Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maskot hokejového šampionátu v Česku měl být Krteček. Kdo ho nahradí?

Krteček měl být maskotem mistrovství světa v Česku 2015, ale hokejový svaz se nedohodl s majiteli práv. | foto: Michal Klíma, MAFRA

29 2013
Hala od minulého šampionátu stojí, tentokrát to snad pro český hokej dopadne bez ostudy. Mistrovství světa bude Česko hostit od 1. do 17. května 2015 a po středeční prezentaci jsou známy první informace o turnaji.

Dějistě

Stejně jako v roce 2004 to bude Praha a její O2 arena, kde budou hrát Češi. Druhou část, ve které určitě budou Slováci, přivítá ČEZ Aréna v Ostravě. Ze 64 zápasů se jich v Praze odehraje 34. Kapacita pražské haly je 17 360 diváků, té ostravské 10 154. Pořadatelé by se rádi přiblížili celkové návštěvnosti z roku 2004 – 552 097 diváků, což je stále platný rekord MS. "Ale jsme si vědomi, že tehdy tam výraznou roli hrál faktor nové haly, která hodně lidí zaujala a chtěli ji vidět. Ten efekt teď odejde," uvedl šéf svazu Tomáš Král.

Vstupenky

Ceny zatím organizátoři připravují a zveřejní je po květnovém šampionátu v Bělorusku. "Až budeme znát kompletní rozpis, abychom mohli vytvořit balíčky," řekl Martin Urban, jeden ze členů organizačního výboru. Na zápasy v základní skupině se prý budou pohybovat v řádu stovek korun, u vybraných duelů (především českých) určitě přesáhnou tisícovku. "Nechceme jít ale do rizika a pak být jako Švédové, kteří museli uprostřed turnaje jít s cenou dolů," tvrdí Urban.

Rozpočet

Bude ve výši 470 milionů korun, z čehož zhruba 100 milionů zřejmě půjde z veřejných peněz (v roce 2004 to byla polovina). Město Ostrava a Moravskoslezský kraj už přislíbily 60 milionů, další "injekce" se čeká od Prahy a ministerstva školství a tělovýchovy. "Na šampionátu bychom chtěli vydělat zhruba 60 milionů korun," řekl Tomáš Král. "Varováním jsou ale výsledky ze Švédska, kde na mistrovství prodělali dva miliony eur. To kdyby se stalo u nás, bylo by to smrtelné."

Maskot

Svaz chtěl Krtečka, jenže... "Je tam tak složitá situace s majiteli práv, že to padlo," říká Král. Ovšem v hlavě má další nápad. "Mohlo by to být vtipné, ale zatím to nechceme prozrazovat. Maxipes Fík? Tak ten to není."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze