Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán Rolinek před startem MS: Chceme mít na konci čisté svědomí

BRONZ. Takhle slavil kapitán českých hokejistů Tomáš Rolinek bronzovou medaili z MS v Bratislavě. Co v Minsku? | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Znovu je na mistrovství světa v roli kapitána. Jednou už přitom tým přivedl k zlatu, podruhé pak k bronzu. "Takže laťka je docela vysoko," říká Tomáš Rolinek před pátečním vstupem hokejové reprezentace do šampionátu. "Lidi doma budou od českého týmu chtít vždycky medaili a my jsme tady, abychom udělali maximum."

Začínáte proti Slovensku. Změnila se rivalita mezi oběma týmy?
Když se hrálo proti Slovákům, vnímal jsem to hodně. V mých začátcích v reprezentaci to bylo vyhrocené. Byli na nás strašně vyhecovaní, ale myslím, že poslední léta to nějak upadá. Je to už dlouho, co jsme byli jedna republika. Takže už to není derby, ale normální zápas. I my to vnímáme tak, že chceme dobře vstoupit do turnaje. Chceme předvádět dobrý hokej a především vyhrát. A je jedno, jestli to bude proti Slovákům.

Česko vs. Slovensko on-line

Sledujte podrobnou reportáž z prvního duelu hokejistů na MS.

Mohla ta vyhecovanost slovenské hráče srážet?
Dřív stoprocentně. Měli to v hlavách. Co jsem se bavil se spoluhráči, které jsem měl v klubech, tak říkali, že proti nám byli vždycky kouslí, chtěli za každou cenu. A to je někdy horší, protože jste přemotivovaní. Teď už je tu spousta mladých kluků, kteří to berou jako normální zápas. Už u nich není nevraživost proti Čechům, už nebudou přemotivovaní. Vytrácí se to.

Jak vy osobně berete turnaj, na kterém budete dělat kapitána?
Jsem po dvou letech na mistrovství, protože mi to předtím nedovolilo zdraví. A je to stejné jako předtím: obrovská zodpovědnost, protože céčko na dresu svazuje. Ta odpovědnost tu je, ale nezříkám se ji. Mám na to přeci jen už věk, jsem tu druhý nejstarší. Ale záleží na tom, jaká budeme parta, protože jednotlivci to nezvládnou.

Máte zlato z Německa 2010. Teď se zdá být očekávání lidí v Česku mnohem vyšší, že?
Ano. Přijelo více hráčů z NHL, přijel i Jarda Jágr, takže očekávání jsou velká. Třeba jako v Bratislavě 2011, kde jsme měli mančaft na olympiádu. Ale lidi doma budou chtít od českého týmu vždycky medaili a my jsme tady, abychom udělali maximum. Aby se to na konci pak dobře zhodnotilo a my mohli říct, že máme čisté svědomí.

I v Německu jste byl tehdy kapitánem. Změnila se přesto vaše role?
Ano, je to něco jiného. I když tam bylo méně hráčů z NHL a byl to výběr spíš z Evropy a extraligy, stejně to pro mě byl šok. Teď už to mám odzkoušené, nasbíral jsem zkušenosti, vedl jsem tým i na turnajích EHT. Neřekl bych, že jsem v té roli jistější, ale sžil jsem se s tím. Není to pro mě taková novinka, jako když jsem byl kapitán v Německu. V tu dobu bylo naprosto jasné, že by kapitánem měl být Jarda Jágr, ale on to dělat nechtěl. A nechce to ani tady, tak to mám já.

Jak dopadne úvodní zápas hokejistů na MS v Minsku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:30 9. května 2014. Anketa je uzavřena.

Vyhrají Češi. 2982
Vyhrají Slováci. 604
Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze