Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nula nám pomůže, konečně si oddechneme, prohlásil hrdina Pavelec

8 2015
Sice nebyl vyhlášen hvězdou zápasu, ale brankář Ondřej Pavelec výrazně přispěl k výhře českého týmu na domácím mistrovství světa nad Rakouskem 4:0. Gólmana chválili spoluhráči, oslavovali diváci a každý s ním chtěl mluvit. „Už jsem řekl snad úplně všechno,“ usmál se Pavelec, když se zastavil u píšících novinářů.

V průběhu rozhovoru odcházel z mixzóny útočník Jaromír Jágr a českého brankáře uznale poplácal. „Odchytal skvělý zápas,“ řekl o 27letém Pavelcovi obránce Ondřej Němec.

Hokejisté si uvědomovali, že bez opory v brance by mohli mít s outsiderem větší potíže.

Jak je čisté konto důležité pro psychickou pohodu?
Pro celý tým je nula důležitá. Konečně si tak nějak oddechneme. Kritiky a hledání sestavy bylo dost. Pořád jsme se hledali, teď si myslím, že jsme hráli dobře. Doufáme, že nám to pomůže.

Cítíte, že se obrana zlepšuje?
Samozřejmě. Kluci měli hrozně málo času se sehrát. Kdo hokej hrál, nebo ho sleduje, tak mi potvrdí, že každý hraje něco jiného v klubu a chvíli trvá, než se sehrajeme v reprezentaci. Teď už tam bylo vidět, že kluci vědí, kde jsou a vědí o sobě. Věřím, nebo vím, že to bude ještě lepší.

DŮLEŽITÝ ZÁKROK. Ondřej Pavelec na konci první třetiny skvěle vychytal Briana...

DŮLEŽITÝ ZÁKROK. Ondřej Pavelec na konci první třetiny skvěle vychytal Briana Leblera.

Ale na začátku měli Rakušané převahu a na konci třetiny jste senzačně vychytal Briana Leblera.
Nebyla to typická situace, že by jel sám, bylo to dva na jednoho. Odrazil jsem se trochu víc, než jsem chtěl. Trochu jsem to přejel a on si to dal na bekhend. Myslel jsem, že už je to gól. Naštěstí pro mě vystřelil trochu dřív, že si puk ještě nepotáhl. Trefil mi beton nebo brusli. Byl jsem rád.

O čem takový zákrok svědčí? O sebevědomí?
Tak sebevědomí... Cítím se dobře celý turnaj. Odehráli jsme dobře poslední zápasy. Každý zákrok je o štěstí, centimetrech, tohle bylo možná o milimetrech. Tak to prostě chodí. Bylo pár střel ze strany, kdy jsem byl jistý, že puk mám. U takových šancí rozhoduje i štěstí, ale určitě nám ten zákrok pomohl. Kdyby šli do vedení, tak bychom mohli mít problémy.

Fotogalerie

Dostal jste se do pozice jedničky, máte za sebou dva zápasy ve dvou dnech. Vydržíte?
Uvidíme, záleží na trenérovi. Samozřejmě jsem rád, že chytám, kvůli tomu přece hokej hraju. Takhle se situace teď vyvrbila, že jsem teď já v bráně. Cítím se dobře, je dobré, když je gólman v zápřahu. Ale každý toho má dost - já i hráči. Není jednoduché hrát dva zápasy ve dvou dnech.

Jak je pro vás osobně důležité, že máte obrovskou podporu fanoušků? Jste jejich oblíbenec už od šampionátu v Bratislavě v roce 2011.
A nikdo neví proč. Už od Německa 2010... (Pavelec tehdy dělal dvojku Tomáši Vokounovi). Ne, samozřejmě to pomáhá jak mně, tak týmu, lidi si to užívají, fandí. Zájem o lístky je obrovský, každý se sem snaží dostat a je super, že i na ty zápasy s těmi papírově slabšími soupeři se těší. Je jim úplně jedno, na jaký zápas jdou. Samozřejmě nám pomáhá, když vidíte ty lidi skákat po gólu i po dobré šanci. Lepší než hrát před prázdnou halou. Super bylo i s Kanadou, že i když jsme prohrávali, tak oni si to užívali. A o tom to je.

V pátek diváci skandovali i vaše jméno. Extraligoví gólmani občas při přerušení zamávají, nepřemýšlel jste o tom taky?
Ne, já se snažím soustředit na zápas. Samozřejmě diváky slyším, ale myslím, že kdybych zamával, tak už bych ho tam měl, další střídání by mi ho tam zavěsili. Odkoukal jsem to od Tomáše Vokouna, který byl soustředěný každou minutu.

Díky výhře nad Rakouskem máte blízko do čtvrtfinále. Už myslíte na soupeře?
Ne, my měli jiné starosti teď. Čtvrtfinále je daleko, my máme v sobotu Němce, pak Švýcary, na ty se musíme připravit. Teď jsme hráli ve dvou dnech dva zápasy, což není sranda. V sobotu máme důležité volno a připravíme se na ty dva zápasy. Uvidíme, kdo na nás padne.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze