Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Vítejte v šatně českých hokejistů! Kdo má místo vedle Jágra?

30 2015
Když otevřete mohutné dveře, na nichž je vymodelovaný chřtán lva, vstoupíte do výsostného území. Největší a nejluxusnější kabina v O2 areně bude při mistrovství světa sloužit českým hokejistům. Nikdo nepovolaný nepronikne. Den před startem turnaje dostali povolenku novináři včetně kamery iDNES.cz.

Krátce po čtvrtečním tréninku je ještě v šatně cítit typický zápach propocené výstroje. Hráči už uvnitř nejsou, roli průvodce tak „vyfasoval“ kustod Zdeněk Šmíd.

Hned za dveřmi jsou připravené hokejky, za nimi je malá místnost, avšak velmi důležitá. Hluk proudící ke vchodu připomíná dílnu, ve skutečnosti se jedná o brusírnu, kde Petr Ondráček z brněnské Komety připravuje hráčům brusle.

Na ty si potrpí především Jaromír Jágr. Především kvůli němu si česká výprava vypůjčila z Kladna speciální brusku, která se v tuzemsku nedá sehnat. „Ale kromě Jardy ji používá třeba i Martin Erat,“ prozrazuje Ondráček.

A jak dlouho trvá jeho práce? „Jedna brusle je v pohodě, ta jde rychle. Ale když jich máte třicet, tak to zabere třeba i dvě hodiny.“

Hudba? Duní Kabáti, nebo vládne stará česká klasika

Důležitou součástí hokejových šaten je také dobře vybraná hudba. V české kabině se stal dýdžejem právě kustod Zdeněk Šmíd, který pouští muziku na přání hráčů. Občas vybere písničky také kapitán Jakub Voráček.

„Před zápasem hraje něco ostřejšího, aby se kluci naladili,“ říká Šmíd. To duní třeba píseň věnovaná skupinou Kabát.

Po utkání (záleží také na výsledku) slyšíte tóny českých hitů od Zagorové, Vondráčkové, Gotta a dalších klasiků.

Přesouváme se dál, do hlavního prostoru šatny. V kabině panuje stanovený zasedací pořádek. Fotografy a kameramany pochopitelně zajímá nejvíc místo s číslem 68 a jmenovkou Jaromír Jágr.

„Ptali jsme se, kdo s kým chce sedět. Dělalo se to podle Jardy,“ vysvětluje Šmíd. To opravdu chtěl 43letý hvězdný útočník sedět na kraji po boku obránce Michala Jordána? Šmíd se jenom pousměje a řekne: „Měl tam být někdo jiný, zatím to necháme takhle.“

Není těžké uhodnout, že vedle Jágra měl sedět další veterán Martin Ručinský, který ovšem kvůli zranění o domácí šampionát přijde. V jedné z vedlejších kamrlíků po něm zbyla pouze helma s šestadvacítkou.

Další hráči sedí podle toho, jak se znají z klubů - najdete tu kladenskou, slávistickou či pardubickou skupinku.

Uprostřed je obrovský stůl, kde mají hokejisté všechno potřebné a také jídlo. „Při zápase jedí ovoce, energetické tyčinky, po utkání jim připravíme kuřecí maso,“ popisuje kustod Šmíd. Množství odhadnout nedokáže, ale většinou vozí iontové nápoje a sušenky ve 20 velkých krabicích.

Fotogalerie

Prostorná česká šatna má téměř desítku místností. Je libo saunu? Nebo raději studenou regeneraci? Pro tyto případy je připravena popelnice s ledem před vstupem do velké vany s chladnou vodou. Hráči budou mít snad opravdu všechno, na co si vzpomenou...

„Spím maximálně pět hodin,“ tvrdí Šmíd. S kolegy musí vyrazit vždy alespoň dvě hodiny před týmem a z arény zpátky na hotel odjíždějí až s tříhodinovým zpožděním. „Práce je hodně. Ale jsme zvyklí a pro hráče to rádi uděláme.“

Šmíd si pro jistotu vzal volno až do 17. května, kdy je na programu finále. Také on si přeje, aby domácí mistrovství světa dostalo zlatou tečku.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze