UŽ JE TO JISTÉ. Úspěšný nájezd Alexe Galchenyuka zajistil reprezentaci

UŽ JE TO JISTÉ. Úspěšný nájezd Alexe Galchenyuka zajistil reprezentaci Spojených států světový bronz. | foto: Reuters

Hokejisté USA slaví po devíti letech bronz z MS. Znovu zvládli nájezdy

• 39
Hokejisté USA získali na mistrovství světa ve Švédsku bronz. Američané v souboji zklamaných semifinalistů porazili Finsko po samostatných nájezdech 3:2 a medaili ze světového šampionátu si osahají po devíti letech. Finové skončili stejně jako loni čtvrtí.

Naposledy slavili Američané bronz v roce 2004 v Praze po výhře nad Slovenskem 1:0 také po nájezdech. Šestnáctou medaili v historii získali znovu díky dovednostní soutěži, která se přitom v zámoří příliš neuznává.

Tým Suomi se podruhé za sebou vyrovnává s nevděčným čtvrtým místem. Minulý rok sebrali Finům v Helsinkách bronz čeští hokejisté, nyní ve Stockholmu našli víc motivace trochu překvapivě Američané.  I když přivezli na mistrovství světa tým bez velkých jmen a ve Spojených státech tenhle turnaj nikoho moc nezajímal.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Podíl na úspěchu má i útočník Paul Stastny, syn slovenské legendy Petera Šťastného. Sedmadvacetiletý kapitán USA dal v utkání svůj sedmý gól a díky osmi asistencím přeskočil v kanadském bodování Rusa Kovalčuka.

"Snad má ze mě táta radost," řekl Stastny. (další ohlasy ze Stockholmu čtěte ZDE)

Statistiky ovládl Fin Petri Kointola s šestnácti body (8+8). (kompletní přehled ZDE) Jenže bude to jeho jediná radost. Další zkazil jemu i spoluhráčům devatenáctiletý americký gólman John Gibson a o půl roku mladší útočník Alex Galchenyuk, který bekhendovým zakončením proměnil oba své nájezdy.

Finové se probrali až v polovině třetí třetiny

Finové působili od prvních minut jakoby bez zájmu, možná je uspávala atmosféra v hledišti haly Globen. Američané naopak vstoupili do utkání energicky a hned z úvodního tlaku skórovali. Po závaru v brankovišti se bekhendem trefil Craig Smith už v čase 0:58.

Na konci šestnácté minuty pak střelou z mezikruží využil jedinou přesilovku v duelu Stastny. Za stavu 0:2 neměli Finové pořádnou šanci, Američané pozorně bránili. Když už soupeři dovolili nějakou střelu, v pohodě ji zlikvidoval brankář Gibson.

Ve druhé třetině hra spíše nudila, zápas dostal nový náboj až ve třetí části. Finsko se i díky probuzeným divákům zmátořilo a Lauri Korpikoski šikovnou tečí zařídil v čase 48:56 snížení.

Za pár sekund ještě Gibson vychytal Aaltonena, ale v 53. minutě se po Granlundově výpadu zpoza brány trefil podruhé Korpikoski.

Díky tomu se rozhýbali i Američané a konečně se bylo na co dívat. Tým USA mohl vyhrát už v základní hrací době, protože únik dvou na jednoho zakončil dobrou střelou Thompson, ale puk zastavil černý beton brankáře Raanty.

V závěru zase tlačili Finové, ale šedesát minut (ani následné desetiminutové prodloužení) k určení majitele bronzu nestačilo. Rozhodly až nájezdy.

Hrdinou se mohl stát Korpikoski, který se za stavu 1:1 rychle rozjel, jenže hattrick nezavršil. Gibson vyrazil puk pryč. Spojené státy mezitím zachránil ve třetí sérii Galchenyuk a poté, co Granlund neuspěl s "Forsbergovou" kličkou, spustil i bronzové oslavy.

Finsko - USA 2:3 po samostatných nájezdech

Branky a nahrávky: 49. Korpikoski (Väänänen, Mikael Granlund), 53. Korpikoski (Mikael Granlund, Kontiola) - 1. C. Smith (P. Stastny, Moss), 16. P. Stastny (C. Smith, Trouba), rozhodující sam. nájezd Galchenyuk. Nájezdy proměnili: Pesonen - Galchenyuk 2. Nájezdy neproměnili: Kontiola, Korpikoski, Mikael Granlund - C. Smith, Oshie. Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Reiber - Arm (oba Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. Diváci: 6 836. Třetiny: 0:2, 0:0, 2:0 - 0:0.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Pihlström, Mikael Granlund, Korpikoski - Savinainen, Koskiranta, Salminen - Haataja, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

USA: Gibson - Faulk, Carle, Hunwick, Johnson, Petry, Ch. Butler, McBain, Trouba - C. Smith, P. Stastny, Moss - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - S. Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, B. Butler. Trenér: Joe Sacco.