Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Novinky před hokejovým MS: Lístky pro děti a ruch v obou halách

POKLAD. Takhle vypadají vstupenky na hokejový šampionát 2015, který pořádají Praha a Ostrava. O vstupenky je velký zájem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

20 2015
Pouhých 11 dní zbývá do startu zřejmě nesledovanější akce, kterou v roce 2015 přivítá Česko. „Přijďte všichni. Věřte, že atmosféru hokejového mistrovství světa stojí za to prožít,“ láká generální sekretář svazu Martin Urban fanoušky do Prahy i do Ostravy - šampionát startuje 1. května.

Přípravy začaly před před dvěma lety, původní myšlenka se zrodila dokonce v roce 2006. „Tehdy jsme začali přemýšlet, jak dostat mistrovství světa zpátky do Česka,“ popisuje Martin Urban. Nyní se vše pomalu, ale jistě stává realitou.

Jaké jsou novinky ohledně hokejového svátku?

Vstupenky. Prodáno už jich je přes 495 tisíc, což je lehce nad dvěma třetinami celkové kapacity. Na české zápasy už šance není, na jiné stále ano. „Připravujeme ještě 35 tisíc vstupenek pro děti a školní mládež a 10 tisíc pro hokejové hnutí dětem do 14 let včetně,“ přibližuje Urban. S nimi je tedy „udáno přes 540 tisíc lístků, a tak žije české přání, aby si šampionát vzal zpátky divácký rekord. Ten roky drželo MS v Česku 2004, až loni Bělorusové posunuli rekordní čísla na 643 tisíc. „Mezi naše cíle patří rekord atakovat,“ potvrdil Urban.

Hokej v MF DNES

Předplatné na 3 týdny

Mimořádné rozšířené sportovní zpravodajství od 30. dubna každý den deníku v MF DNES. Získáte navíc přístup i do elektronické verze deníku. Objednávejte do 28. dubna na www.mfdnes/hokej.

Organizace. V neděli organizační tým přebral arénu v Ostravě, u pražské O2 areny se tak stane v úterý dopoledne. „K tomu jsme směřovali dva roky. Teď začneme poznávat, kde jsme ještě něco nepředpokládali - nebo naopak bude všechno hladce běžet,“ říká Markéta Štěrbová, generální sekretářka organizačního výboru. Haly se nyní začnou přizpůsobovat konkrétním požadavkům; ať už účastnických týmů, diváků či novinářů. Všemu má pomoci i zhruba tisícovka dobrovolníků. „Můžou se hlásit i další,“ usmála se Štěrbová.

O2 arena v Praze. V hale, jež uvidí české duely i boje o medaile, vzniká slovy Petra Břízy „malá sportovní vesnička“. „To je pracovní název pro kompletní zázemí: masérny, sklady, brusírny, oprava výstroje a další,“ vypočítává Bříza. Odsud budou týmy vyrážet do sparťanské haly za přípravou; O2 arena nemá tréninkovou plochu. Novinkou v ní naopak bude lepší komfort pro diváky u televizí. „Prolomili jsme bájnou metu a hlavní kamerová platforma bude na klubovém patře,“ těší Břízu - už se tak nestane, že by do záběru „vpadli“ jásající fanoušci.

ČEZ Aréna v Ostravě. Oproti té pražské má výhodu. „Jsou jí dvě plochy v jednom areálu, takže hokejisté budou moci přecházet rovnou v bruslích,“ těší Aleše Pavlíka z ostravského organizačního výboru: „Proti minulému MS z roku 2004 je to velký posun.“ V neděli večer už halu po úspěšném tenisovém Fed Cup převzal hokej, od pondělních šesti hodin ráno se v ní finišuje. „Věříme, že posledních 11 dní stačí, aby Ostrava byla jednoznačně připravena,“ uvedl Pavlík.

Spolupráce s policií. „Udržet bezpečnost je hlavní,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý; jeho lidé se připravují na případnou drobnou kriminalitu i dopravní komplikace. „Zástupci cizinecké policie jsou připraveni řešit problémy cizinců, součástí zabezpečení jsou pyrotechnické prohlídky na stadionech i mezinárodní spolupráce, v průběhu šampionátu tu bude operovat tým Interpolu,“ dodal Tuhý.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze