejmě bude do NHL následovat Pavel Zacha, který podle odhadů odborníků patří dokonce do Top 10 pro následující draft.

Mezi deset nejlepších se naposled dostal Jakub Voráček v červnu 2007. „Pavel se snadno přizpůsobil severoamerickému stylu hry,“ cituje stránka NHL.com v obsáhlém textu Nicka Sinclaira, generálního manažera klubu Sarnia Sting, do něhož Zacha v létě přestoupil. „Je to velice inteligentní kluk, což se projevuje na ledě i mimo něj.“

„Je to soutěživý typ se skvělými dovednostmi v obraně i útoku,“ řekl o něm Chris Edwards z organizace Central Scouting. „Je odolný, silný na bruslích a umí soupeře obrat o puk.“

Vzhledem k tomu, že se mistrovství koná na úzkých zámořských kluzištích, mohly by mužstvu výrazně prospět i další posily z kanadských juniorek - například zručný forvard Václav Karabáček z Gatineau nebo zadáci Dominik Mašín z Peterborough a Jan Košťálek z Rimouski. Naopak další talentovaní „cizinci“ Jenyš (Sudbury), Zbořil (St. John) a Chlapík (Charlottetown) byli hned zkraje kempu ze soupisky škrtnuti.

Hlavními kandidáty na zlato jsou Kanada a USA, obhajují ho Finové. Těžko podceňovat Švédy a Rusy. A Češi? Ti se tentokrát (přinejmenším) nemusejí cítit mezi favority jako „chudí příbuzní“.

Autor:


Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze