Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejda si zvykl na široký led a říká: Jsme tu pro výsledek, rodina počká

Český obránce Jan Hejda (vlevo) bojuje u mantinelu s Lotyšem Robertsem Bukartsem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

6 2015
Kvůli trenérovi Vladimíru Růžičkovi přehodnotil svůj reprezentační konec. Zkušený obránce Jan Hejda z Colorada posílil český národní tým na domácím mistrovství světa. Ale ani 36letý bek zatím nedokázal uhasit „fajrující“ obranu, jak by řekl kouč Růžička.

Po prvním zápase Hejda prohlásil: „Občas jsem nevěděl, kde mám stát.“

Od roku 2006, kdy odešel do zámoří totiž slávistický odchovanec odehrál pouze jediný turnaj na širokém evropském ledě - před dvěma lety byl na mistrovství světa ve Stockholmu, po němž se nepohodl s tehdejším koučem Hadamczikem.

Také proto byly pro Hejdu úvodní zápasy zpátky v Evropě složitější. „Jo, už je to rozhodně lepší. Teď už mi to přijde úplně normální. Hra je jiná než v NHL, víc poziční, ale už jsem si zvykl,“ řekl český obránce v úterním volném dni.

Ale celkově se zadním řadám českého mužstva nedaří.
Já osobně na to musím pořád myslet. Dostáváme hrozně moc gólů. Budeme přemýšlet, jak to zlepšit, protože to je povinnost. Nejde takhle hrát, riskovat a spoléhat, že dáme víc gólů, než dostaneme.

Je to tím, že se necháte „vybláznit“ fanoušky?
Myslím, že Růža (trenér Růžička) má pravdu, když říká, že všichni moc přemýšlíme o tom útoku a zapomínáme na obranu.

Fotogalerie

Co můžete dělat vy jako nejzkušenější a jeden z nejlepších českých beků?
Spíš je to o tom, že si řekneme s klukama, co nám chybí. Mluvil jsem s Honzou Kolářem, co si o tom myslí. Musíme to řešit taky s trenéry, jaký z toho máme pocit, jaký mají pocit oni. Musíme se na to připravit, máme lehčí soupeře a je potřeba to vypilovat, protože obrana bude důležitá v další fázi turnaje.

Kouč si po utkání s Kanadou stěžoval, že obránci se bojí pořádně bouchnout do puku, vyhodit jej ze třetiny třeba i za cenu zakázaného uvolnění. Souhlasíte s touto výtkou?
Myslím, že je to spíš o tom, abychom situaci správně vyhodnotili. Nemůžeme zase puky jenom vyhazovat. Někdy je potřeba hru zpomalit, někdy je zase potřeba hrát na jistotu. Když se nám podařilo vyrovnat na dva dva, tak si myslím, že se zápas zlomil pak, když jsme dostali rychle třetí gól. V téhle situaci jsme měli mít hru víc pod kontrolou.

Hodně gólů dostáváte také v oslabení. Proč? Kvůli vašim chybám? Nebo je to kvůli silným soupeřům?
Samozřejmě kvalita soupeřů je jednoznačná. Ale v oslabení ty góly padly spíš po individuálních chybách, přečíslení. Nebyly to ty klasické góly, co padají v přesilovkách. Když už jsme se postavili v pásmu, tak soupeř tolik šancí neměl.

Vy jste hrál na šampionátu v Praze už v roce 2004, kdy Češi byli až do čtvrtfinále suverénní. Teď se výsledkově tolik nedaří, ale třeba se povede klíčový zápas turnaje.
Doufám, že to tak bude. Určitě nepodceníme žádný zápas, taková nervozita před utkáním pomáhá, nemůžeme k žádnému soupeři přistoupit lehkovážně a to by se mělo promítnout i do čtvrtfinále.

Máme dobrou partu

Obránce Jan Hejda si jako všichni jeho spoluhráči pochvalují partu v českém týmu. „Je výborná, dobře jsme se sešli,“ řekl český obránce.  „Na všech je vidět, že tu hru chtějí zlepšit, jít za tím úspěchem. Máme vysoké cíle a rozhodně proto budeme chtít udělat všechno.“

Dá se porovnat atmosféra na domácích mistrovstvích?
Já si pamatuju, že tehdy byla neuvěřitelná, lidi byli úžasní. Ale možná mám pohled trochu zkreslený, protože jsem hrál předtím v extralize a pak teprve jeden rok v Rusku, kde lidé spíš na stadionu mlčí. Rok 2004 se mi zapsal do paměti, teď už po zápasech v NHL mi to takové nepřijde. I když je to samozřejmě parádní kulisa, Češi jsou jedni z nejlepších fanoušků. Ale už to pro mě není takový zážitek.

Neregistrujete letos větší zájem, hokejové šílenství?
Samozřejmě je to obrovská událost v celé České republice, jsme hokejový národ a lidi šampionát zajímá. Ale přijde mi to stejné.

Je těžké se soustředit na hokej, když vás kamarádi a známí žádají o lístky?
Všem jsem řekl, že mám určitý počet lístků a dál to neřeším. Snažím se soustředit jen hokej, protože to je nejdůležitější. Myslím, že lidé to chápu. Lístky prostě nejsou, tak nejsou a hotovo.

#iDNESjeHOKEJ

Živé odpolední studio

Po. 4. 5. Petr Bříza a Marek Černošek
Út. 5. 5.
 Jiří Lála
St. 6. 5. Milan Hnilička
Čt. 7. 5. Miloš Říha

Každý všední den v 15.00

Úterní volno vám přijde k duhu, že?
Zápas s Kanadou byl těžký pro všechny, hrají fyzický hokej. Dost jsme se bránili, všichni jsme trochu unavení, rozlosování nám pomohlo.

Co plánujte?
Chvilku se uvidím s rodinou, bude to příjemné, syn už se těší.

To by na šampionátu v cizí zemi nebylo tak jednoduché. Takový kontakt s nejbližšími pomůže zapomenout na hokej, že?
Jo, ale moc času na rodinu není, tak maximálně odpoledne na kafe, ale to všichni respektují, jsme tu pro výsledek, je to posledních čtrnáct dní sezony, všichni do toho chtějí dát maximum a rodina počká.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze