Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie se připravuje na hokejové MS. Opatření vyjdou na 65 milionů

Policejní prezident Tomáš Tuhý informoval o bezpečnostních opatřeních při MS v hokeji. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

16 2015
V době, kdy se probírá kauza trenéra Vladimíra Růžičky, může titulek tohoto článku některé fanoušky vystrašit. Ale kouč domácí reprezentace může být zatím v klidu. Policie se ve skutečnosti chystá na organizační část světového šampionátu v Praze a Ostravě. Turnaj budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření.

O mimořádných bezpečnostních opatřeních hovořil ve středu policejní prezident Tomáš Tuhý na tiskové konferenci Policie ČR a organizačního výboru hokejového mistrovství světa.

„Během turnaje budou v obou městech operovat řádově stovky policistů denně, k dispozici budou policisté pořádkové policie, dopravní policie, kriminalisté, pyrotechnici, letecká služba i mezinárodní sbory. Očekáváme přes 650 tisíc návštěvníků a uděláme vše pro to, abychom zajistili bezpečný a bezproblémový průběh celé akce,“ uvedl policejní prezident s tím, že náklady vyčíslil na přibližně 65 milionů korun.

„Z předchozích zkušeností se musíme připravit na možná rizika, jako jsou projevy vandalizmu, nárůst běžné kriminality a zhoršenou dopravní situaci,“ popsal Tuhý.

Podle něj budou připraveni i policisté z útvaru pro boj s organizovaným zločinem, kteří už teď monitorují poznatky zpravodajských služeb. „V tuto chvíli nemáme žádné informace, které by nasvědčovaly tomu, že by hrozil teroristický útok. Připravujeme se však na všechny možné varianty,“ ubezpečil Tuhý.

Práci by policii měl zjednodušit také mezinárodní tým Interpolu, který bude zabezpečovat výměnu informací mezi pořádající zemí a zbylými 190 státy v této organizaci. „Tento tým má k dispozici novou databázi, která nám zrychlí identifikaci zahraničních hostů, a budeme mít daleko lepší přístup k databázi mezinárodně hledaných osob,“ řekl policejní prezident s tím, že zároveň bude policie dostávat informace od policejních sborů z ostatních zemí o tom, kteří fanoušci by mohli být nebezpeční.

Žádné rizikové utkání zatím však policie vytipované nemá a bezpečnostní opatření by měly být u všech zápasů podobné. „Vždy budeme situaci dopředu vyhodnocovat a jsme případně připraveni naše jednotky posílit.“

Policejní prezident Tuhý pověřil velitelem bezpečnostních opatření plukovníka Martina Vondráška, který bude mít k dispozici také policisty z jiných krajů. „Už od června minulého roku se na mistrovství světa intenzivně připravujeme. Máme ve svém týmu také lidi, kteří byli už u šampionátu v roce 2004, takže víme, jaké chyby nemáme opakovat. Máme modernější technologie, jiné typy vstupních rámů, nové informační systémy a spolupráci s týmem Interpolu,“ doplnil Vondrášek.

Policejní prezident Tomáš Tuhý také zdůraznil, že policie očekává dopravní komplikace v blízkosti O2 areny a už teď připravuje bezpečnostní opatření a speciální informační servis. Také proto organizátoři už dříve upozorňovali fanoušky, aby využívali vlaky a městskou hromadnou dopravu, kde budou na pořádek dohlížet policisté v uniformách i v civilu.

Mimořádná bezpečnostní opatření, do kterých se zapojí řádově stovky policistů denně, budou stát přibližně 65 milionů korun. Tuto částku bude policejní prezidium žádat po vládě a ministerstvu financí.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze