Kanadští hokejisté slaví gól v utkání proti Dánsko, dal ho Cody Hodgson

Kanadští hokejisté slaví gól v utkání proti Dánsko, dal ho Cody Hodgson (uprostřed). | foto: Reuters

Kanada v „české“ skupině porazila Dánsko, Švédové přemohli Francii

• 6
Hokejisté Kanady si další zaváhání na mistrovství světa v Minsku nedovolili, Dánsko porazili hladce 6:1. Hattrickem se na vítězství podílel útočník Cody Hodgson. Na první místo skupiny A se dostali po večerním zápase Švédové, kteří přemohli Francii 2:1. Příštím soupeřem Dánska bude v sobotu český tým.

Obhájci zlata si tak dál drží neporazitelnost, bod zatím ztratili pouze v utkání s Českem. Nebezpečné Francouze však zlomily až dvě branky v rozmezí 17 sekund v polovině druhé třetiny.

"Ze všeho nejdůležitější je, že jsme vyhráli. Francie má dobrý tým a dosud hrála na turnaji dobře," uvedl švédský kapitán Joel Lundqvist pro server iihf.com. "Ale víme, že později v turnaji budeme potřebovat hrát lépe, takže máme určitě pár věcí, na kterým je potřeba pracovat," dodal.

Švédsko vs. Francie 2:1

Do branky Francie se postavil od začátku Hardy a v sedmé minutě měl štěstí poté, co mu propadl kotouč po Backlundově ráně. V polovině úvodní části se vyznamenal jeho protějšek Nilsson, když předvedl skvělý zákrok po zakončení Bellemarea. I další příležitosti, v nichž se ocitli Sjögren a znovu Bellemare, přišly vniveč.

První velká možnost druhé třetiny patřila favorizovaným Švédům a neuspěl v ní Klasen. Pak následovaly velké chvíle Nilssona, který vyhrál i třetí minisouboj s Bellemarem. Poté švédský gólman jakoby zhypnotizoval Roussela, jenž minul ve velké šanci.

Švédský brankář Anders Nilsson se vrhá po puku v utkání s Francií.
Švédští hokejisté slaví branku do sítě Francie.

Švédové po polovině zápasu sice ještě nevyužili přesilovku, ale poté dvakrát udeřili a rozhodli celý zápas. Do vedení je poslal pohotově tečující Lundqvist a jen 17 vteřin nato si Möller pohrál s Hardym.

"Tohle byly hodně důležité okamžiky. Zejména, když bylo skóre vyrovnané. Fajn pocit, že se mi povedlo skórovat," uvedl Lundqvist.

Francouzi však nerezignovali a favorita ještě potrápili. Stéphane Da Costa už ve 45. minutě snížil při signalizované výhodě pouze na jednobrankový rozdíl. V 51. minutě promrhal další šanci smolař zápasu Bellemare. V závěru to zkusila Francie v šesti bez gólmana a příliš nechybělo Fleurymu, ale stav už se nezměnil.

"Nečekali jsme snadný zápas. A oni hráli vážně dobře, jsou skvěle organizovaní a vytvořili si hned několik dobrých příležitostí," uvedl švédský útočník Gustav Nyquist.

Branky a nahrávky: 36. J. Lundqvist (Rasmussen, Klasen), 36. Möller (Andersén, Lindström) - 45. S. da Costa. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rantala (Fin.) - Carnathan (USA), Hull (Kan.). Vyloučení: 4:5, navíc Roussel (Francie) 10 min. Bez využití. Diváci: 7 045. Třetiny: 0:0, 2:0, 0:1.

Švédsko: Nilsson - Fransson, Ekholm, Andersén, Burström, Erixon, Nygren - Lindström, Backlund, Möller - Jimmie Ericsson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Klasen, Järnkrok, Nyquist - Axelsson, J. Lundqvist, Rasmussen - Danielsson. Trenér: Pär Marts.

Francie: Hardy - Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Dieude Fauvel - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. da Costa, Roussel, Bellemare - Fleury, Guttig, T. da Costa - Henderson, Raux, Ritz - Berthon. Trenér: Dave Henderson.

Kanada vs. Dánsko 6:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Podle výsledku to vypadá, že Češi budou mít s papírově slabším soupeřem snadnou práci. Ale nenechte se zmást, Kanaďané dali čtyři góly až ve třetí třetině. Do té doby se houževnatí Dánové drželi.

"Chtěli jsme hrát na puku a hlavně u nich ve třetině. To se nám dařilo a projevilo se to zejména ve třetí třetině," pochvaloval si Hodgson, který jako první na MS skóroval v jednom utkání třikrát.

Favorizovaná Kanada vstoupila do utkání vlažně, přesto se dostala do vedení, když Hodgson využil chybu v dánské rozehrávce. Seveřané ale dokázali po rychlém protiútoku a přečíslení vyrovnat. I díky zvláštnímu zákroku brankáře Scrivense se prosadil Nicklas Jensen.

V polovině první třetiny však gólman Edmontonu své zaváhání hned několikrát napravil a zejména díky němu nešlo Dánsko do vedení. Dobře se předvedl i jeho protějšek Galbraith, jehož na konci úvodní dvacetiminutovky nepřekonali Hodgson ani MacKinnon.

Hodgson se druhé branky dočkal ve 25. minutě, kdy zakončil tvrdou a přesnou střelou rychlý protiútok. Kanaďané měli řadu dalších slibných příležitostí, třetí gól ale vstřelili až ve třetí části. Postaral se o něj pohotově dorážející Read.

Útočník Philadeplhie dal ve 44. minutě i čtvrtou branku Kanady, když překonal Galbraitha po rychlém přečíslení dokonce v oslabení. "To pro nás byla velká rána. Pak už bylo těžké dostat se zpět do zápasu," přiznal útočník Jannik Hansen.

O osudu utkání bylo rozhodnuto. Kanada nakonec přidala ještě dvě branky. Dánský kapitán Green tak nebude na rekordní 257. utkání v reprezentačním dresu rád vzpomínat. "Věděli jsme, že jestli jim dáme šanci skórovat, využijí toho. A to se ve třetí třetině stalo," litoval obránce Steffan Lassen.

"Je to pro nás velké vítězství. V základní skupině jsme na tom dobře. To je jediné, o čem se teď můžeme bavit," uvedl kanadský útočník Troy Brouwer.

Branky a nahrávky: 6. Hodgson (Kadri, Ellis), 26. Hodgson, 42. Read (Turris, Chimera), 44. Read (Turris, Myers), 49. Huberdeau (Rielly, Ellis), 51. Hodgson (Garrison, Kadri) - 10. N. Jensen (Madsen, Staal). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Šindler (ČR) - Puolakka (Fin.), Raming (Rus.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Třetiny: 1:1, 1:0, 4:0. Diváci: 7 083.

Kanada: Scrivens - Bieksa, Garrison, Myers, Coburn, Gudbranson, Ellis, Rielly - MacKinnon, B. Schenn, Burrows - Read, Turris, Chimera - Kadri, Brouwer, Hodgson - Ward, Monahan, Huberdeau - Scheifele. Trenéři: Dave Tippett.

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, O. Lauridsen, Kristensen, Bruggisser, J. B. Jensen, M. Lauridsen - M. Poulsen, Green, Christensen - N. Jensen, Staal, Madsen - Boedker, Spelling, Hansen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand. Trenér: Jan Karlsson.